Az amerikai Nyugat-Virginai Egyetem kutatói térképezték fel friss kutatásukban, mely személységjegyek növelhetik az életkilátásainkat. Jó hír, hogy ezek közül bármelyik elég jól fejleszthető az életünk bármely szakaszában. Talán kicsit könnyebben is, mint a bankszámlánk.
Lelkiismeretesség
A lelkiismeretes, azaz rendezett és felelősségteljes emberek tovább élnek. „Talán ez a legjobb jolly joker, amiben reménykedhetünk – mondta Nicholas Turiano, a Nyugat-Virginiai Egyetem pszichológiaprofesszora, a tanulmány egyik szerzője. – A lelkiismeretesség ugyanis olyan rugalmassági tényező, mely segíthet az embernek túljutni komoly egészségügyi rizikótényezőkön, mint például a szegénység.”
A lelkiismeretes emberek állhatatosabbak, ami a testmozgást és a megfelelő táplálkozást illeti. Emellett jobb megküzdési stratégiáik vannak a stresszes élethelyzetekre. „A stressz a legnagyobb gyulladásokat okozó tényező, nagyban hozzájárul a gyorsabb öregedéshez” – mondta Turiano.
Hogyan válhatunk lelkiismeretesebbé? A barátaink, terapeutánk, sőt, még az okostelefonunk is segíthet. Például a kutatásban részt vevők digitális coachtól kaptak tippeket és feladatokat, melyek emlékeztették őket arra, hogy minden nap tekintsék át a fejlődést és vezessék céljaikat naplójukban.
Céltudatosság
Egy másik hasznos tulajdonság, ha hosszú életre vágyunk – és ki ne vágyna arra? –, a céltudatosság: ha az életünk egy bizonyos irányba halad és tisztázzuk a céljainkat, az energiát adhat. Azok, akik azt mondják, hogy van életcéljuk, gyorsabban felépülnek a csapásokból. Emellett a kutatások szerint az agyuk nagyobb kapacitással rendelkezik azon a területen, mely a döntéshozásért és tudatosságért felelős. Rengeteg féle célunk lehet, ezek szinte mindegyik roppant hasznos. „Olyan egyedi, mint az egyes emberek” – mondta Patrick Hill, a Washington Egyetem pszichológusa.
A céltudatosság és lelkiismeretesség ugyan némileg fedi egymást, ám nem ugyanaz a két jellemvonás. Képzeljünk csak magunk elé egy lelkiismeretes alkalmazottat, aki követi a főnöke kéréseit gondolkodás nélkül, hozzászól a megbeszéléseken, vannak ötletei, de nincs mélyebb elhivatottsága a munkájában.
Ha fejleszteni akarjuk a céltudatosságunkat, segíthet egy jó mentor megtalálása. Idősebb korban a kikapcsolódást jelentő tevékenységek, tánc vagy festészet segíthet, hogy maradjanak céljank és csökkentsük a demencia kialakulásának esélyét.
Optimizmus
A hosszú, egészséges élethez az egyik legfontosabb személyiségvonás az optimizmus, derült ki Lewina Lee, a Bostoni Egyetem pszichológusának kutatásából. „Azt gondolom, hogy az optimista emberek sokkal magabiztosabbak, ami a képességeiket illeti a célok elérésében” – mondta Lee.
Valójában azok, akik látják az öregedés pozitívumait, mint például a bölcsesség és érzelmi felnőttség, általánosságban 7,6 évvel tovább élnek. A Yale Egészségtudományi Karának pszichológusa, Becca Levy szerint annak előnyei mutatkoznak meg a hosszabb élettartamban, hogy többet edzenek, egészségesebben esznek és alacsonyabb a stresszel összefüggő gyulladás szintje szervezetükben, hasonlóan a lelkiismeretességhez.
Az optimizmusunkat növelhetjük, ha rendszeresen leírjuk, hogyan lehetünk önmagunk legjobb változata. Ahhoz, hogy az öregedésben megtaláljuk a szépséget, először valószínűleg az életkorral kapcsolatos sztereotípiákat kell kiirtanunk magunkból. „3-4 éves korunkban ver gyökeret bennünk a társadalmi előítéletesség az életkorral kapcsolatban – mutatott rá Levy. – Idősebb korban ezt önmagunkra vonatkoztatjuk, aminek egészségügyi hatása van.” Ha pozitívumokat emelünk ki és tudatosítunk magunkban az öregedéssel kapcsolatban, illetve az aktív időskorral kapcsolatos dolgokat helyezzük előtérbe, jelentősen javíthatja a testi és szellemi működésünket.
Nyitottság
Az extrovertált, kifelé nyitott személyiség szintén növelheti az életünk hosszát és hozzájárul a egészségünkhöz. „A társas kapcsolatok és az élettartam közötti kapcsolat pont olyan erős, mint az élettartam és a koleszterinszint vagy dohányzás között – mondta Susan Charles, a Kaliforniai Egyetem pszichológiaprofesszora. – Ez nagyon erős hatás.”
Akik nagy társasági életet élnek sokkal aktívabbak, ami megvédi az egészségüket. Ám az sem jó, ha mások rossz szokásai befolyásolnak minket, például a közös bulizás, alkoholfogyasztás, dohányzás vagy egészségtelen étkezés máris lenullázza a jótékony hatásokat.
A leghatásosabb, ha pszichológus segítségét kérjük abban, hogy extrovertáltabbak lehessünk. Az is kiderült a kutatásokból, hogy az egészségesebb életmód hatására az emberek kényelmesebben érzik magukat a társas élethelyzetekben. Csatlakozzunk valamilyen szabadidős órához, járjunk sportolni, és nemcsak a kreativitásunk, de a szociális készségünk is fejlődik.
Hidegvér
A méltósággal öregedő emberek általában nyugodtak és higgadtak. „Sokkal ritkább náluk, hogy eksztatikus rajongással örülnek valaminek, ugyanakkor az a fajta szomorúság is, amikor semmi sem képes felvidítani az embert” – mondta Charles. A csendes nyugalom sokkal jobban tolerálható a szívnek, és az alvásritmust sem borítja fel, azt pedig mindkettőről tudjuk, milyen fontos szerepet játszik a hosszú életben.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy kerülni kell a konfliktusokat. Bár akinek egyáltalán nincs stressz az életében azt mondja, hogy boldogabb, valójában ez nem feltétlenül járul hozzá a hosszú távú egészséghez. „Fontos, hogy legyen kihívás az életünkben az optimális jóllétünkhöz – jelentette ki Charles. – A leghétköznapibb stresszforrást a többi ember jelenti, ám aki jól öregszik, az a társasági élet jótékony hatásait képes kiaknázni anélkül, hogy fenyegetőnek vagy elkeserítőnek találná a többieket.”
Az, hogy miben találjuk meg az érzelmi stabilitást, mindenkinél más. Van, akinek a meditáció segít – ami bizonyítottan csökkenti a korai halálozás kockázatát –, míg másoknak a rendszeres sport vagy egy olyan hobbi, ami kikapcsolja. „A lényeg, hogy kényelmesen érezzük magunkat az adott tevékenység közben” – mutatott rá a pszichológus.
Forrás: Time Fotó: Unsplash