Még gyerekseregre és háziállatokra sincs szükség ahhoz, hogy a padló könnyen bepiszkolódjon és fénytelenné váljon, igaz, az ő jelenlétük fokozottan hozzájárulhat ahhoz, hogy gyorsabban köddé váljon a munkánk – azaz a felmosás – gyümölcse. A gyakori és alapos takarításnak köszönhetően tisztán és kórokozómentesen tarthatjuk a járólapot vagy a parkettát, a fényességet azonban még ez sem garantálja.
A régi idők háziasszonyai négykézlábra ereszkedve suvickolták át a padlót, viasszal kezelték a kényesebb felületeket, hogy azok aztán tiszták és csillogóak legyenek. Ma már kaphatók olyan tisztítószerek, amik méhviaszt tartalmaznak, a jó hír azonban az, hogy nem csak ezek alkalmazásával tehetjük csillogóvá az otthonunkat.
Amellett, hogy a padlófényesítéshez használatos természetes anyagok teljes mértékben mellőzik a környezetre ártalmas vegyszereket, még az áruk is kedvező, az alkalmazásuk pedig egyszerű, és nem mellesleg az első alkalom után is látványos az eredmény!
Szagtalanítás, tűzhelytakarítás, tápoldatozás: millió dologra jó a kávézacc
Hacsak nem instant kávét iszunk, minden bizonnyal keletkezik az otthonunkban rendszeresen kávézacc, amit fájdalmas a kommunális hulladékba dobni. Ennél természetesen sokkal jobb, ha a komposztra kerül ( hiszen gyorsítja a többi szerves hulladék lebomlását is) – azonban rengeteg olyan dolog van a ház körül, amihez még használhatjuk a lefőzött kávé maradványait.Kerámia vagy gres porcelán járólap takarítása
Mivel ezek az alapanyagok nagyon tartósak és ellenállók, sok otthonban találkozhatunk velük. Sajnos könnyen bepiszkolódnak és a fényességük sem tart örökké, egy egyszerű módszerrel azonban életre kelthető a ragyogás: a felmosóvödörbe öntsünk nagyon meleg, forrásponthoz közeli hőmérsékletű vizet (érdemes a tűzhelyen vizet melegíteni hozzá egy edényben), ehhez öntsünk 1 pohár almaecetet, és keverjünk el benne 2 púpos evőkanál szódabikarbónát. Hogy illatos legyen a végeredmény és fokozzuk az antibakteriális hatást, csavarjuk bele egy citrom levét is! Ebbe mártsuk bele a felmosáshoz használt mopot vagy rongyot, csavarjuk ki, és mossunk fel a megszokott módon. Miután megszáradt, egy puha ronggyal töröljük át a padlót, hogy még jobban csillogjon!
Márvány-, gránit- vagy cotto burkolat felmosása
Ennek takarításához és fényesítéséhez is tökéletes, ha egy vödörnyi csaknem forró vízbe beleöntünk 1 pohár borecetet, és belefacsarjuk 1 darab citrom levét. Belemártjuk, majd kicsavarjuk a felmosórongyot, és áttörölgetjük a padlót, ha pedig megszáradt, ismét átmossuk ezzel a keverékkel.
Fából készült padló ápolása
Ez a burkolat tényleg különleges gondoskodást igényel, mellőzve a túlzottan agresszív takarítószerek használatát. A felmosáshoz melegítsünk fel egy vödörnyi vizet, tegyünk bele 2 evőkanál szódabikarbónát, és reszeljünk bele egy kis darab mosószappant. Ha minden hozzávaló feloldódott, mártsuk bele a felmosórongyot, csavarjuk ki, és mossunk fel, majd száradás után töröljük át egy enyhén nedves puha ronggyal a padlót!
Fotó: Getty Images