Míg az újévben legtöbben a fizikai jóllétükre koncentrálnak, és újévi fogadalmaik is a diétával, testmozgással kapcsolatosak, a lelki jóllét a háttérbe szorul. Egy egyszerű (és nem mellesleg ingyenes) gyakorlattal sokat tehetünk mentális egészségünkért.
Így használjuk ki a hála erejét 2024-ben!
Emberi sajátosság, hogy hajlamosak vagyunk a problémákra, az aggodalmakra, a nem működő dolgokra koncentrálni. Különösen a nehéz, stresszes időszakokban vagyunk fogékonyak arra, hogy a negatív dolgokra (anyagi helyzet, gazdaság, munkahelyi nyomás, politika,…) fókuszáljunk.
Ilyenkor az agyunk nem tud felülemelkedni, másokhoz hasonlítjuk magunkat, és beindul egy negatív gondolati spirál, amely újra és újra megerősítést nyer. Ezért nevezik a szakemberek a hálát amolyan mentális súlyemelésnek, hiszen arra készteti az agyat, hogy lelassítson, és a pozitív megerősítésekkel egyensúlyt hozzon abba a szemléletmódba, ahogy a világra tekintünk.
Miért fontos a hála?
A hála
- javítja a hangulatot,
- enyhíti a stresszt, a szorongást,
- segít, hogy rugalmasak legyünk,
- segít, hogy könnyebben kapcsolódjunk az emberekhez,
- javítja az emberi kapcsolatainkat.
- segít megélni a pillanatot.
A hála erejét a tudomány is igazolja. Az International Journal of Depression and Anxiety című folyóiratban 2021-ben közzétett tanulmány szerint a kutatók erős kapcsolatot találtak a hála magasabb szintje és a depresszió alacsonyabb szintje között. Egy másik, 2017-es kísérletben hálanaplózást vezettek be szívelégtelenséggel küzdő betegeknél. Azoknál, akik részt vettek a gyakorlatban, kimutatták, hogy javultak a biomarkerek.
Így gyakoroljuk a hálát!
- Nagy nyitottsággal, kicsiben kell kezdeni a hála gyakorlását. Újévi fogadalmaink közé mindenképp vegyük fel.
- Írjuk le naponta vagy hetente egyszer, hogy miért vagyunk hálásak. Ha nem szeretünk kézzel írni, töltsünk le egy applikációt, amit kimondottan a hála gyakorlására terveztek, de telefonunkban, számítógépünkön is jegyzetelhetünk. Bár az írás fontos része a hála gyakorlásának, elhagyható, ami fontos, hogy csináljuk!
- A hála gyakorlását végezhetjük egyedül, a partnerünkkel, a gyerekeinkkel vagy a barátainkkal. A hálaadást megejthetjük vacsora vagy lefekvés előtt. Az egész nem igényel 5-10 percnél többet.
- Legyünk konkrétak! Például, ha hálásak vagyunk a barátainknak, írjuk le pontosan, hogy miért (humorukért, kedvességükért, türelmükért, segítségükért, …). Az teszi erőssé ezt a gyakorlatot, hogy lelassítunk és elgondolkodunk ezeken a részleteken.
- Nem baj, ha nem jut minden nap új dolog az eszünkbe, rendben van, ha ma is ugyanazt a három dolgot írjuk le, mint tegnap.
- A hála szépsége abban rejlik, hogy a hatások összeadódnak: minél többet gyakoroljuk, annál több olyan dolgot találunk, amiért hálásak lehetünk, és egyre nagyobb hálát érzünk, amikor felismerjük az életünk ajándékait.
- A hála gyakorlása arra is jó, hogy megtanuljuk a jelenben, a pillanatban élni. Ezek az apró pillanatok azok, amelyek a mindennapi életünk nagy részét kiteszik. Nem véletlen, hogy a hála gyakorlása a legjobb újévi fogadalom.
Forrás: Seattletimes Fotó: Getty Images