Egyél többet az újévben ebből az ételből, mert csodás hatása van az inzulinrezisztenciára

2025. január 02.
Tanulmányok és szakértők igazolják, hogy inzulinrezisztencia esetén ezek az ételek jó hatással vannak szervezetünkre. Érdemes akár napi szinten fogyasztanunk őket.
inzulinrezisztencia étel
  • Az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség sokak életét megnehezíti.
  • A szakértők szerint természetes élelmiszerek is sokat javíthatnak állapotunkon.
  • Ezek az ételek jótékonyan hatnak az inzulinrezisztenciára.

Rengeteg termék található már a piacon, mely a vércukorszint szabályozásában segít. Az inzulinrezisztencia csökkentésében azonban az egyik legnagyobb segítség egy természetes alapanyag.

Egyél többet ebből, mert csodásan hat az inzulinrezisztenciára

Az első számú tápanyag a szakértők szerint nem más, mint a rost. Elsősorban azért, mert segít lassítani a szénhidrátok emésztését. Egy 2021-es tanulmány megállapította, hogy a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdők értékei javultak attól, hogy több természetes rostot fogyasztottak. Ráadásul a rostok segítenek a bélmikrobiom támogatásában is, ami összefüggésbe hozható az inzulinérzékenységgel és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatával.

Érdemes gyakran fogyasztanunk babot inzulinrezisztencia esetén

Érdemes gyakran fogyasztanunk babot inzulinrezisztencia esetén

Ezek a legjobb rosttípusok az inzulinrezisztenciához

Az oldható és oldhatatlan rostok egyaránt fontos szerepet játszanak a megfelelő étrendben. A szakértők azonban külön kiemelik a bab szerepét. A bab oldhatatlan és oldható rostokat, fehérjét és számos vitamint, tápanyagot tartalmaz. Pozitív tulajdonságainak köszönhetően nemcsak csökkenti az inzulinrezisztenciát, hanem elősegíti a fogyást is. Szintén hasznos rendszeresen fogyasztanunk kiemelt élelmiszerekként a zabot, az almát és a lencsét is.

Így adjunk több rostot étrendünkhöz

Az ajánlott napi bevitel nők esetében napi 25 gramm, míg férfiaknál 38 gramm. Lassan és fokozatosan érdemes növelnünk napi rostfogyasztásunkat. Erre az alábbi módszerek jó megoldást adnak és segítenek az inzulinrezisztencia kezelésében.

Adjunk gyümölcsöt a reggelinkhez

A bogyós gyümölcsök, a banán és az alma egyszerűen beépíthetők reggelinkbe, finomak és rostokban gazdagok.

A gyümölcsök és zöldségek fontos szereplői az inzulinrezisztens étrendnek

A gyümölcsök és zöldségek fontos szereplői az inzulinrezisztens étrendnek

Fogyasszunk növényi alapú fehérjéket

A tofu, a hüvelyesek és magvak kiváló rostforrások. Érdemes levesekhez, salátákhoz és köretekhez is bátran fogyasztanunk őket.

Dúsítsuk ételeinket gyümölccsel és zöldséggel

Levest vagy szószt készítesz? Adj hozzá karfiolt vagy brokkolit! Desszertben gondolkozol? Almaszósz vagy pürésített banán lesz a szuper társad, hogy csökkentsd a hozzáadott cukor mennyiségét és növeld a rosttartalmat!

Tippek inzulinrezisztencia esetére

A rostok bevitele mellett fontos a kiegyensúlyozott étrend és a napi fizikai aktivitás is. Emellett nagy jelentősége van a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásnak. Szakértők azt is javasolják továbbá, hogy fektessünk nagyobb hangsúlyt inzulinrezisztencia esetén a stressz kezelésére.

Forrás: Eatingwell Fotók: Getty Images