- Már napi 1 km séta is csodás hatással lehet az egészségünkre.
- Sétáljunk, de hogyan? A szakértők szerint a tempó és a terep is számít.
- Ha igazán jól akarjuk csinálni a sétálást, okoseszközöket is bevetünk.
A sétálás hatása elképesztő, ráadásul ez az egyik legegyszerűbb mozgásforma, és ingyen van. Sokak szerint a gyaloglás a hosszú élet titka!
Sétálás: ezt mondja a WHO
A WHO (World Health Organization) szerint heti minimum 150 perc normál sebességű séta ajánlott. Ha rendszeresen sétálsz, valószínűleg jó úton haladsz a cél elérése felé. Mellé érdemes beépíteni más mozgásformákat is a napirendünkbe, melyekkel izmainkat, a rugalmasságot, az egyensúlyérzéket és az állóképességet növeljük.
Sétálás: az alapok
A legfőbb tanács, hogy legalább napi 1 kilométert menjünk, amely nagyjából húsz perc mozgásnak felel meg. Ezt a legtöbb ember könnyen meg tudja ugrani, még zsúfolt napirend mellett is belefér. Ha kitartóan gyalogolunk, és mindennap alaposan megmozgatjuk a lábainkat, túl nagy energiabefektetés nélkül is sokat teszünk az egészségünkért.

Sétálás: napi 20 perc is csodákat művel
Fontos azonban, hogy ne csak úgy sétáljunk. Gyaloglás közben érdemes figyelni a tempóra, egy lendületes séta ugyanis a keringésünkre is kiváló hatással van. Miközben kiszabadulunk a négy fal közül, relaxálhatunk és egy kicsit levezethetjük a napközben felgyülemlett stresszt.
Nanette Mutrie, az Edinburghi Egyetem kutatója szerint érdemes a tempó mellett arra is figyelni, ne mindig sík talajon sétáljunk. Érdemes komolyabb lejtőket is beépíteni a napi sétába. A lendületet megadja, ha vidám zenéket teszünk be magunknak: a szívverésünk is felgyorsul és alig vesszük majd észre, hogy keményen edzünk épp.
Fontos tehát a napi séta, de nem mindegy, hogyan gyalogolunk: lendületesen, hegymenetet is beépítve a legegészségesebb. Ha igazán profin akarjuk kivitelezni a napi sétánkat, beszerzünk egy lépésszámlálót és olyan okosórát, amellyel a teljesítményünket monitorozhatjuk.
Forrás: Elle Belgium / Sophie Vermeulen Fotó: Getty Images