A téli hónapok leginkább a fenyő illatáról, a bekuckózos estékről, a karácsonyi filmekről, egy pohár gin mellett olvasott történetekről és a méhviasz gyertyákról szólnak. Receptekkel, dekorációkkal, mesékkel és kandallótűz melletti vacsorákkal élvezetjük ezeket a hónapokat és az ünnepeket.
Karácsony napján is lehet egészségesen étkezni – próbáljátok ki ezzel a vegán zeller- és mogyorólevessel. A szarvasgombaolaj ad egy kis luxust az egészhez, de ez gond nélkül elhagyható. A zeller ugyan kicsit az elefántok bőrére emlékeztethet minket, de amikor frissen ássák ki a földből a koronája halványzöld és barna szeplőkkel van tele, akkor meglehetősen szép.
A zellergyökér ízére mindig úgy gondolok, mint amikor a zellerszár a dióval találkozik. A párolt és pürésített zellerből kellemes levest lehet készíteni, amire télen a leginkább szükségünk van és még tejszínt sem kell hozzáadni.
Vegán zeller-és mogyoróleves
Hozzávalók:
- 1 evőkanál olívaolaj
- egy kis csokor kakukkfű
- 2 babérlevél
- 1 hagyma, apróra vágva
- 1 jó nagy gerezd fokhagyma, apróra vágva
- 1 zeller (kb.1 kg), hámozva és apróra vágva
- kb. 200 g burgonya apróra vágva
- 1 l zöldséges alaplé
- 100 ml szójakrém (Házilag is elkészíthető: 50 ml szójatejhez adjunk kettő kanál kukoricalisztet, miközben lassú tűzön kevergetjük azt. Amikor már puha állagot kapunk akkor adunk hozzá még 70 ml szójatejet és addig melegítjük meg keverjük így, amíg egy keményebb állagot nem kapunk.)
- 50 g mogyoró, pirítva és durván apróra vágva
- 1 evőkanál szarvasgombaolaj, amiből mehet extra adag a szervírozásnál
Egy nagy serpenyőben melegítsük fel az olajat alacsony hőmérsékleten. Kössük össze a kakukkfű gallyakat és a babérleveleket és úgy adjuk hozzá a serpenyőhöz a hagymával és egy csipet sóval, hogy azt később együtt ki is tudjuk abból venni. Főzzük körülbelül 10 percig, amíg meg nem lágyul, de még nem színeződik el. Keverjük bele a fokhagymát, és főzzük még 1 percig, majd forgassuk bele a felkockázott zellert és burgonyát. Jól keverjünk mindent össze és fűszerezzük egy nagy csipet sóval és fehér borssal. Forraljuk fel a zöldségeket, majd pároljuk körülbelül 30 percig, amíg azok teljesen megpuhulnak.
Vegyük ki az összekötözött fűszereket, majd keverjük bele a szójakrémet. Vegyük le a tűzhelyről és mixerrel pürésítsük, amíg teljesen sima nem lesz. Keverjünk bele 1/2 evőkanál szarvasgombaolajat először és ízlelgessük – az olaj erőssége változik, ezért jobb, ha kevesebb olajjal kezdjük, és egyszerre csak keveset adunk a leveshez.
A tálaláshoz melegítsük fel a levest, és amikor a tálakba helyezzük, akkor a tetején szórjuk meg a mogyoróval, kevés fekete borssal és egy kis extra szarvasgombaolajjal.
Jó pár évvel ezelőtt a céklát csak savanyúságként tálalták, viszont most már határozottan a reflektorfényben van, és népszerűsége egyre erősebb. Ennek ne szabjunk gátat karácsonykor sem, és ne bánjuk ha apró rózsaszín foltok kerülnek a karácsonyi abroszra.
Egy kis céklából annyi mindent lehet készíteni. Én szeretem egészben, tepsiben, fólia alatt megsütni, majd meghámozni, és még melegen gyümölcsecettel meglocsolni – jó például hozzá a málna. A cékla földes ízéhez mindig kell valami savanyú, hogy harmóniát és egyensúlyt teremtsen egy receptben. Ehhez használhatunk ecetet, pácfűszert, joghurtot vagy kecskesajtot. Ünnepeljük hát a harmónia ízét karácsonykor ezzel a nagyon egyszerű recepttel.
Sült cékla pisztránggal
Hozzávalók:
- 4 db pisztráng vagy süllő, vagy egyéb fehér húsú folyami hal
- 10 db sült cékla felszeletelve
- 4 nagy kanál savanyú káposzta
- 2 evőkanál frissen reszelt torma
- 1/2 pohár joghurt
- 1/2 teáskanál almaecet
- 1/2 teáskanál citromlé
- metélőhagyma
- só és bors
A sült céklára meg egy kis káposztára helyezzük a megsütött és szálkátlanított halat, összetördelve azt. Nem baj, ha a káposztát megfogja a cékla bíborvörös színe. Öntsük le friss házi tormaszósszal, helyezzük rá a főtt tojásokat és tálalás előtt szórjuk meg metélőhagymával az ételt. A színek és ízek igazi kavalkádja ez a céklás-halas étel. Burgonyával tálaljuk.
A pavlova azon csodálatos desszertek egyike, amelyet ezerféleképpen lehet feldíszíteni. Mivel a szezonális gyümölcsválaszték igencsak lecsökkent – viszont van körte, alma, banán, narancs és klementin, úgy döntöttem, hogy a klementinnel napfényessé varázsolom ezt a tortát.
Ez a rusztikus pavlova egy óriási habcsókból áll, a tetején tejszínhabbal, klementin krémmel és természetesen magával a klementin gyümölcsökkkel. Egyszerű, tényleg. A tejszínhabhoz, mivel az a pavlova tetejére kerül, ami már így is nagyon édes, lehet hozzáadni néhány evőkanál cukrot, de valójában nem szükséges.
A pavlovát egész citrusfélékkel megtölteni nem a legpraktikusabb dolog, de annyira jól nézett ki. Ha meghámozzuk a klementineket, akkor könnyebb lesz szeletelni a pavlovát.
Klementines pavlovatorta
Hozzávalók:
A pavlovához:
- 6 nagy tojásfehérje szobahőmérsékleten
- nagy csipet só
- ⅓ csésze hideg víz
- 1¾ csésze + 2 evőkanál cukor
- 1½ teáskanál fehér ecet
- 1½ teáskanál narancsvirágvíz
- 2 evőkanál kukoricakeményítő
A klementin krémhez:
- 1¼ csésze cukor
- 2 teáskanál kukoricakeményítő
- 2 nagy tojás
- 2 nagy tojássárgája
- ½ pohár friss klementin leve
- 1 evőkanál friss citromlé
- 6 kanál vaj, kockákra vágva
Az összeállításhoz:
- 2 csésze kemény habtejszín
- narancs- vagy mentalevelek díszítéshez
- 6-8 klementin meghámozva
- porcukor
Klementin krém:
A cukrot és a kukoricakeményítőt egy nagy serpenyőbe tesszük, és összekeverjük. Hozzáadjuk a 2 tojást és a 2 tojássárgáját a cukorhoz, és jól kikeverjük. Majd a klementinnek és a citromnak a leve következik. Hozzáadjuk a kockára vágott vajat a keverékhez, és közepes lángon melegítjük. Folyamatosan kavargassuk, amíg a vaj elolvad, a keverék besűrűsödik és felforr, körülbelül 10 percig. Levesszük a tűzről és áttesszük egy másik edénybe, amire fóliát is teszünk, hogy megakadályozzuk, hogy besűrűsödjön. Így tartsuk hidegen (legalább 2-3 órát).
A pavlovához:
Melegítsük elő a sütőt 150 C fokra.
A tojásfehérjét és a sót egy nagy keverőtálba helyezzük. Közepes sebességgel keverjük elektromos mixerrel, amíg közepesen kemény nem lesz. Majd a keverőgép sebességét csökkentve, lassan a vizet is belekeverjük, majd pedig a cukrot. Ha az összes cukor el van keverve, akkor növelhetjük a sebességet és egészen addig használjuk a keverőt, amíg annyira kemény nem lesz a habcsók, hogy az úgy is fent marad a habverőn, ha azt felfelé fordítjuk. Ezután hozzáadjuk az ecetet és a narancsvirágvizet. A kukoricakeményítőt rászitáljuk a tojásfehérjére (ezzel a csomósodást akadályozzuk meg).
Béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral. Körülbelül 20 cm-es körben helyezzük majd el a tortát. A habcsókot a sütőpapír közepére kanalazzuk. Felhalmozzuk, majd elsimítjuk úgy, hogy a kör végére érjen, és sima, magas halmot képezzen. Egy spatulát felfuttatunk az oldalakon, hogy az függőleges vonalakat hozzon létre a pavlova körül. Elsimítjuk a halom tetejét, majd egy 2,5 cm-es mély és 12 cm széles mélyedést készítünk benne, hogy elférjenek a hab, krém és a gyümölcsök.
Előmelegített sütőben 35 percig sütjük. 35 perc elteltével levesszük a sütő hőmérsékletét 135 fokra, és így sütjük tovább 50 percig. Ha letelt az 50 perc, lekapcsoljuk a sütőt, de még mindig nem nyitjuk ki az ajtót. A pavlovát a sütőben hagyjuk hűlni egy bő másfél órát. Miután kivettük a sütőből a töltés előtt teljesen lehűtjük.
Ráhelyezzük a pavlovát egy tálra. A tejszínt kemény habbá verjük. Rákanalazzuk a pavlova tetejére és a tejszínhab tetejére öntjük a klementinkrémet. Nem baj, ha egy kicsit lefut az oldalakon. Majd egész vagy szeletekre szedett klementínekkel díszítünk. Elhelyezzük a narancs vagy mentaleveleket a klementinek köré. Porcukorral meghintjük, hogy olyan legyen mintha a hó lepte volna be. Tálalásig tartsuk hűtve.
Vágjátok szeletekre, és élvezzétek ezt a meghitt, ünnepi vacsorát!
Fotók: Bodnár Zsófi
Styling: Filep Kata
Kerámia: Virágné Márta Nóra