1. Testmozgás
Nemcsak a kalóriák égetése miatt fontos a testmozgás, hanem azért is, mert fizikai aktivitás során bizony sokkal több endorfin szabadul fel a szervezetünkben, így a mentális állapotunkon is képes javítani. Ismerős az a helyzet, amikor csak otthon ülünk letargikusan, majd amikor nagy nehezen rávesszük magunkat egy kis sétára vagy jógára, akkor utána egyszerűen más színben kezdjük látni a világot? Köszi, endorfin!
2. Aromaterápia
Egyes illatok is képesek lehetnek a endorfinszintünk megdobására, az erdei séta, tavaszi kertek látogatása és minden olyan program, ahol a természetet „szagolhatjuk”, segíthet ebben. De egyes aromaterápiás olajok mélyre lélegzése is előidézheti az endorfin felszabadulását: próbáljuk ki a citrusokból préselt tiszta olajokat, illetve az ilang-ilangot és a rozmaringot!
3. Szex, maszturbáció
A szex során hatalmas hormonlöketet kap a szervezet, például oxitocin és endorfin is szabadul fel ilyenkor, ezért lehet, hogy a szexuális együttlétet és a maszturbációt ajánlják menstruációs görcsök oldására is. A szex során felszabaduló hormonoknak köszönhetően a fájdalmak csökkenésén túl a stresszszintünk is csökken, az önértékelésünk pedig növekszik.
4. Zenehallgatás és zenélés
A zenehallgatás sokak örömforrása, azonban egy kutatás bebizonyította, hogy a zenélés és a zenei előadás sokkal több endorfint képes felszabadítani, mint a passzív hallgatás. Ha nem játszunk hangszeren, akkor íme plusz egy tény a zenélésről, amiért érdemes belekezdeni!
5. Masszázs
A masszázs során nemcsak a hátunkban lévő csomók tűnhetnek el, de a stressz is elillan vele együtt. Kutatások úgy találták, a masszázsterápiák során megnövekszik a szervezet oxitocin-, dopamin-, szerotonin- és endorfinszintje is – azaz semmiképpen nem lőhetünk mellé egy finom masszázzsal akkor sem, ha a mentális állapotunkon javítanánk. A masszázs során a bőrkontaktuson túl az illatoknak és a zenének is nagy szerep jut: a fentiekkel összeolvasva már tudhatjuk, tényleg igazi boldogsághormon-infúzióról van szó ilyenkor.
Fotó: Getty Images