- Minden kapcsolat alapja a kommunikáció.
- Ugyanakkor nagyon nehéz szót érteni azokkal, akik azt gondolják, mindenben nekik van igazuk.
- Az alábbi módszerrel őket is leszerelheted!
Társas kapcsolataink alapja a tiszteletteljes és nyílt kommunikáció. Enélkül nem számíthatunk sok jóra egyetlen viszonyunkban sem. Ugyanakkor nagyon nehéz őszintén beszélgetni olyasvalakivel, aki látszólag mindent jobban tud nálunk.
A tudálékoskodás, az okoskodás általában nem maga a probléma, hanem annak csupán egy tünete. Az ilyen viselkedés hátterében gyakran önbizalomhiány és szorongás áll. Persze, attól még, hogy ezzel tisztában vagyunk, nem lesz szimpatikusabb a másik…

A tiszteletteljes kommunikáció minden kapcsolat alapja
„Meglehet, hogy az ilyen embereket gyerekkorukban nem bátorították arra, hogy véleményt nyilvánítsanak, vagy akár meg is büntették őket érte – magyarázta Joanne Strong terapeuta a The Telegraph-nak. – Ha ilyen módon elutasítanak vagy nevetségessé tesznek bennünket, az szégyent válthat ki belőlünk, sebezhetőnek érezhetjük magunkat miatta. Vannak, akik ezt később túlkompenzálják azzal, hogy dominánsabbnak próbálják mutatni magukat társas helyzetekben.” Persze, felnőttkorban már nem túl elegáns dolog a gyerekkorunkat okolni jellemhibáinkért…
Mit tehetünk az okoskodó ismerősünk leszerelésére?
Nehéz megoldást találni a helyzetre, hiszen az ilyen egyének általában kifejezetten rosszul reagálnak a konfrontációra. Amikor elmagyarázzuk nekik, hogy a kommunikációs stílusuk miért zavaró számunkra, általában tüskéssé vagy teljesen elutasítóvá válnak, esetleg elkezdik megmagyarázni, miért nincs igazunk. (Rosszabb esetben azt is hozzáteszik, valójában velünk van baj.)
Szakértők szerint viszont az alábbi irányelvek követésével lehet némi esélyünk az építő társalgásra. Az egyik legfontosabb dolgunk, ha ilyen személlyel találkozunk, hogy némiképp úgy tekintsünk rá, mint egy kamaszra. Ahelyett, hogy kimerítő vitatkozásba bocsátkoznánk, próbáljunk meg mi az okosabbak lenni, és igyekezzünk harag és ítélkezés nélkül, együttérzéssel felé fordulni. Diplomatikusan reagálni mindig nehezebb, de általában megéri. Magyarul, ha képes vagy
- nyugodt, de nem unott
- határozott, de nem főnökösködő és
- érdeklődő, de nem izgága
maradni a beszélgetés során, akkor sikerrel járhatsz. Ezzel azt üzenheted a másiknak, hogy szívesen meghallgatod a mondandóját, tiszteletben tartod a nézőpontját, de neked is megvan a saját véleményed. Persze, türelmesnek lenni nagyon nehéz – különösen egy ilyen szituációban –, fontos azonban azt is felismerni, hogy a másik viselkedésére nem lehetsz hatással. Arra viszont igen, hogy te hogyan reagálsz, például hagyod-e magadat felidegesíteni.
Forrás: The Telegraph, Fotók: Getty Images, Unsplash