- Azzal, hogy ezekről az ételekről és italokról örökre lemondunk, a lehető legjobbat tesszük a jó bélbaktériumainknak.
- Azért is fontos olyan ételeket ennünk, amelyek nem ártanak a bélflóránknak, mert sokkal több életfolyamatunkra vannak hatással a bélbaktériumaink, mint eddig a tudósok gyanították.
- Mit ne együnk a gasztroenterológus szerint, ha egészséges emésztést akarunk?
A tudományos bizonyítékok száma egyre csak nő azzal kapcsolatban, hogy a bélrendszerünk mikrobiomja milyen szerteágazó hatással van az egész testünkre. Ez az élő, lélegző ökoszisztéma a szervezetünkön belül megszámlálhatatlanul sok kis mikroorganizmusból áll. Az egészséges bélmikrobiom azon múlik, mit eszünk és iszunk!
Miért fontos, hogy egészséges legyen a bélflóránk?
Ha a bélrendszerünk mikrobiomja egészséges, számos betegséggel szemben jelent védő hatást. Kisebb eséllyel alakulnak ki az alábbi krónikus betegségek:
- Gyulladásos bélbetegségek
- Irritábilisbél-szindróma (IBS)
- Elhízás
- Bélrák
- demencia
Sőt, a legfrissebb kutatások szerint a bélflóránk megvédhet a depressziótól és szorongástól is!
Milyen ételek ártanak a bélbaktériumoknak?
Logikus, hogy ha vannak olyan ételek – például a fermentált zöldségek, kefir vagy nyers gyümölcsök, zöldségek, rostok –, melyek kifejezetten erősítik a bélflórán belül a jó baktériumokat, akkor olyanoknak is lenniük kell, amelyek ártalmasak.
A gasztroenterológus elmondta, melyik az a három nagy élelmiszercsoport, amiből egyáltalán nem lenne szabad fogyasztanunk, mert gyilkolja a bélflóránkat:
1. Cukormentes üdítők és italok
A bélflóránk számára legjobb innivaló a víz. Az üdítőknek alapvetően sincs tápértéke, a cukormentes, különböző mesterséges édesítőket tartalmazó italok pedig kifejezetten ártalmasak a bélflóránkra nézve.
Az, hogy mennyire egészségtelenek ezek az italok, attól függ, egyébként milyen az étrendünk, az anyagcserénk egészsége és az életmódunk. Ha időnként szeretnénk egy-egy üdítőt meginni, válasszuk inkább a cukros változatot, és fogyasszunk rendszeresen rostban gazdag zöldségeket, gyümölcsöket, tiszta vizet és fermentált ételeket, italokat. Így mérsékelhetjük a kárt, amit az üdítő a bélrendszerünkben okoz. Azzal, hogy ezekről az ételekről és italokról örökre lemondunk, a lehető legjobbat tesszük a jó bélbaktériumainknak.
2. Vörös hús
Meglepő felfedezést tettek a vörös hús fogyasztása, a bélbaktériumok és a szív egészsége között. A bélbaktériumok előállítanak egy TMAO nevű vegyületet az olyan ételekből, amelyek úgynevezett L-karnitint, betaint és kolint tartalmaznak. A vörös hús is ilyen étel, de a tojás és bizonyos halak is ide tartoznak. A megnövekedett TMAO szint hozzájárul a magas koleszterinszint kialakulásához, szív- és érrendszeri problémákat okoz és növeli a vérrögképződés esélyét.
Érdemes egyáltalán a húsközpontú étkezésről inkább a növényekre helyezni a hangsúlyt az ételeinkben. Ennek a bélbaktériumaink örülni fognak, a hatás pedig már két hét alatt érezhető lesz!
3. Ultrafeldolgozott élelmiszerek
Kekszek, burgonyaszirom, sós ropi és perecek – ezek a zacskós rágcsák tipikusan rengeteg adalékanyagot, tartósítószert és meglepő módon cukrot tartalmaznak akkor is, ha sósak. Az ultrafeldolgozott élelmiszereknél kevés dolog károsabb a bélrendszerünk számára egy friss kutatás szerint.
Az a legnagyobb baj ezekkel az élelmiszerekkel, hogy kevés rostot tartalmaznak, pedig a bélflóránkban található jó baktériumnak ez a legfőbb tápanyaga. Mit tanácsol a gasztroenterológus? Ha rágcsálni támad kedvünk, inkább rostban gazdag zöldségeket, gyümölcsöket és olajos magvakat válasszunk.
Forrás: Eating Well, fotó: Unsplash, Getty Images