- Bár sokan még mindig ezzel azonosítják, a mindfulness sokkal több meditációnál.
- A mindful állapot megértéséhez tegyük le az önsegítő könyveket és próbáljuk inkább érezni a világot magunk körül.
- Egy új hobbi, de akár egy videójáték is segíthet, hogy ráérezzünk, számunkra mi hozza el a mindful állapotot.
Bár van definíciója annak, mi az, hogy mindfulness (tudatos jelenlétként vagy éber figyelemként szokták röviden meghatározni), az már mindenkinél más, mi hozza el ezt a stressztől mentes, kitisztult tudatállapotot.
Nem az önsegítő könyvekben kell keresnünk, hogyan váljunk mindfullá. Ám a könyvek – vagy a videójátékok, filmek, zenék – segíthetnek, hogy elérjük az áhított belső békét és megértsük, átéljük a mindfulness lényegét.
A Föld hangulatai
A természet bizonyítottan segít megtapasztani a mindfulnesst az embernek. És nem csak az, amikor kimegyünk az erődbe, kirándulunk vagy egyszerűen heverünk a réten és nézzük a felhőket. Már úgy is tapasztalhatjuk a jótékony hatásokat, ha például a televízión természetfilmeket nézünk.
A Disney+ A Föld hangulatai című sorozatával elutazhatunk a kék gleccserekhez, vöröslő sivatagokhoz, buja esőerdőkhöz, így kizárhatjuk a mindennapok zűrzavarát legalább arra az időre, míg megmerítkezünk a világ csodás természetes tájainak látványában.
Nagy Panda és Kicsi Sárkány
Ha olyan könyvet keresünk, ami igazán közel visz a mindfulness megértéséhez, keresve sem találnánk jobbat James Norbury köteténél. Nagy Panda és Kicsi Sárkány barátok. Együtt utaznak végig az évszakokon, nappalokon és éjszakákon, esőben és napsütésben. Miközben kint vannak a természetben, reménnyel és inspirációval telíti őket a környezetük, hogy rájöjjenek, még a legsötétebb napokon is ott a bizonyosság: a tavasz mindig visszatér. A két barát utazása a folyton váltakozó évszakokon át tart – csatlakozz hozzájuk, ahogyan rájönnek, hogyan éljenek a pillanatban, békéljenek meg a bizonytalanságokkal, és merítsenek erőt, hogy együtt legyőzzék az életben felbukkanó akadályokat.
Tanuljuk meg kiüríteni az elménket
Rosszul alszunk? Sokat stresszelünk? Feszültek vagyunk? Nagyon fontos képesség ezek feloldásához az elménk kiürítése, amikor megszabadulunk – legalább átmenetileg – a nyomasztó gondolatoktól, hétköznapi gondoktól. A Netflixen elérhető Headspace – Unwind Your Mind című interaktív program megtanít minket arra, hogyan használjuk a mindfulnesst a hétköznapokban a stresszoldásra, elalvásra. A legjobb, hogy személyre és a problémánkra szabhatjuk a meditációs programot.
Mindfulness szimulátor videójáték
A mindfulness egyik különleges formája az ASMR. A teljes nevén autonóm szenzoros meridián válasz egyfajta bizsergő érzés, amely általában a fejbőrön kezdődik, lefelé halad a nyak hátsó részén és a gerinc felső részén. Akkor érezzük, amikor valami nagyon kellemes élményben van részünk. Egyénenként változik, mi válthatja ki, az eső kopogása, a falevelek susogása vagy éppen a madarak csiripelése.
A Mindfulness Simulator-ASMR meditációs videójátékban egy erdőben sétálgathatunk mint a saját egónk vagy akár lehetünk egy kő is. A lényeg, hogy a játékban nincs cél. Egyszerűen a jelenlét számít. Felfedezzük az erdőt és közben hallgatjuk, ahogy Alan Watts megtanítja nekünk a mindfulness meditációt. Ha valódi erdő nincs a közelben, a videójáték is segíthet elérni a békét és boldogságot, miközben virtuálisan gázolunk a fűben, szinte érezzük a záport a bőrünkön és nézzük a naplementét.
Mindfulness zenelista
Az érzékszervek közül talán a hallás által érhetjük el legkönnyebben a mindfulness, a tudatos jelenlét állapotát. Csukjuk be a szemünket, dőljünk hátra egy kényelmes fotelben, és tudatosítsuk, mit váltanak ki belőlünk a dalok egymás után.
Színezés és mindfulness
Marjorie Sarnat felnőtt színezőkönyvében, a Virágok és madarakban több mint harminc pompás madárportré segít, hogy szabadon szárnyalhasson a képzeletünk, ugyanakkor jelen legyünk és tudatosan alkossunk. Díszes madarak sokasága tölti meg az egyes oldalakat: papagájok, baglyok, pávák, kolibrik és tukánok néznek vissza a tekergő indák és virágzó ágak sűrűjéből. A természet képei segítenek, hogy még közelebb kerüljünk az elménk teljes kiürítéséhez és a mindfulness állapothoz.
Fotó: Netflix, Disney+, 21. század Kiadó, Partvonal