- Az onkológiai betegségek terápiái számos kellemetlen mellékhatással járhatnak, függetlenül attól, hogy működik-e a kezelés!
- Tűszúrások a talpakban, kimerültség, vérrögök és még számos más tünet járhat a kemoterápiával.
- Mire érdemes odafigyelnünk és mikor kell orvoshoz fordulnunk, ha kemoterápia alatt mellékhatásokat tapasztalunk?
Miután Károly királyt is kórházba szállították a rákkezelése által kiváltott tünetek miatt, egyre több figyelem jut az onkológiai terápiák mellékhatásainak. Ezek a problémák gyakoribbak, mint gondolnánk, ráadásul egyáltalán nem azt jelzik, hogy a kezeléssel valami gond van!
A rákkezelés gyakori mellékhatásai, amiről nem beszélnek eleget
1. A kemoterápiás kezelés hosszabb ideig tart, mint gondolnánk
Károly király esetében is sokan meglepődtek, hogy ugyan már 2024 elején diagnosztizálták, kezelése jelenleg is tart. A kezdeti „sokk” kemoterápia – mely 4-6 hónapig tart – után is gyakran alkalmaznak kemoterápiás gyógyszereket az orvosok.
A klasszikus kemoterápia lehet kiegészítő kezelés is, egy az onkológusok eszközarzenáljában, mellyel a betegség ellen küzdenek. Általában a műtét, a sugárkezelés, a kemoterápiás tabletták és az immunterápia együtt játszik szerepet a gyógyulásban – ezek alkalmazása összességében hosszú időt vesz igénybe.

Kemoterápia
A terápiák közül többet adhatnak megelőző céllal is. Az, hogy még mindig kezelnek valakit, nem azt jelentik, hogy a rák aktív a szervezetében, vagy hogy a beteg nem fog meggyógyulni. Pusztán a kiújulás megakadályozása végett is hosszú évekig járhat valaki kezelésekre.
2. Émelygést ritkábban okoz a kemoterápia, mint hasmenést
Mindannyian ismerjük a daganatos betegség sztereotípiáját: a páciens émelyeg, hányingere van. Pedig a mellékhatásokra adott gyógyszereknek köszönhetően szerencsére ma már a szédülés, hányás viszonylag keveseknek jelent problémát. Kutatások igazolták, hogy aki rosszullétet tapasztal a terhessége idején, esetleg utazáskor, nagyobb eséllyel fog émelyegni akkor is, ha onkológiai kezelést kap.
Egy 2023-as tanulmány szerint a pácienseknek csak a harmada tapasztal émelygést, ugyanakkor a 47 százalékuk szenved hasmenéstől, amit sokkal gyakrabban titkolnak.

Kemoterápia: meglepő mellékhatások
3. Vérrögöket és végtelen kimerültséget okoz a kemoterápia
A sugárterápiás- és hormonkezelések mellékhatásaként jelentkező, csontig ható, agyködöt is okozó fáradtság szintén gyakori probléma – a kemoterápiás betegek 87 százalékát érinti. Ezt a fajta kimerültséget sajnos nem tudja helyrehozni a pihenés és az alvás.

Kemoterápia mellékhatása: kimerültség
A rákkezelés mellékhatásaként az esetek 20 százalékában fordul elő vérrög kialakulása. Maga a daganatos betegség is növeli a vérrög kialakulásának kockázatát, a kemoterápiák során adott szerek pedig még magasabbá teszik a kialakulás esélyét.
A katéterek gyakori bevezetése ugyancsak vérrög kialakulásához vezethet. Szerencsés esetben egy gyors látogatás a sürgősségin megoldja a problémát, de a pácienseknek mindig éberen figyelniük kell a kialakuló tüneteikre, és ha kell, azonnal orvoshoz fordulni.
Kemoterápia után: tűszúrások, de nem úgy, ahogy gondolnánk
A Cancer Research UK szervezet szerint a perifériás neuropátia a kemoterápia egyik legnagyobb kihívást jelentő mellékhatása. Általában a végtagokat érinti: a kezeket, lábfejeket. A páciensek szúró, bizsergő fájdalmat, esetleg zsibbadást tapasztalnak.
Vannak olyan páciensek, akik nem tudják begombolni a ruhájukat vagy nem tudnak lábra állni emiatt. A perifériás neuropátia lehet a kemoterápia mellékhatása, de a thalomid nevű gyógyszer is okozhatja, mely meggátolja a tumorok növekedését és segít az immunrendszernek megtámadni a rákos sejteket. Sajnos a tünetek sok esetben később is csak enyhülnek, de soha nem múlnak el teljesen.

Kemoterápia mellékhatás: kimerültség
Hízást is okozhat a kemoterápia
Sokan egyetlen pozitívumot látnak, amikor megkapják a daganatos betegség diagnózisát: végre lefogyok. De a melldaganatos betegeknek kétharmada sajnos pont, hogy súlygyarapodást tapasztal a kemoterápiás kezelés ideje alatt. Ezért valószínűleg a mellékhatások kezelésére szedett szteroidok a felelősek, vagy a kezelés másik mellékhatása, a szintén súlygyarapodással járó korai menopauza. A nők többsége így a kezelés alatt is erős étvágyat, sóvárgást tapasztal az édességek és a szénhidrátok iránt.
Összességében mégis igaz, hogy rákbetegek 70 százaléka étvágyvesztésről számol be – maga a fogyás sokak számára lehet üdvözlendő, ám az ízérzékelés és az étvágy romlása ugyancsak kellemetlen jelenség.
Forrás: Telegraph Fotó: Getty Images