- Rengeteg kémiai anyag mérgező hatásának ki vagyunk téve a 21. században.
- A műanyagok nem csak a mikroműanyag-részecskék miatt veszélyesek az emberre.
- A legfrissebb kutatások kiderítették, hogy a fekete műanyag eszközöket gyakran mérgező elektronikus hulladékból készítik.
A műanyagról eddig is tudtuk már, hogy nem tesz jót az embernek. A mikroműanyag-részecskék mindenhol ott vannak már, az anyatejtől a spermáig. A véráramunkban, beleinkben és a tüdőnkben is megtalálhatók, a levegőből nap mint nap belélegezzük.
Egy friss kutatás szerint további veszélyek is fenyegetnek minket a műanyagok miatt. A fekete műanyagról kiderült, hogy ezek egy részét mérgező elektronikus hulladékból készítik.
Mi készül fekete műanyagból?
Az első bizonyítékokat még 2017-ben találták a kutatók arra, hogy a fekete műanyag tárgyak egy része elektronikus hulladékból készül, és tartalmazhat mérgező vegyüelteket. Azóta a kutatások tovább folytak, és sokkal megdöbbentőbb felfedezéseket tettek.
Ha belegondolunk, nem csak merítő kanalak és keverők vannak az otthonunkban fekete műanyagból:
- Hajgumi
- Gyerekjátékok
- Irodai szerek
- Elviteles ételdobozok
Ezeknek mind lehet egészségügyi kockázata a legfrissebb kutatások szerint. De hogyan kerülnek a mérgező vegyszerek a háztartásunkba a fekete műanyaggal?
Ezért lehet mérgező a fekete műanyag
Mivel az újrahasznosítás előtti válogatást általában gépek végzik ma már, és ezek nem ismerik fel a fekete színt, így a fekete műanyag nagyrésze a szeméttelepre kerül. Így amikor egy gyártónak fekete műanyagra van szüksége, újat állít elő ahelyett, hogy már meglévőt hasznosítana újra.
Ehhez számítógépes vagy tévé alkatrészeket használnak fel, melyek az elektronikus elemek miatt rengeteg vegyi anyaggal érintkeznek, tartalmazzák ezek részecskéit. (És az ezekből készült műanyag később az ételeinkkel, gyerekeinkkel érintkezhet.)
Egy 2018-as vizsgálat talált ólmot, higanyt és a tűz terjedését gátló vegyszereket a fekete műanyag eszközök 40 százalékában. Ezek azért veszélyesek, mert bizonyítottan összefüggésbe hozhatók a pajzsmirigy-betegségekkel, diabétesszel, bizonyos ráktípusokkal és agyfejlődési problémákkal.
Attól függően milyen eszközről van szó, a fekete műanyagból a vegyületek többféle módon is a testünkbe kerülhetnek.
- Az égést gátló vegyszerek a hő hatására kiválnak, például ha egy sütőlapát vagy merítőkanál forró étellel érintkezik egy gyöngyöző húslevesben.
- De találtak már csecsemő nyálában, anyatejben, sőt, a házi porban is ilyen vegyszereket, melyeket egyszerűen belélegzünk.
Ugyan ezeket az égésgátló vegyszereket betiltották, ám a fekete műanyaghoz felhasznált elektronikai eszközökből visszaszivárognak még mindig a párszáz forintos konyhai eszközökkel a háztartásunkba.
Ha ez még nem lenne elég, a legfrissebb kutatás arra is rávilágított, hogy ezeken a fekete műanyagból készült eszközökön a legtöbbször nem is jelzik, hogy újrahasznosított anyagokból készülnek, így ezzel sem zárhatjuk ki, hogy megvegyük esetleg a mérgező anyagokat tartalmazó tárgyakat. Ahogy a biokémikusok fogalmaztak: igazi aknamező fekete műanyagból készült dolgokat vennünk, gondoljuk meg jól!
Forrás: The Cut, fotó: Getty Images