- A napozás utáni testápolót lehet a hétköznapokban is használni, ráadásul kevesebb parfümöt tartalmaz, mint a szokványos hidratálók.
- Egészséges barnulás nem létezik, így fontos napozás előtt és után is ápolni bőrünket.
- A legjobb a napozás utáni testápolót zuhanyzás után használni: a nedves bőrbe masszírozása segít a bőrnek, hogy még több hidratáló anyagot szívjon be napozás után.
A szabadban töltött nyári napokon könnyűszerrel le lehet égni, főleg ha nem viselünk fényvédőt vagy naptejet. A kint töltött idő még a legelszántabb napkrémviselőket is ki tudja időnként ütni. Bár a napozás utáni testápoló nem tudja visszafordítani a nap okozta károkat, nyugtató és hidratáló összetevői enyhíthetik a rövid távú leégés tüneteit.
A napozás utáni testápoló előnyei
Ha azt vesszük észre, hogy bőrünk kipirosodik, csíp, vagy érzékennyé válik, az egyértelmű jele annak, hogy a nap káros UV (ultraibolya) sugárzása károsította vagy elpusztította a bőrsejtek legfelső rétegét, a hámréteget.
Amit sokan nem tudnak, hogy még a „napcsókolta” aranybarna napbarnaság – amikor a nap hatására a bőr felső rétege több melanin színpigmentet termel – is a helyrehozhatatlan napkárosodás jele. Egészséges barnaság nem létezik!
Míg a rövid távú napégési problémák közé tartozik a fájdalmas zuhanyzás és a nyugtalan éjszakák, a hosszú távú következmények a bőr idő előtti öregedésétől a bőrrákig terjednek. Sajnos az utóbbit az aftersun (napozás utáni testápló) nem tudja kezelni, de segíthet megnyugtatni a bőrt.
Mire jó az aftersun?
Korlátozza-e az aftersun a bőrkárosodást, vagy csak egy újabb speciális nevű hidratáló krémről van szó? Elmúlik-e tőle a leégés okozta fájdalom? Dr. Paul Banwell1 összefoglalja fő felhasználási területeit: „Az aftersun hidratálja a bőrt a leégés után. Azonban nem csak a leégés kezelésére lehet használni, mivel valójában csak egy hidratáló krém”.
A bőrnek ideális esetben 20–30%-ban víznek kellene lennie, de a leégett bőrből kiszivárog a nedvesség, így szárazzá, irritálttá válik, és hámlani kezd. A napozás utáni testápoló hidratál és több vizet zár a bőrbe.
„Más hidratáló krémekhez képest az aftersun további nyugtató összetevőket tartalmaz, amelyek megnyugtatják a bőrt égés után, és segítenek csökkenteni a bőrpírt. Az aftersun termékek gyakran tartalmaznak aloe vera növényi kivonatokat, amelyek segítenek pótolni a nap UV-sugarainak való kitettség miatt elvesztett nedvességet” – teszi hozzá Dr. Banwell.
Az aloe vera különleges gyógyító erővel rendelkező növény – gyulladáscsökkentő tulajdonságai segíthetnek megnyugtatni és hűsíteni a forró, szúró napégést. Emellett antioxidánsokban, például A-, C- és E3-vitaminban is gazdag. Ez segíthet a leégés tüneteinek gyógyításában, bár az UV-károsodást nem tudja visszafordítani.
Segít a napozás utáni testápoló a barnulásban?
„Az aftersun nem segít a barnulásban, de meghosszabbíthatja a barnulást azáltal, hogy hidratálja a bőrt, így megállítja a hámlást, és egészségesebbnek tűnhet a bőr” – magyarázza Dr. Banwell. Hangsúlyozza, hogy ehhez nem kell napozás utáni testápoló, valójában bármilyen hidratáló krém segít.
Napozás okozta károk
Nem szabad elfeljteni, hogy a napkárosodás megelőzése messze a legjobb megoldás. A napozás utáni testápoló ugyan nyugtató és hűsítő hatású, de semmilyen kezelés nem képes helyrehozni az UV-sugárzás okozta károkat.
„Mindig győződjünk meg arról, hogy betartjuk a leégés megelőzésére vonatkozó tanácsokat, magas fényvédő faktorral (SPF) ellátott naptejet viselünk, és távol maradunk a déli naptól” – figyelmeztet Dr. Banwell.
Allergiás reakciók
Mint a legtöbb krém esetében, itt is van egy kis esély arra, hogy a bőrt irritálják bizonyos összetevők. Például:
- Cetosztearil-alkohol – a kozmetikumokban széles körben használt alkohol, amelyet a készítmények sűrítésére és stabilizálására használnak.
- Fenoxietanol – gyakori tartósítószer, amely esetenként bőrkiütéseket okoz, és amely irritálhatja az ekcémás embereket.
- Aloe vera – ez a növény a legtöbb ember számára biztonságosnak tekinthető, de néha allergiás reakciók jelentkeznek ekcéma formájában.
Amikor a napozás utáni testápoló nem elég
Nem minden leégés egyforma. Sőt, némelyik súlyos lehet, és orvosi ellátást igényel. Forduljunk orvoshoz, ha hólyagok keletkeznek a bőrön, vagy ha a leégést erős fájdalom, fejfájás, magas láz, hidegrázás, zavartság, hányinger vagy hányás kíséri. Ezek hőguta vagy napmérgezés jelei lehetnek, és mindkettő nagyon veszélyes lehet.
Szoláriumozás után kell-e aftersunt használni?
„A szolárium használata idő előtti öregedést, a bőr ráncosodását, szemproblémákat és a bőrrák magas kockázatát idézi elő – veszélyes, nagyobb dózisú UV-sugarakat bocsát ki, mint a déli nap” – figyelmeztet Dr. Banwell. Számos bizonyíték van arra, hogy a szoláriumhasználat összefügg a bőrrák diagnózisával.
„Ha mégis a szoláriumozás mellett döntünk, akkor a napozás utáni testápoló használata önmagában nem ártalmas. Az aftersun segít lehűteni a bőrt, és visszaadja a szoláriumozás során elvesztett nedvesség egy részét, de azt tanácsolom, hogy ne használjon senki szoláriumot” – mondja Dr. Banwell.
Összegzés
Ne feledjük, nyugtató, hidratáló tulajdonságaitól függetlenül a napozás utáni testápoló nem csodaszer. Mindannyian emberek vagyunk, és a véletlen leégés előfordul, de a forró hőségben próbáljuk meg megelőzni a nap okozta károkat. Amennyiben leégés után súlyosabb tüneteket tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz.
Fotó: Getty Images, Forrás: Patient