- A feldolgozott élelmiszerekkel kapcsolatban egyre több kutatás bizonyítja be, hogy összefüggésben állnak a rákbetegségek kialakulásával.
- Egy-egy élelmiszernél az összetevők mennyisége megmutatja, vajon mennyire egészséges az adott étel.
- A 25 összetevő egyértelműen ultrafeldolgozott élelmiszerre utal!
Törekszünk arra, hogy tápanyagban gazdag, teljes értékű ételeket együnk, de mégis megesik időről időre, hogy kiveszünk egy fagyasztott pizzát a mélyhűtőből vagy bedobunk egy előre panírozott csirkefalatot a sütőbe. De vajon mennyire ártanak ezek az ultrafeldolgozott élelmiszerek az egészségünknek? És mennyire aggasztó, ha végtelen hosszúságú az összetevők listája egy-egy étel zacskóján?
Melyik az egészségtelen feldolgozott élelmiszer?
A dietetikus szerint mindenképp okos dolog például csökkenteni az étrendünkben a feldolgozott hústermékek – kolbászok, felvágottak, sonkák, virslik – mennyiségét. Ezek ugyanis bizonyítottan rákot okozhatnak.
Viszont vannak olyan ételek, melyek bár feldolgozottak valamilyen mértékben, mégsem egészségtelenek. Gondoljunk csak a joghurtra, fagyasztott zöldségekre, gyümölcsökre, barna rizsre vagy a babkonzervre. Néha nem könnyű tehát eldöntenünk, mi számít akkor egészségtelen feldolgozott élelmiszernek.
Hogyan döntsük el könnyen, egészségtelen-e egy étel?
A szakember szerint van néhány olyan egyszerű szabály, ami segít eldöntenünk, hogy egy csomagolt étel vajon káros-e az egészségünkre, vagy érdemes fogyasztanunk.
- Nézzük az összetevőket – „Ha konkrét növény- és állatneveket sorolnak az összetevők között, ki tudjuk mondani és tudjuk, mit jelentenek ezek a szavak, az mindenképp jó jel az étel egészségességével kapcsolatban” – mondta Dr. David Katz, a Yale Egyetem Betegségmegelőzési Kutatóközpontjának igazgatója.
- Ne legyen több 5 összetevőnél – Ha egy élelmiszer összetevőinél felsorolnak 20 dolgot, és ezek közül több is tartósítószer, cukorféle vagy más adalékanyag, az biztosan azt jelzi, hogy a szervezetünk nem képes feldolgozni azt az ételt megfelelően.
A szakember azt is elárulta, milyen élelmiszerekben található a legtöbb – jóval több, mint 5 – összetevő. Ezek mindegyike ultrafeldolgozott élelmiszer, amiket jobb, ha kihagyunk az étrendünkből.
- Ízesített (cukros) gabonapelyhek
- Szénsavas üdítőitalok
- Ízesített burgonyapehely (például hagymás-tejfölös chips, baconos chips stb.)
- Előre csomagolt fehér kenyér
- Ízesített cukrok és csokik
- Hűtött kávéitalok
- Ízesített müzliszeletek
- Jégkrémek, fagylaltok
- Instant levesek, porlevesek, tésztalevesek
- Húskészítmények (felvágottak, konzervek)
Forrás: Huffington Post, Healthline, Fotó: Getty Images