- Pszichopatának az antiszociális személyiségzavarral élő embereket nevezzük, akiket leginkább az empátia hiányával, agresszióval és beilleszkedési nehézségekkel jellemzünk.
- Bár az antiszociális személyiségzavar klinikai diagnózis, a hétköznapokban is gyakran használjuk (többnyire tévesen) a pszichopata szót manipulatív és rosszindulatú személyekre.
- Az alábbi TikTok-teszt természetesen nem minősül diagnosztikai eszköznek, sokak szerint azonban érdekes lehet és akár azt is elárulhatja, ha valakiben sötét személyiségvonások dolgoznak.
Az antiszociális személyiségzavarral élő emberek, akiket a köznyelv csak pszichopatáknak szokott nevezni, általában arról ismerhetőek fel, hogy nem éreznek empátiát mások iránt, az embereket gyakran kihasználják és tárgyként kezelik, viselkedésük után pedig egyáltalán nem éreznek megbánást. Bár nincsen teljes konszenzus a pszichiátriai kórképet illetően, sokak szerint organikus, agyi eltérések is állhatnak a pszichopaták működése mögött – mások súlyos korai traumákhoz kötik a személyiségzavar kialakulását.
A pszichopátia része az úgynevezett sötét triádnak, melyben a nárcizmus és a machiavellizmus is szerepel. Érdekes adalék lehet, hogy az úgynevezett sötét személyiségvonások nemcsak klinikai diagnózisként lehetnek jelen, de akár szubklinikai módon is: ez nagyjából azt jelenti, hogy valakiben megvan egy adott vonás, de „mennyiségileg” még nem okoz személyiségzavart.
Természetesen a pszichológiában megvannak a hitelesített mérőeszközök a pszichopaták diagnosztizálására, az interneten azonban rengeteg „házi módszer” is kering. Fontos leszögezni, hogy ezek nem diagnosztikus értékűek, ettől függetlenül érdekes információkat szolgáltathatnak belső működésünkről. Ennek megfelelően kell kezelni az alábbi TikTok-videót is, amelyben egy nárcisztikus személyiségzavarral élő férfi azt állítja, hogy találós kérdés segítségével képes azonosítani a pszichopatákat.
Ezzel a találós kérdéssel leplezheted le a pszichopatákat a TikTok szerint
Ahogyan a felhasználó is leszögezi, nem kell rögtön megijedni, ha valaki helyesen válaszol a találós kérdésre. Szerinte ezzel együtt is érdemes elgondolkodni rajta, ugyanis környezetében csak olyanok tudták megadni a helyes választ, akik valamilyen személyiségzavarral élnek.
@thenamelessnarcissist This feels like astrology for mental illness #psychopath #sociopath #narctok #mentalhealth #mentalhealthmatters #narcissisticabuse #gaslighting #narcissist #personalitytest ♬ original sound - The Nameless Narcissist
A találós kérdés így szól: „Egy nő az anyja temetésén találkozik egy férfival, akit korábban nem ismert. A nő és a férfi azonnal egymásra hangolódnak, a nő úgy érzi, végre megtalálta a lelki társát. A temetés után rádöbben, hogy semmit nem tud a férfiról, még a nevét is elfelejtette megkérdezni. Következő héten a nő megöli a saját testvérét. A kérdés: miért ölte meg a nő a testvérét?”
A TikTok-felhasználó hangsúlyozza, hogy a találós kérdés csak akkor működik, ha azonnal tudjuk rá a választ. Számára, és antiszociális személyiségzavarral diagnosztizált testvére számára rögtön egyértelmű volt a megoldás: „A nő azért ölte meg a testvérét, mert reménykedett benne, hogy a férfi a családhoz közeli személyként újra megjelenik a másik temetésen is.”
Miért lehet árulkodó a találós kérdés?
A helyes válasszal tulajdonképpen azt bizonyítjuk, hogy képesek vagyunk a találós kérdésben szereplő nő hideg, számító működésével gondolkodni. Ha evidensnek tűnik, hogy mi lehet a nő célja, és nem is lepődünk meg brutális eszközein, lehetséges, hogy bennünk is sötét személyiségvonások dolgoznak. Bár a kérdés valóban a pszichopatákra jellemző rideg és érzelemmentes működést modellálja, fontos hozzátenni, hogy néhány ember talán szimplán csak logikusan szemléli a helyzetet és megpróbált a történet belső logikája szerint működni. Másoknál nem is annyira pszichopátiára, mint a machiavellizmusra jellemző manipulációs készségekre utalhat ez a gondolkodás.
Annyi biztos, hogy a találós kérdés önmagában még nem sokat árul el rólunk, de talán elindíthat egy gondolatmenetet, hogy többet megtudjunk saját belső működésünkről.
Forrás: YourTango Fotó: Getty Images