Mi, nők keményen dolgozunk azon, hogy a ciklusunk minden napján ugyanazt a csúcsteljesítményt nyújtsuk fizikailag, érzelmileg, legyen szó munkáról, edzésről, társas kapcsolatokról. Pedig a testünk nem így van kitalálva. A ciklusunk négy fázisa különböző fizikai, érzelmi kihívásokat és lehetőségeket rejt, és ha megtanuljuk megérteni a saját szükségleteinket, akkor megtanulhatjuk, hogyan lehet kihozni minden egyes szakaszból a maximumot úgy, hogy közben nem kell harcolnunk saját magunk ellen.
A ciklusunk 4 évszaka
A ciklus 4 nagy hormonális szakasza: a menstruáció, a peteérés (azaz follikuláris szakasz), az ovuláció és a luteális szakasz. Ezeken végighaladva megnézzük, hogy milyen fizikai, érzelmi változások zajlanak bennünk, és hogyan tudjuk a legjobban kihasználni ezeket az időszakokat. Az AHA élményekre garanciát vállalok!
1. fázis: menstruáció = tél
Az egészséges menstruációs vérzés 3-7 napig tart, és bár egy kis görcsölés rendben van, nem szabad túl fájdalmasnak lennie. A hormonszintjeink ilyenkor a legalacsonyabbak az egész ciklus során, az előző ciklus végén magasan lévő progeszteronszintünk lenullázódik és a megvastagodott méhnyálkahártyánk menstruációs vérzés formájában távozik. A méhnyakunk kemény, de egy kicsit nyitott, hogy engedje távozni a menstruációs vért. Enyhe puffadást még tapasztalhatunk.
Teljesen normális, ha ilyenkor egyfajta befelé fordulást érzel, ha jól esik visszahúzódni és magadra koncentrálni. Ha a menstruáció megkezdésével, a PMS-tünetek enyhülésével megkönnyebbülést, elengedést érzünk. Az energiaszintünk ilyenkor a legalacsonyabb. Pihenésre és feltöltődésre vágyunk. Érdemes ilyenkor egy kicsit befelé figyelni.
Nem csak képzeljük, tényleg nagyon vágyhatunk az ölelésre, bújásra ilyenkor. Ugyanis ez serkenti az oxitocin termelődést a szervezetünkben, ami jelentősen enyhíti a fájdalmakat. És tudjátok mivel termelünk a legtöbb oxitocint? Orgazmussal. Ezt csak így itthagyom információként…
2. fázis: follikuláris szakasz = tavasz
Ahogy a téli visszahúzódás után a természet zsendülni kezd tavasszal, úgy változik a testünk is ebben a szakaszban. Ez változó hosszúságú, érzékeny fázis. Több tényező befolyásolhatja, hogy meddig tart: hosszabb ciklus esetén hosszabb, rövidebb ciklus esetén rövidebb ideig.
Azért hívják így ezt a fázist, mert az agyalapi mirigyünk kibocsájtja az FSH, azaz a follikulus stimuláló hormont, amely érésre készteti a petefészkünkben szunnyadó tüszőket, amelyek a petesejteket tartalmazzák. Az érő tüszők hatására a petefészkeink elkezdenek ösztrogént termelni, ami az egyik női nemi hormonunk. Ahogy az ösztrogénszint növekszik, elkezded nedvesebbnek érezni magad, ugyanis a méhnyakad elkezd egyre termékenyebb nyákot termelni, amely kulcsfontosságú a spermiumok túlélése érdekében. A méhnyálkahártyánk elkezd megvastagodni, hogy ideális legyen a megtermékenyült petesejt beágyazódásához.
A bőrünk szebb és feszesebb lesz. A hajunk ragyogóbb. Az ösztrogénnek köszönhetően az étvágyunk is alacsonyabb, így még az is lehet, hogy a mérleg is kevesebbet mutat, de az biztos, hogy ilyenkor vékonyabbnak, feszesebbnek érzed magad. A fizikai erőnlétünk növekszik az ovulációig. A libidó egyre magasabbra szárnyal.
3. fázis: ovuláció = nyár
Az érett gyümölcs időszaka, a ciklus központi eseménye. Ez a legrövidebb szakasz: 2-3 napig tart. Ebben a fázisban a hormonszintjeik, az ösztrogén és a tesztoszteron csúcsra járnak. Amikor az ösztrogénszint eléri a csúcsot, akkor az agyalapi mirigyünk kibocsájtja az LH hormont, ami megrepeszti a domináns tüszőt, amiből kiszabadul a nyertes petesejt, és megkezdi a vándorlását a petevezetékben. A petesejt élettartama 12-24 óra, vagy megtermékenyül ebben a pár órában, vagy elhal és felszívódik.
A méhnyakunk magasra húzódik a hüvelyünkben. A méhnyaknyákunk nagyon termékeny, átlátszó, nyúlós, síkos, tojásfehérje állagú lesz. – Igen, ez teljesen normális. Nem fertőzés és nem folyás, a termékenységünk egyértelmű jele. A libidónk csúcsra jár, az orgazmus intenzívebb. A férfiak tesztoszteronszint növekedéssel reagálnak az ovuláló nő illatára. Hatunk egymásra.
4. fázis: luteális szakasz = ősz
Ez a szakasz ideális esetben 12-16 napig tart, és a hossza minden ciklusban nagyjából állandó. A kiürült tüszőből sárgatest lesz, ami elkezdi termelni a sárgatesthormont, azaz a progeszteront, a másik női nemi hormont. A többi hormonszintünk csökkenni kezd. A méhnyakunk kemény lesz, és lejjebb húzódik a hüvelyben. A termékeny nyák eltűnik és sűrű, fehéres krémes vagy ragadós nyák veszi át a helyét, amelyben már nem élnek túl a spermiumok. A méhnyálkahártyában vérerek termelődnek, hogy alkalmas legyen a beágyazódásra. A progeszteron hormon hatására az alaptesthőmérsékletünk megemelkedik, és ebben a magasabb tartományban marad a következő menstruációig.
Az energiaszintünk még magasan van, de már kicsit jobban vágyunk a befelé húzódásra, az otthon melegére. A progeszteron természetes nyugtató hatású hormon, ezért álmosabbnak, fáradékonyabbnak érezhetjük magunkat. Ilyenkor megmagyarázhatatlan rendrakó és takarító rohamok törnek az emberre, vagy feléled a vágy, hogy kihúzzuk végre az utolsó, elmaradt tételt is a to-do listánkról.
A luteális szakasz második része már nehezebb lehet. Könyörtelenül beköszöntenek a PMS tünetek: hangulatingadozás, mellfeszülés, puffadás, falási rohamok. Előfordulhat, hogy nagyon egyedül érzed magad, a libidód csökken. Ezek a tünetek nemcsak a fejedben léteznek. Mind keresztülmegyünk rajtuk.
Amint látható, valóban rengeteg változáson megyünk keresztül egy ciklus alatt. Ettől nem leszünk kevesebbek, nem leszünk csökkent értékű munkaerő. Egyszerűen csak érdemes odafigyelni a testünkre, az igényeinkre és nem ellene, hanem vele együtt dolgozni, annak tudatában, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki az adott szakaszból. Persze van, aki a menstruációja alatt nyer olimpiai aranyat, de akkor sem kell bűntudatot érezni, ha nem olyankor vagyunk a teljesítményünk csúcsán. Ha megismerjük a testünk, a termékenységünk működését, akkor képesek leszünk lejjebb adni az önmagunk felé irányuló elváráskupacból, és meghallani a saját belső igényeinket. Ez minőségi változást hoz az ember életébe. Tapasztalatból mondom.
(FONTOS INFORMÁCIÓ: ha valaki hormonális fogamzásgátlót szed vagy alkalmaz, akkor ez az egész folyamat nem megy végbe, mert a hormonális megoldások leállítják a saját hormonális ciklust, ovulációt.)
Kíváncsi vagy részletesebben a ciklusévszakok jellemzésére és további tanácsokra, hogy minél teljesebben élj meg egy-egy szakaszt?
Kattints a linkre!
Fotó: Unsplash