Először is szögezzük le, hogy teljesen normális reakció, ha valakinek égő pirosra változik az arca edzés után. Mikor mozgunk, a tüdő keményebben dolgozik, hogy több oxigént juttasson a véráramba, a szívverés felgyorsul, így pumpálva több vért az izmokba. “A vasodilatáció, vagyis az erek kitágulása okozza az arc pirosságát. A bőr pórusai és az erek kitágulnak, hogy az izmokba szállítsák az oxigénben gazdag vért. A kis kapillárisok, melyek a bőr alatt futnak szintén több vért szállítanak ilyenkor, így vörösebb lesz az arc” – magyarázta Dr. Rick Woodin bőrgyógyász.
A bőr tónusa is számít
A bőrszín sokat nyom a latba abban, mennyire vörösödünk ki például futás után. “A világos bőrtónusú emberek sokkal nagyobb mértékben tapasztalhatják meg a kipirosodást” – mutatott rá a bőrgyógyász. Ennek az áll a hátterében, hogy a bőr pigmentsejtjei nem elég sötéteg, hogy elfedjék a pirosságot. Emellett az is közrejátszhat, hogy ha valaki edzettebb, nem emelkedik meg a pulzusa olyan mértékben, hogy a kis erek fokozottan kitáguljanak. Egyéni adottság az is, hogy valakinek mennyi kapilláris fut a bőre alatt. Ha több, a pirosság is fokozottabb lesz.
Nem jelent edzetlenséget
Mindenkinek más a teste, mások az adottságai. A kipirosodott arc nem jelenti azt, hogy valaki nem elég fitt. “Egyszerűen azt mutatja a piros arc, hogy több vérerecske fut valakinek a bőre alatt. Ez egy önkéntelen és kontrollálhatatlan reakció, amit el kell fogadni” – mondta a bőrgyógyász. Legközelebb legyünk büszkék magunkra, hogy végigcsináltunk egy kemény edzést, és készítsünk egy szelfit menő céklavörös fejjel!
Fotó: Unsplash