- Nem illúzió, a nagy melegben tényleg sokkal gyakoribb a székrekedés.
- Ugyanaz okozza a szorulást a kánikulában, mint az év bármely más időszakában: a folyadékhiány.
- Mit tanácsol a gasztroenterológus, hogy ne legyen székrekedésünk nyáron?
A kánikulában sokkal rosszabb a közérzetünk. Ám nem elég, hogy a napégéstől, hőgutától szenvedünk, a bélműködésünk is megsínyli a nagy meleget. Miért alakul ki nyáron sokkal gyakrabban székrekedés? Amikor máskor teljesen jól működik a szervezetünk ugyanannyi mozgással, ugyanazokkal az egészséges ételekkel, miért nem elég ez a melegben?
Dr. Rabia de Latour gasztroenterológus elmagyarázta, mi okozza azt, hogy nyáron gyakrabban van székrekedésünk. Szerencsére tanácsokat is adott arra, hogyan előzhetjük meg a szorulást a kánikulában.
Miért olyan nehéz kakilni, ha meleg van?
Ugyanaz az oka a székrekedésnek a nagy melegben, mint egyébként: a folyadékhiány. „Amikor a szervezetünk dehidratált, az első, ahonnan a testünk vizet von el, a székletünk és a vizeletünk – magyarázta a gasztroenterológus. – Ezzel jelez a szervezetünk, hogy igyunk többet. Ha nem iszunk eleget, a székletünk keményebbé válik, a vizeletünk pedig sötétebb színű lesz, koncentráltabb.”
De miért lesz székrekedésünk nyáron, ha egyszer ugyanannyit iszunk, mint máskor? „A nagy melegben a testünk úgynevezett hőkimerüléstől szenved, ez egyfajta sokkhatás a bélrendszernek is – folytatta a gasztroenterológus. – Ez jelentkezhet hasmenés vagy székrekedés formájában is. De a szervezet vízhiányos állapota vezet ide tulajdonképpen.”
Mivel a kánikulában több vizet veszít a testünk az izzadással, logikus, hogy nem elég ugyanannyit inni, mint máskor, ha meg akarjuk őrizni a hidratáltságunkat és el akarjuk kerülni a szorulás kialakulását.
Mit tehetünk még, hogy ne legyen székrekedésünk nyáron?
Persze az is lehetséges, hogy elegendő vizet iszunk, mégis gondjaink vannak a székeléssel. Ez azt jelenti, hogy nem kizárólag a meleg a hibás azért, hogy szorulásunk van. A gasztroenterológus összeszedte, milyen életmódbeli tényezők segíthetnek, hogy sima ügy legyen a kakilás:
- Együnk elegendő rostot – Nem csak nyáron, az év minden időszakában fontos a megfelelő rostfogyasztás. A tanulmányok szerint a fejlett világ országaiban – így Magyarországon is – a felnőttek 80 százaléka nem fogyaszt annyi rostot, amennyi a napi ajánlott beviteli érték lenne. Nyáron a székrekedés elkerülésére még fontosabb lenne, hogy az ételeink kétharmada növényi alapú legyen!
- Mozogjunk rendszeresen – A gyaloglás, biciklizés, egyáltalán a mozgás elengedhetetlen a rendszeres bélmozgáshoz. Egy friss kutatás szerint ha naponta 15 percet sétálunk, az 28 százalékkal növeli a várható élettartamot! És még a székrekedést is segít elkerülnünk.
Forrás: Eating Well, fotó: Getty Images