A feminista aktivista, Nagyezsda Tolokonnyikova 2011-ben alapította meg néhány társával a polgárpukkasztó, társadalmi problémákkal foglalkozó Pussy Riot (magyarul Puncilázadás) zenekart. Az együttes tagjai színes balaklavákkal takarják el arcukat politikai indíttatású gerillakoncertjeiken, ahol a nemi egyenlőség és a demokrácia melletti kampánnyal párhuzamosan (többek között) Vlagyimir Putyint kritizálják.
Ilyen volt az a bizonyos akciójuk is, amikor Moszkvában, a Megváltó Krisztus-székesegyházban elénekelték Punk Prayer: Mother of God, Drive Putyin (Szűzanya, zavard el Putyint!) című számukat. Nagyezsdát ezután az együttes két másik tagjával együtt 2012-ben huliganizmus vádjával két év börtönbüntetésre ítélték, amit egy szibériai börtönben, a gyermekeiktől távol kellett tölteniük. Elképzelhetetlenül kemény körülményekkel kellett megbirkózniuk – az Amnesty International lelkiismereti fogolynak nyilvánította őket.
Nagyezsdát decemberben a Kreml külföldi ügynöknek nyilvánította, csakúgy, mint a börtönből való szabadulása után általa alapított független hírügynökséget, a Mediazone-t is. „Putyin éppen most írt alá egy olyan törvényt, ami szerint 15 év börtönre ítélnek, ha beszélsz az ukrajnai háborúról. Nem is nevezheted háborúnak, csak különleges katonai műveletnek” – mondja.
Amikor az orosz csapatok február 24-én lerohanták Ukrajnát, Nagyezsda adománygyűjtésbe kezdett több kriptovalutával foglalkozó társával. Öt nap alatt 7,1 millió dollárt sikerült összeszedniük, amit már ki is osztottak a Come Back Alive nevű, 2014-óta az ukrán hadsereget orvosi ellátással, lőszerrel, kiképzéssel és védelmi elemzésekkel támogató szervezetnek. „Meg vagyok győződve arról, hogy az ilyen helyzetekben az aktivizmus az egyetlen, ami segít megőrizni az ember józan eszét. Ha csak nézed a katasztrófát és a tragédiákat, és nem teszel ellene semmit, az valóban káros a világra nézve. Lassan el is pusztít, és tehetetlennek érzed magad.”
Az énekesnő úgy gondolja, a globális közösség rendkívül önelégült, kapzsi és képmutató: „Az emberek kijelentik, hogy nem támogatják Putyin politikáját, a politikai ellenzék elnyomását és az általa indított háborúkat, ugyanakkor folytatnák a vele való üzletelést.” Szerinte az emberek alábecsülik, mennyire veszélyesek a diktátorok: „Putyinnal nem lehet szépen játszani. A diktátorok nagyon úgy viselkednek, mint a börtönőrök. Gyengeségként kezelik a kedvességet. Ha egy diktátorral harcolsz, meg kell mutatnod neki, hogy készen állsz a végsőkig harcolni. Úgy gondolom, hogy Ukrajna ezért győz: elveszíthetnek néhány várost, de hajlandóak a végsőkig harcolni. Ez az orosz hadsereg esetében nem így van” – mondja
Nagyezsdát traumatizálta a börtön, a 18 órás munkanap, a hathetente egyetlen szabadnap, a nagyon kevés alvás, és az őrök és más fogvatartottak részéről érkező erőszak. Amikor elengedték, súlyos depresszióban szenvedett, és még a mai napig gyógyszert szed a poszttraumás stressz utóhatásai miatt. Tapasztalatai csak még több motivációt adtak neki az aktivizmushoz. Pénzt gyűjtött egy családon belüli erőszak áldozatait védő menedékhelyre és Oroszország politikai foglyai számára. Segített elindítani az UnicornDAO kriptoalapot, melynek küldetése, hogy női és LMBTQ+ művészektől vásároljon műalkotásokat, akikkel együtt is dolgoznak majd. „Minden, amit teszek, azért van, hogy nagyobb fájdalmat okozzak Putyinnak” – mondja.
A változás kikényszerítéséhez szerinte tömegfelkelésre lenne szükség. Úgy gondolja, hogy több millió embernek kellene kimennie az utcára, és ott maradni addig, amíg Putyin el nem megy. „Ez nyilvánvalóan hihetetlenül veszélyes. Putyin őrült, ezért lehet, hogy tüzet nyitna a saját népére. Határozottan megértem, hogy miért nincs még mindenki az utcán.” Úgy gondolja, Putyin most a saját sírját ássa: 20 éve nem volt példa ekkora ellenállásra vele szemben.
Forrás: Guardian, Fotó: Getty