Közel negyvenezer ember vett részt abban az átfogó kutatásban, amelyben azt vizsgálták, milyen hatással van a botox a mentális betegségekre. A kutatásban résztvevők depressziós panaszai jelentősen javultak azokhoz képest, akik másfajta kezelést kaptak ugyanarra a problémára. Ez annyit jelent, hogy ha valaki botoxot használ akár a ráncok, migrén, izomfájdalmak vagy éppen túlzott izzadás miatt, kisebb valószínűséggel tapasztalja a depresszió tüneteit.
A legerősebb hatása az arcba fecskendezett botoxnak volt. Valószínűleg ehhez hozzájárult az is, hogy a ráncok kisimítása javítja az önképet, a lágyabb arcvonalak pedig azt az üzenetet küldik az agynak, hogy az illető kevésbé szomorú, így a depresszió tünetei is csökkennek.
Ám a botox jótékony mellékhatásai nem csak a ráncok kisimításakor jelentkeztek, az antidepresszáns hatása ennél összetettebb. Azoknál is tapasztalták ugyanis ezt a jelenséget, akik inkontinencia miatt a húgyhólyagba, vagy izomgörcsök ellen a láb izmaiba kaptak injekciókat.
„Ez azt jelenti, hogy a botoxot többféle módon használhatjuk fel, akár a depresszió kezelésére is. Emellett fontos jobban megismernünk az anyag hatásmechanizmusát és mellékhatásait” – mutatott rá dr. Ruben Abagyan, a kaliforniai San Diego Egyetem gyógyszerész professzora, a tanulmány társszerzője.
Olvastad már?
Forrás: Insider
Fotó: Getty Images