- Talán te is tapasztaltad már, hogy borotválkozás után sötétebb színe lett a hónaljadnak.
- Szakértők árulták el, hogy miért sötétedik el a bőr a hónaljnál.
- Azt is megosztották, hogyan előzhetjük meg, és miként kezelhetjük a már kialakult problémát.
„A hónalj bőre egyedülálló, mert puhább, vékonyabb és érzékenyebb a test többi területéhez képest” – mondta Dr. Kautilya Shaurya bőrgyógyász. A hónalj bőre hajlamos a súrlódásra, különösen akkor, ha erősen izzad, vagy szűk ruhát viselsz.
Ezenkívül, mivel a hónaljban redők vannak, beszorulhat a nedvesség, ami a baktériumok kialakulásához vezethet. „A hónaljban magas a verejtékmirigyek és a szőrtüszők koncentrációja, ami azt jelenti, hogy a bőr itt nagyobb súrlódást tapasztal, és érzékenyebb bizonyos tevékenységekre, például a borotválkozásra vagy a dezodorok használatára” – mondta Shaurya.
Miért lesz sötétebb a bőr hónaljnál borotválkozás után?
„A hónaljban kialakuló hiperpigmentáció gyakran a gyulladás utáni hiperpigmentáció eredménye” – mondta Dr. Hadley King bőrgyógyász.
A borotválkozás „traumatizálhatja a szőrtüszőket, ami irritációhoz, gyulladáshoz és ezt követően gyulladás utáni hiperpigmentációhoz vezethet” – mondta Dr. David Li bőrgyógyász.
A síkosító (például borotvakrém, tusfürdő vagy szappan) nélküli borotválkozás is lehet a bűnös. Ahogy Shaurya elmagyarázta, ha nem használsz síkosítót, azzal növeled a súrlódást a borotva és a bőr között, ami több irritációt, akár sérülést okoz, amelyek gyulladáshoz és végül hiperpigmentációhoz vezetnek. „A síkosítók segítenek a borotva könnyű siklásában a bőrön, minimálisra csökkentve a sérülést és a sötétedés kockázatát” – tette hozzá.
A borotválkozás utáni hiperpigmentációban a bőr tónusa és a szőr szerkezete is szerepet játszhat. „Ha valakinek a bőrszíne alapból sötétebb, annak több melanin van a bőrében, ami azt jelenti, hogy több melanin szabadul fel a bőrt ért trauma vagy a mikrokopások után” – mondta Li. Hasonlóképpen, a vastagabb, valamint a göndör szőrszálakkal rendelkezők hajlamosabbak lehetnek a borotválkozási irritációra és az azt követő elszíneződésre.
Végül, az izzadásgátlók és dezodorok irritáló vagy szárító összetevői potenciális gyulladást okozhatnak, amit hiperpigmentáció követ a hónalj bőrén.
Hogyan lehet megelőzni a hónalj besötétedését borotválkozás után?
Vannak, akik genetikailag hajlamosak a hiperpigmentációra. Ennek ellenére van néhány szabály, amiket célszerű betartani a hónalj borotválásánál. Mindig tiszta, éles borotvával borotválkozz, hogy csökkentsd a súrlódást és azt követő gyulladást, ami hiperpigmentációhoz vezethet.
Borotválkozás előtt King azt javasolja, hogy tölts körülbelül 10 percet meleg vízben, hogy meglágyítsd a bőr külső rétegét, ami megkönnyíti a szőr eltávolítását. Zuhanyozásnál mindenképpen távolíts el minden terméket a hónaljadról, például dezodort, és használj valamilyen síkosítót.
Borotválkozás közben mindig rövid, finom mozdulatokat hajts végre, és haladj a szőrnövekedés irányában. Kerüld a többszöri borotválást ugyanazon a területen, mivel ez benőtt szőrszálakat és sérüléseket okozhat a bőrön – mondta Shaurya.
Ami az utókezelést illeti, várj legalább 15-30 percet a dezodor alkalmazása előtt, hogy a bőr helyreálljon. „Használj gyengéd hidratálót vagy borotválkozás utáni balzsamot nyugtató összetevőkkel, például aloe verával, glicerinnel vagy E-vitaminnal, hogy hidratáld a bőrt és csökkentsd az irritációt” – mondta Shaurya. Kerülj továbbá az alkoholos vagy erős illatú termékeket, mivel ezek száríthatnak.
Hogyan kell kezelni a sötét hónaljat?
Ha a hónalj sötétségének nincs hormonális vagy genetikai oka, és azt valóban borotválkozással összefüggő trauma vagy irritáció okozza, van néhány módszer a kezelésre. A niacinamid, kojisav vagy C-vitamin összetevőket tartalmazó hónaljvilágosító krémek segíthetnek világosítani a sötét foltokat és kiegyenlíteni a bőr tónusát.
A professzionális kezelések, mint például a mikrodermabrázió vagy a lézerterápia szintén hatékonyak lehetnek a tartósabb hiperpigmentáció kezelésében, és segíthetnek visszaállítani a hónalj eredeti színét.
Végezetül, érdemes lehet megfontolni szőrtelenítés más formáit is. A gyantázás, ami eltávolítja a szőrt gyökerestől, illetve a lézeres szőrtelenítés, ami a szőrtüszőt célozza meg, és idővel csökkenti a szőrnövekedést, kevésbé valószínű, hogy a bőr sötétedését okozza, mivel nem jár ismétlődő irritációval, mint a borotválkozás.
Forrás: Huffpost, Fotók: Getty Images