- Számos tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy valakinél nagyobb eséllyel alakul ki mellrák.
- A mellrák kockázatát azonban a mell formája egyáltalán nem növeli.
- Mit mond az onkológus a mellrák kockázatával kapcsolatban?
A leggyakoribb ráktípus nőknél a mellrák. Magyarországon évente körülbelül 8 ezer új mellrákos esetet diagnosztizálnak, többnyire 40-es éveikben járó nőknél. Ami még sokkolóbb, hogy minden évben mintegy 2 ezer nő hal bele a mellrákba. Ez nagyon magas az Európai Unió többi országához képest.
Magyarországon a szűrés hiányossága az, ami a szomorú statisztikához vezet. Minél korábban felfedezik ugyanis a mellrákot, annál jobban gyógyítható a betegség. De a rendszeres mammográfiás vizsgálaton túl minden hónapban el kellene végeznünk az önvizsgálatot is, hogy időben felfigyeljünk a változásokra a mellünkben.
Emellett fontos tisztában lennünk a tényekkel és tévhitekkel is, hogy minél hamarabb felfedezzük, ha baj van, és ne ringassuk magunkat téves biztonságérzetbe. Az onkológus elárulta, mi az igazság azzal kapcsolatban, hogy a mellünk formája, mérete vagy tömörsége nagyobb mellrákkockázatot jelent.
Ez az igazság: a mell formája, mérete és tömörsége növelheti a mellrák kockázatát?
1. A sűrű mellszövet nagyobb mellrákkockázatot jelent – Igaz
Maga a kifejezés, hogy sűrű a mellszövet, azt jelenti, hogy a mell három különböző típusú állományából – a rostos kötőszövet, mirigyes kötőszövet és zsír – a sokkal sűrűbb és tömörebb rostos és mirigyes kötőszövet van túlsúlyban, nem a zsírszövet.
A menopauza előtt a nőknél a mellszövet sokkal sűrűbb lehet, mint a későbbi életkorokban, de öröklődik is, milyen típusú mellállománnyal rendelkezünk. A tömörebb mellszövet esetén a mellrákra 2-3-szor nagyobb esély van, de egyelőre a tudósok sem biztosak abban, miért alakul ez így.
Ami biztos viszont, hogy a sűrűbb kötőszöveti állomány miatt nehezebb észrevenni a daganatot a mellben akár mammográfiával, akár ultrahanggal. Tehát ha valaha is azt mondták nekünk a szűrővizsgálaton, hogy sűrű a mellszöveti állományunk, érdemes más típusú mellrákszűrést is végeztetnünk, például emlőtomoszintézist vagy MRI-t rendszeresen.
A sűrű mellszövet azonban csak egy azon tényezők közül, melyek hozzájárulhatnak a mellrák kialakulásához. A kockázatot érdemes egészséges életmóddal, rendszeres testmozgással, étrenddel és a dohányzás, alkohol kerülésével is csökkenteni.
2. A nagyobb mell nagyobb mellrákkockázatot jelent – Hamis
Nincs bizonyíték arra, hogy a mell mérete bármilyen összefüggésben lenne a mellrák kialakulásával. Ami viszont igaz, hogy a nagyobb mell esetén az önvizsgálat nehezebb lehet. Könnyebben kifelejthetünk egyes területeket, mint kis mellnél, így nem veszünk észre apró csomót. Emiatt mindenképp fokozott figyelemmel végezzük az önvizsgálatot!
Ne csak a csomókra és a mell állományára ügyeljünk, hanem a bőrön megjelenő változásokra is, a mellbimbó környékére. De nézzük meg, nem jelentek-e meg bemélyedések, gödrök a mellünkön. Ezek ugyanis mind lehetnek a mellrák tünetei. A hónaljunkról se feledkezzünk el a mell önvizsgálatánál, ezek ugyanis azok a területek, amit gyakran nem néznek át a nők.
3. A mell alakja megmutatja, mekkora a mellrák kockázata – Hamis
A mell alakja nem növeli vagy csökkenti a mellrák kockázatát. A két mell méretének különbözősége sem indikátora a mellráknak. Viszont a változás a mell alakjában lehet a mellrák tünete! Ha korábban nem volt szemmel látható különbség a melleink méretében, ám hirtelen azt vesszük észre, hogy az egyik nagyobb lett vagy máshogy áll, az már utalhat a mellrákra.
Kinél a legnagyobb a mellrák kockázata?
Bármennyire is szeretnénk, nem tudjuk előre megjósolni, nálunk kialakul-e mellrák. Az esetek körülbelül felében nincs konkrét kiváltó tényező vagy rizikófaktor. A legnagyobb kockázatot az jelenti, hogy nők vagyunk. A férfi mellrák csak az összes eset 1 százalékát teszi ki, bár náluk sokkal agresszívebb is a betegség.
Egyéb rizikótényezők, amik még jobban megnövelik a mellrák kialakulásának esélyét:
- Életkor
- Ha már előfordult mellrák a családban
- Életmód: dohányzás, alkohol, elhízás
- Hormonterápia: hormonális fogamzásgátlók és a hormonpótló kezelés a klimax során
Hogyan csökkenthető a mellrák kockázata?
Vannak olyan tényezők, mint a nem, genetika vagy az életkor, amelyen nem változtathatunk. Ugyanakkor az életmódunkkal sokat tehetünk azért, hogy ne csak a mellrák, de más rosszindulatú daganatos betegségek kockázatát is csökkentsük!
Emellett a rendszeres szűrővizsgálat és otthoni önvizsgálat életmentő lehet, hiszen minél korábban fedezik fel a mellrákot, annál hatásosabban és jobban gyógyítható.
Forrás: The Telegraph, Fotó: Getty Images, Unsplash