- „Az anyatej még egyedibb, mint az ember ujjlenyomata” – mondta Dr. Katie Hinde, az Arizona Állami Egyetem kutatója, akinek tudományos szakterülete a laktáció.
- Miért lehet hatásos felnőttként anyatejet inni?
- Akár a mellrák kezelésében is lehet szerepe az anyatejnek?
A történelem során az anyatejet számtalan okból használták másra is, mint a kisbabák táplálására. Már az i.sz. 1. században idősebb Plinius is az anyatejet javasolta lázra, köszvényre és a bogárcsípések kezelésére. A 17-18. században Angliában és Amerikában számos betegségre írták fel az anyatejet, tuberkulózistól a vakságig.
Ma is rengeteg másra használná az ember az anyatejet, mint az elsődleges rendeltetése. Ezek közül van, ami tudományosan megalapozott, más kevésbé. Ami viszont tény, hogy még ma is tabu az anyatejről és szoptatásról beszélni. Ha egy anya egy éven túl is szoptatja a gyermekét, sokszor megrökönyödést vált ki a társadalomból. Ez is az oka annak, hogy nagyon kevés kutatás folyik a témában, így még mindig keveset tudunk az anyatejről. Szerencsére azért lassan fordul a kocka.
Ami tény, hogy „az anyatej nem felnőtteknek készül – mondta Dr. Lars Bode, a Kalifornia Egyetem anyatejkutató intézetének igazgatója. – De ez nem jelenti azt, hogy ne lehetnének lehetséges jótékony hatásai bizonyos összetevőinek a felnőttek számára is.”
Miért isznak felnőttek anyatejet?
Három összetételében is különböző fázisa van az anyatejnek: a kolosztrum vagy előtej, föcstej és hátsó tej. Mindegyik tartalmaz zsírokat, fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat, különböző arányban és mennyiségben.
Van egy bizonyos összetett cukor az anyatejben, ami elengedhetetlen a kisbaba fejlődéséhez és egészségéhez. De az anyatej tartalmazza a hormonokat, őssejteket és immunanyagokat – antitesteket, antioxidánsokat –, amelyek megvédik a betegségektől a csecsemőket.
A tudósok azt azonban kétlik, hogy egy egészséges felnőttnek bármilyen szempontból hasznos lenne az anyatej. Ha van is hatása, az elenyésző. Eleve például a felnőttek gyomorsava erősebb, ami sokkal jobban lebontja az anyatejet, mint a csecsemőké. Ráadásul a legtöbb ember ahogy öregszik, úgy romlik a tejfehérje-emésztő képessége. Ez azt jelenti, hogy nem szívódnak fel úgy a hasznos tápanyagok az anyatejből, ahogy egy gyereknél.
Ami még az ellen szól, hogy a felnőtt számára lenne bármi értelme anyatejet inni, hogy nem minden anyatej egyforma, így azt sem lehet megmondani, az adott tej valóban hasznos lehet-e. Számos tényezőtől függ az anyatej összetétele:
- Csecsemő kora
- Környezet
- Az anya és baba szükségletei
- Az összetett dinamika az anya és a gyerek között
Sőt, az anyatej összetétele még a szoptatás közben is változik. „Az anyatej még az ujjlenyomatnál is egyedibb” – mondta Dr. Hinde.
Anyatej mint otthoni gyógymód
Elképesztő alternatív felhasználási módokat találtak ki az utóbbi években az anyatejre:
- Bőrnyugtató szappan
- Hajpakolás
- Másnaposság elleni gyógyír (amit tudományosan meg is cáfoltak már)
Ezek egy része nem új keletű, hiszen ahogy írtuk, már évezredek óta használják gyógyírként számos bajra az anyatejet. Viszont ahogy egyre többet vizsgálják tudományosan, úgy derül ki ezek nagy részéről, hogy valójában hatástalan ilyen esetekben az anyatej.
Sőt, még arra sincsenek meggyőző tudományos bizonyítékok, hogy a kisebesedett mellbimbó esetében működne, hogy anyatejjel bekenjük. Mivel az emberi anyatej tartalmaz egy úgynevezett mikrofágot, ami a fehérvérsejt egyik típusa, és az a funkciója az emberi testben, hogy a mikroorganizmusokat megölje és kiváltsa az immunválaszt, így lehetséges, hogy a kevésbé súlyos fül- vagy szemfertőzéseket egy kis anyatej meggyógyíthatja. „De csak ha friss az anyatej – jelenti ki a szakember. – A mikrofágok ilyenkor működhetnek a baktériumok ellen.”
Ha van plusz anyatej, a szakember azt is javasolja, nyugodtan keverjék a baba fürdővizébe, mert hatásos bőrnyugtató lehet. De ehhez is akkora mennyiség kellene a szakember szerint, amennyi nagyon ritkán van egy anyánál. (Fagyasztás után nem érvényesülnek a jótékony hatások már ilyen mértékben, mivel a kórokozókat megölő immunsejtek egy része elpusztul a hőhatás miatt.)
Anyatej és orvoslás
A babák bélflórájának fejlődéséhez az anyatejben található összetett cukor (oligoszacharid) az, ami elengedhetetlen. A gyulladáscsökkentő hatással bíró kémiai anyagot még mindig nem sikerült szintetikus úton előállítani.
Egy friss kutatás szerint azonban ennek az összetett cukornak az egyik típusa segített egy olyan ritka gyulladásos autoimmun betegség esetén, amely szívrohamot vagy stroke-ot is okozhat. De a vizsgálatok szerint akár az arthritis, szklerózis multiplex és Alzheimer-kór esetén is jótékony hatásúak lehetnek ezek a molekulák.
Az anyatej segítheti a mellrákdiagnózist
Kathleen Arcaro, aki a massachusettsi Amherst Egyetem anyatejkutató laboratóriumát vezeti, azt vizsgálja, hogyan tehető még hasznosabbá az anyák számára az anyatej. Például segítheti a mellrák diagnosztizálását. „Az anyatej olyan lehet, mint egy folyékony biopszia – mondta a kutató. – Mivel rengeteg sejtet tartalmaz, olyanokat, amelyek a mellrákhoz kapcsolódó változásokat is jelzik, így az anyatejből kimutatható, ha veszélyben van egy nő.”
A tudósok a magas mellrák- és petefészekrák-kockázatot jelentő BRCA génmutációval rendelkező nők anyatejét is vizsgálja, hogy megnézzék, vajon az anyatejben találhatók-e olyan sejtek, molekulák, amelyek előre jelezhetik a betegséget.
Reményeik szerint egy nap, amikor a babát a havi felülvizsgálatra viszi majd egy anya az orvoshoz, egy adag anyatejből őt is meg tudják vizsgálni. Ennél egyszerűbb és fájdalommentesebb nem lehetne egy mintavétel a mellből. „Amikor egy anya a kutatásunkhoz adományoz anyatejet, egyáltalán nincs meglepve, hogy tudományosan ez lehetséges lenne. Inkább az a reakciója: miért nincs még mindig ilyen vizsgálat a gyakorlatban?”
Forrás: The Guardian, fotó: Getty Images