Hatalmas hiba, pedig te is gyakran elköveted, amikor leolvasod a másik ember testbeszédét

2025. január 08.
Itt az ideje, hogy kicsit próbára tegyük a testbeszéddel kapcsolatos ismereteinket! Vajon mi is elkövetjük ezeket a gyakori hibákat, és félreértjük a másik ember által küldött jelzéseket? A szakértő elmondja, miért sokkal bonyolultabb a testbeszéd, mint gondolnánk!
Testbeszéd jelek elemzés
  • A testbeszéddel akár teljesen ellentétes üzenetet is küldhet a másik ember, mint a szavaival.
  • De vajon milyen testbeszédet értünk félre leggyakrabban?
  • Ha tudjuk, hogy ezek a leggyakoribb hibák a testbeszéd értelmezésével kapcsolatban, legközelebb nem követjük el!

Ha kicsit is beleástuk már magunkat a testbeszéd tudományába, tudjuk, hogy a mondás valóban igaz: a tettek számítanak igazán, nem a szavak. Ugyanis a másik emberrel való kommunikáció közben sokkal fontosabb és árnyaltabb üzeneteket közvetítünk mi is, és ő is nekünk a testbeszédével.

Mi a testbeszéd?

A testbeszéd roppant összetett nyelv, a szavakkal küldött és átadott információn túl több úgynevezett nonverbális kommunikációs eszköz is ide tartozik:

  • Tekintet
  • Mozdulatok
  • Testtartás
  • Arckifejezés (mimika, gesztusok)
  • Távolság a másik embertől
  • Hanglejtés, hangsúlyozás, tónus

Nem csoda, ha nem mindig igazodunk ki tökéletesen a másik ember testbeszédén. Pont emiatt követünk el bizonyos hibákat, mikor értelmezzük az így küldött üzenetet.

A leggyakoribb hibák a testbeszéd értelmezésében

1. Félreértjük, amikor egy mosoly nem is mosoly

A nők testbeszédében a mosoly gyakran a kínos helyzet miatti kényelmetlenséget leplezi

A nők testbeszédében a mosoly gyakran a kínos helyzet miatti kényelmetlenséget leplezi

A kutatások szerint nagyon gyakori – főleg nőknél –, hogy a kényelmetlen helyzetekben mosolyognak. Egy vizsgálat szerint például amikor állásinterjún szexuális jellegű utalásokat tettek nőknek, akkor is (hamis) mosollyal reagáltak a kellemetlen szituációban. A baj az, hogy nagyon sok férfi ezt pozitív jelként értelmezi mégis.

A valódi mosoly (ezt Duchenne-mosolynak nevezik) több ponton is eltér a kényszeredett mosolygástól. A szemek árulják el leginkább a testbeszédben, ha egy mosoly valódi: egy őszinte mosolynál szarkalábak alakulnak ki a szemek sarkában.

2. Elhisszük, hogy meg tudjuk mondani a testbeszédből, ha valaki hazudik

@steven

How to tell when someone is LYING 👀 #diaryofaceo #bodylanguage #bodylanguagetips

♬ original sound – Steven Bartlett

Bármennyire is szakértőnek gondoljuk magunkat, a kutatások szerint csak nagyon kevés ember képes észrevenni, amikor hazudnak neki. Egyszerűen a hazugság olyan összetett testbeszéddel jár, hogy képtelenek vagyunk megkülönböztetni a jeleket. 

Ebben nagy szerepe van az olyan sztereotípiáknak is, melyek például azt erősítik, hogy ha valaki hazudik, kerüli a szemkontaktust. Valójában ennek pont az ellenkezője igaz. Ha valaki hazudik, általában túlkompenzál, és még erősebben néz a másik szemébe.

3. Feltételezzük, hogy az érintés vonzalmat jelent

Azt hisszük, hogy a másik ember megérintése a vonzalom jele? Valójában ezer más dolgot is jelezhet a testbeszéd szerint! 

  • Ha egy férfi megérint egy nőt, az sokszor a fölérendeltséget hivatott hangsúlyozni a testbeszéddel is.
  • Megfigyelték, hogy ha egy pincér megérinti futólag a kuncsaft vállát, könyökét, több borravalót kap.
  • Vannak emberek, akik sokkal inkább hajlamosak megérinteni másokat, míg sokan inkább kerülik az ilyesféle kontaktust.

Lehetséges persze, hogy az érintés a vonzalom jele, de nem szükségszerűen van pozitív jelentése egy ilyesféle testbeszédnek.

4. Azt gondoljuk, hogy beszéd közben a sok ö-zés idegességet jelez

Bármennyit is sulykolták belénk az iskolában, ha valaki sokszor ö-zik beszéd közben, nem szükségszerűen jelenti azt, hogy feledékeny vagy ideges. Ez szimplán lehet azért is, mert a kommunikáció folytonosságát is fenntartja ez a töltelékhang.

A kutatások szerint sokkal jobb előadónak tartják az emberek azokat, akik a szavak közötti szüneteket kitöltik az ö-zéssel, mert a beszédük folyékonyabbnak hat.

Forrás: Your Tango, fotó: Unsplash