Hányat pipálhatsz ki ezek közül? Ha mind a hármat, a súlyos stroke veszélye sokkal nagyobb nálad

2024. december 19.
Van a stroke, és a súlyos stroke. Ha a neurológus által felsorolt életmódbeli tényezők közül nálunk is megvan már akár egy is, sokkal nagyobb a komoly károsodást okozó stroke veszélye, derült ki egy friss kutatásból.
Stroke kockázat
  • A stroke a harmadik leggyakoribb halálok világviszonylatban, de Magyarországon is.
  • Milyen rizikótényezők növelik még inkább a stroke kialakulásának kockázatát?
  • A súlyos stroke esélye hogyan csökkenthető?

Magyarországon évente több mint 11 ezer ember hal meg stroke-ban. Ha valaki stroke-ot kap, hazánkban 55 százalékos a halálozási arány. Világviszonylatban is a harmadik leggyakoribb halálok, évente 5,5 millióan vesztik életüket stroke miatt.

Stroke akkor alakul ki, amikor az agy sérül az ereket elzáró vérrög (agy-trombózis), vagy egy ér szakadása (agyvérzés) miatt. A szakemberek egy friss kutatásban azt is megállapították, hogy van három olyan életmódbeli tényező, ami jelentősen megnöveli a súlyos, komolyabb károsodást okozó stroke veszélyét. 

A három legfontosabb stroke-kockázati tényező

2007 és 2015 közötti orvosi adatokat vetettek össze ír tudósok. Több mint 30 ország stroke-betegeit követték nyomon. A kutatók az eseteket a stroke súlyossága alapján csoportosították. Ehhez egy hatpontos skálát készítettek, ami azt mérte, milyen súlyos, maradandó károkat okozott a stroke az adott betegnél.

Ebből kirajzolódott, hogy a legsúlyosabb stroke-os eseteknél három komoly kockázati tényező volt jelen:

  • magas vérnyomás
  • dohányzás
  • szabálytalan szívverés

Korábbi stroke-kutatások által meghatározott rizikófaktorok, mint a túlsúly, magas koleszterinszint szintén jelen voltak a stroke-betegeknél.

Hogyan csökkenthetjük a súlyos stroke esélyét?

„Kutatásunkból olyan konkrét rizikótényezőkre derült fény, melyek a súlyos stroke szempontjából fontosak – mondta Dr. Catriona Reddin, a Galway Egyetemi Kórház geriátriaspecialistája, a kutatás vezető szerzője. – Reméljük, hogy a kutatásunk eredményei rávilágítanak arra, milyen fontos foglalkoznunk ezekkel a rizikótényezőkkel.”

A tudósok az alábbi jótanácsokat adták a súlyos stroke kockázatának csökkentésére:

  • Kevesebb só legyen az étrendünkben
  • Kerüljük a koleszterinben (transzzsírokban) gazdag ételeket
  • Mozogjunk rendszeresen

Ezek az életmódbeli változtatások hozzájárulhatnak a vérnyomás csökkentéséhez, ami a stroke szempontjából az egyik legfontosabb dolog. Ha ugyanis egészséges a vérnyomásunk, 25-30-szor kisebb esélyünk van a stroke kialakulására.

Forrás: Marie Claire France, Fotó: Getty Images, Unsplash