Egyszerűen és gyorsan főzhetsz tökéletes rizst, akár az egyesek szerint nem túl egészséges fehér, akár barna rizst szeretnél készíteni. A lényeg, hogy pár dologra mindig odafigyelj, és akkor nem kell többé kudarctól tartanod! Mutatjuk a legfőbb lépéseket, neked pedig nincs más dolgod, mint alaposan megjegyezni azokat!
Rögtön az elején lerántjuk a leplet egy fontos rizsfőző titokról: ahhoz, hogy ne tapadjon oda az edény aljához, vagy ami ennél is rosszabb, ne piruljon oda főzés közben a rizs, mindig gondosan ügyelned kell a rizs-víz arányra: 1 bögre rizshez 1 és ¾ bögre vizet kell önteni, így lenyűgöző lesz a végeredmény!
Amire szükséged lesz a rizsen, a són és a vizen kívül: mérőpohárként használt bögre, fedővel rendelkező edény, fakanál, villa és egy tiszta konyharuha. Ne kövesd el azt a hibát, hogy gyakran kevergeted főzés közben a rizst: a közhiedelemmel ellentétben ez nem abban segít, hogy szétválaszd a rizsszemeket, hanem épp az ellenkezőjét érheted el vele, vagyis az összetapadás esélyét növeled!
Így süsd a krumplit, hogy olyan legyen, mint az étteremben!
Egy felületes szemlélő azt mondhatná, hogy a krumplisütésnél nincs egyszerűbb konyhai művelet, ez azonban csak részben igaz: valóban nem nagy ördöngösség, néhány apróságra azonban oda kell figyelni ahhoz, hogy olyan legyen, mint az étteremben.A tökéletes rizsfőzés lépései
1) Egy apró lyukú szűrőben alaposan átmossuk a rizst.
2) Közben vizet melegítünk egy nagyobb méretű edényben, amit a későbbiekben le is fedhetünk.
3) Amikor forr a víz, elkeverünk benne egy kiskanál sót (előtte azért nem szerencsés, mert a sózás későbbre tolja a forrás időpontját) és beleöntjük a rizst.
4) Gyors mozdulatokkal átkeverjük, majd lefedjük a készülő remekművet, és alacsony fokozatra kapcsoljuk a tűzhelyet.
5) Kb. 15 percig hagyjuk főni, majd félrehúzzuk a tűzről, és lefedve hagyjuk puhulni további 4-5 percig.
6) Ha letelt az idő, levesszük a fedőt, és egy villával gyorsan átkeverjük a rizst, ez az a mozzanat, amikor szétválasztjuk egymástól az esetlegesen összetapadt rizsszemeket (persze csak akkor, ha ez zavar bennünket!)
További tippek:
- Főzés közben nem szabad emelgetni a fedőt és gyakran kevergetni sem érdemes.
- Miután lejárt a főzési idő, tiszta konyharuhát terítünk az edényre, és arra tesszük rá a fedőt. Így az összes felszálló nedvességet beszívja a konyharuha, így a rizs nem lesz túlfőtt, csirizes, összeragadt!
- Ha marad a rizsből későbbre, melegítés előtt tanácsos egy kis olívaolajjal meglocsolni, összeforgatni majd a tűzhelyre tenni, és alacsony lángon felmelegíteni.
- Azoknak, akik nem akarnak a fenti lépésekkel vacakolni, érdemes a rizsfőzéssel a mikróban próbálkozni!
Fotó: Getty Images