Ha illatos, virágos növények kerülnek szóba, egyből a liliom jut a legtöbb ember eszébe. Vannak azonban sokkal kevésbé megosztó és sokkal kevésbé tolakodó illatú növények is, amelyek inkább csak kellemes aromával töltik meg az otthonunkat, mintha illóolajokat párologtatnánk, nem telepszenek rá a teljes otthonunkra.
1. Csokoládé menta (Mentha X. piperita)
Mentát nagyon könnyű termeszteni a szabadban, ám ez az illatos gyógynövény ilyen remekül megél a lakásban is. A mentanövényt helyezzük napfényes ablakpárkányra, és akkor öntözzük, ha a talaj tapintásra száraz. Ne feledjük, hogy minden növénynek vannak nyugvó időszakai, amikor kevesebb vizet igényelnek. A menta esetében olyankor kell kevesebbet öntözni, ha azt látjuk, hogy nem nő olyan gyorsan a növény.
A menta tökéletesen illik fűszerként a közel-keleti salátákhoz és vietnámi fogásokhoz, ugyanakkor a konyhán kívül is hasznosíthatjuk a levélkéket: tegyünk egy kis edénykényit a fürdőszobába belőle, hogy lazító aromaterápiás fürdőzést élvezhessünk a saját otthonunkban.
Illatos fűszernövények, amelyeket nevelhetünk a lakásban:
- kakukkfű
- oregánó
- rozmaring
- bazsalikom
2. Gardénia (Gardenia jaminoides)
A gardénia az illatos virágok királynője, és nem csak a kertben érezheti jól magát. Mivel trópusi növény, a gardéniáknak mindennap hat-nyolc óra napfényre van szükségük, ám arra ügyelnünk kell, hogy ne tegyük ki direkt módon a napsugárzásnak. Nagyon fontos még a páratartalom és a hőmérséklet: kedveli a párás szobákat, ahol 12-23 Celsius-fok közötti a hőmérséklet.
A gardénia savas talajban érzi jól magát, amelynek pH-értéke 4,5-5,5 között van. Olyan földet válasszunk, amely könnyen átereszti a vizet, így a növény gyökerei nem rothadnak el vagy kezdenek penészesedni. Bár a gardénia kétség kívül több figyelmet és gondoskodást igényel, mint mondjuk egy fűszernövény, buja illata, amely bejárja a házat, bőven kárpótol érte.
3. Francia levendula (Lavandula x intermedia Provence)
Képzeljük el, hogy télen is a levendula mennyei illata vesz körül minket az otthonunkban! Nem kell lemondanunk erről a növényről a hidegebb évszakokban sem, ám télen pihenőre vonul a levendula, ilyenkor kicsit máshogy kell törődnünk vele.
Fontos, hogy cserépedényben neveljük, amely elvezeti a nedvességet, a talaj pedig nyugodtan lehet rögös-kavicsos. A francia levendula imádja a napfényt, így a déli tájolású ablak a legmegfelelőbb hely a számára. Ha sikerül megtalálnunk azt a helyet a lakásban, ahol jól érzi magát a növény, onnantól viszont nyert ügyünk van.
Olvastad már?
4. Fehér nárcisz (Narcissus papyraceus)
A tavasz egyik első virága odakint a nárcisz, ám télen a lakásunkba is hozhat vidámságot, ha szeretnénk. Arra ügyeljünk, hogy az otthonunk hűvösebb helyére helyezzük: húsz fok alatti hőmérsékleten érzi igazán jól magát. Izgalmas, hogy vízben és földben egyaránt nevelhetjük. Ha virágföldbe ültetjük, ne öntözzük túl a hagymákat egészen addig, míg ki nem bújtak a földből, különben elrothadnak.
A fehér nárcisz virágai néhány hétig tartanak ki, ha viszont kéthetente átültetjük a virághagymákat, folyamatosan virágozhatnak a nárciszaink. Ha pedig már kint is megfelelő az idő hozzá, nyugodtan kiültethetjük a virághagymákat, így tavasszal a kertünkben folytathatják az illatozást a méhek legnagyobb örömére.
5. Sharry Baby orchidea (Onicidium Sharry Baby)
Az orchideák kétségtelenül az utóbbi évek slágernövényei lettek. A rengeteg csodálatos válfaj között az egyik legillatosabb fajta a Sharry Baby orchidea. Apró, burgundi és fehér virágai édes-csokoládés illatot árasztanak.
Hogy boldogan virágozzanak a kis orchideáink, ültessük kifejezetten orchideacserépbe, amely tőzegmohával van töltve, így a gyökereknek biztosíthatjuk a légáramlást. A Sharry Baby orchidea a keleti vagy déli tájolású ablakokat kedveli, a reggeli napfényt és a levegős, ám nem huzatos helyeket. A délutáni erős napfény viszont megbarníthatja a leveleit. Nagyon fontos a hőmérséklet: a legjobban akkor érzi magát, ha 25 fokos szobában lehet. Minél melegebb van a helyiségben, annál nagyobb a növények vízigénye.
6. Viaszvirág (Hoya Macrophylla Variegata)
Az orchideákhoz hasonlóan a viaszvirágoknak is rengeteg fajtája ismert és kedvelt, ám azt kevesen tudják róla, hogy egzotikus kinézetű virágai édes-mézes illatot árasztanak. Nagy szerencse, hogy épp ősszel és télen hozzák virágaikat.
Jó praktika a viaszvirág neveléséhez, ha összetört tojáshéjat keverünk a földjébe, mivel ez segít, hogy lúgos maradjon a talaj. Az indirekt napfényt kedveli a növény, és ha megtaláljuk a megfelelő helyet, csodaszép és illatos virágokkal hálálja meg a gondoskodást.
Olvass tovább!
Forrás: Apartment Therapy
Fotó: Unsplash, Wikimedia