Bármennyire is nem akarunk kidobni élelmiszert, előfordul, hogy a hűtőszekrény mélyén meglapul egy-egy elem, ami lejár, elfogyasztása nem ajánlott. És míg az élelmiszerek nagy részére ez igaz, vannak termékek, amiknek nem kell a kukában végezniük a lejárat után sem. Ezzel már csak azért sem árt tisztában lenni, mert a magyar háztartásokban
- 594 ezer tonna az élelmiszer-hulladék évente,
- ez 62 kilogramm élelmiszer-hulladékot jelent fejenként évente,
- 380 milliárd forint veszteség a lakosságnak. Ez az összeg fejenként 40 ezer forint évente.
Az élelmiszerek, ételek jelölésén a lejárati dátum kétféleképpen szerepelhet: a fogyaszthatósági idő vagy a minőségmegőrzési idő megadásával.
- A „fogyaszthatósági idő”-vel rendelkező ételek (friss fogyasztású, romlékony élelmiszerek) a lejárat után egészségügyi ártalmat okozhatnak, ezért ekkor már nem fogyaszthatók!
- A tartós élelmiszerek lejárati idejét a „minőségmegőrzési idő” jelzi. Ezek a termékek a lejárat után is fogyaszthatók megfelelő elővigyázatosság mellett, kereskedelmi forgalomba azonban már nem hozhatók.
Öt élelmiszer, ami tovább jó, mint a lejárati ideje
Sajtok
A felbontatlan sajtok jóval a felhasználhatósági időn túl is fogyaszthatók. A lágysajtok több hét, a keménysajtok akár négy hónapig is fogyaszthatók.
Tojás
Megfelelő hűtés mellett a tojás közel hetven napig eláll, ami általában három-négy héttel a lejárati dátum után van.
Pékáru
A becsomagolt, hűtőszekrényben tárolt kenyér, pékáru a bennük található tartósítószerek miatt egy-két héttel tovább „bírják” a lejárati dátumán túl is. A pékáruk akár hat hónapig is elállnak a fagyasztóban.
Rizs, tészta
A szárított tészta egy-két évig eláll, míg a száraz rizs négy-öt évig jó.
Tejszín
A felbontatlan tejszín a lejárati dátum után egy-három hétig is jó.
Forrás: Maradéknélkül, Eatingwell Fotó: Getty Images