- Ahogy öregszünk, egyre többet kell dolgoznunk, hogy a memóriánk működését és szellemi frissességünket megőrizzük.
- Tény, hogy a fejtörők, memóriajátékok, keresztrejtvények hatásos és szórakoztató módjai a demencia elleni harcnak, de van jobb!
- Miért pont a Rubik-kocka lehet a szellemi képességeink megőrzésének záloga 40 felett?
A memóriánk nemcsak az emlékeink tárháza – neveket, dátumokat, pillanatokat őriz –, hanem alapja annak, hogyan kapcsolódunk másokhoz és önmagunkhoz. Ahogy múlnak az évek, különösen 65 év felett, egyre gyakrabban tapasztaljuk, hogy hosszabb idő kell ahhoz, hogy eszünkbe jusson egy név, egy esemény vagy épp egy feladat menete. Ugyan ez a természetes öregedési folyamat része, beletörődnünk azonban nem kell. Tehetünk ugyanis a szellemi hanyatlás és demencia ellen.
Tény, hogy a keresztrejtvények, sudokuk, memóriajátékok vagy éppen műveltségi kvízek jó agytornát jelentenek. Ám a legújabb kutatások szerint van, ami még ezeknél is hatékonyabb: a Rubik-kocka.
A Rubik-kocka: több mint játék
A világhírű logikai játékot 1974-ben Rubik Ernő magyar építészprofesszor alkotta meg, eredetileg oktatási céllal, hogy a térbeli gondolkodást illusztrálja. Mára azonban a tudomány is felfedezte a kockában rejlő potenciált: nemcsak logikai készségeinket, hanem memóriánkat, kézügyességünket, sőt, türelmünket is fejleszti.
Egy, a European Journal of Special Education Research című tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerint a Rubik-kocka megmozgatja agyunk olyan részeit, mint a prefrontális kéreg, a homloklebeny és a hippokampusz. Ezek mind szoros kapcsolatban állnak az emlékezéssel, térérzékeléssel, tervezéssel és problémamegoldással, így a kocka roppant hatásos lehet a demencia megelőzésében is.
Több területet stimulál egyszerre a Rubik-kocka

Nem kell ahhoz rekordokat döntenünk a Rubik-kocka kirakásában, hogy hatásos legyen a demencia ellen
Miközben a klasszikus feladványok – mint a sudoku – egy-egy agyi területet aktiválnak, a Rubik-kocka összetett kihívást jelent:
- emlékeznünk kell a mozdulatsorokra,
- előre kell gondolkodnunk,
- és időnként hibákat kell kijavítanunk.
Nem a gyorsaság a lényeg, hanem a kitartás, a módszeresség, és hogy szembe merjünk nézni a kihívással.
A gyakorlás során fejlődik a rövid távú memóriánk – például a telefon- vagy PIN-kódok megjegyzésében is ügyesebbek leszünk. De a hosszú távú memóriánk is profitál: a gyakran ismételt mozdulatok beépülnek, automatizmussá válnak, akárcsak a biciklizés vagy hangszertanulás esetén.
A Rubik-kocka legnagyobb előnyei
Kéz és agy összhangban, a leghatásosabb kombináció demencia ellen
Ne feledjük: a Rubik-kocka kézügyességünk barátja is. A szem-kéz koordináció, a precíz mozdulatok mind segítenek abban, hogy jobban boldoguljunk a hétköznapi tevékenységek során, legyen szó gombolásról, okostelefon-használatról vagy főzésről.
Az ilyen típusú finommotorikus feladatok elősegítik az önállóságot, és csökkentik a mozgáskoordináció hanyatlásának kockázatát is.
Térérzékelés, koncentráció, türelem
- A kockázás során folyamatosan vizualizálnunk kell, hogyan fognak elmozdulni az egyes elemek: ez a térbeli memóriánkat is formálja, ami nemcsak a kocka kirakásánál hasznos, hanem a tájékozódásban, otthon és az utcán egyaránt.
- Emellett a koncentrációnk is javul: a Rubik-kocka nem tűri a kapkodást. Megtanít arra, hogyan maradjunk fókuszáltak, hogyan viseljük el a frusztrációt, és hogyan alkalmazkodjunk a helyzetekhez rugalmasan.
Elérhető, hordozható és mindig új kihívást kínál
A legszebb benne, hogy nem kell zseninek lennünk. Nem számít, hogy kirakjuk-e három másodperc alatt (mint Max Park világbajnok), vagy sem – a lényeg az, hogy rendszeresen foglalkozzunk vele. Egy kis napi kockázás a nappaliban, a teraszon vagy a parkban sétálva is értékes és hatékony szellemi edzés és feladat a kézügyességünknek.
Mit tehetünk még a demencia megelőzésére a Rubik-kockázáson túl?
- A neurológus 12 lépéses terve a demencia ellen
- Miért jó az olívaolaj a szellemi hanyatlás megelőzésére?
- Ezek az egészséges szokások hozzájárulnak a szellemi frissesség megőrzéséhez
- A kotyogós kávéfőző is növelheti a demencia kockázatát
- Milyen az otthonunk ideális hőmérséklete az agyunk öregedésének lassításához?
Fotó: Getty Images, Unsplash