Cseppet sem szeretnénk ünneprontók lenni, mégis jobb, ha kimondjuk: a jól megszokott karácsonyi dekorációk – és úgy, ahogy van, az egész karácsonyi ünneplés – hulladéktermelés szempontjából ma már egyáltalán nem korszerű. Elképesztően sok műanyag lepi el ilyenkor a boltokat és az otthonokat, és abba is hátborzongató belegondolni, mennyi felesleges szemetet termelünk nagyon rövid idő alatt, ha nem ügyelünk tudatosan arra, hogy zölden (vagy legalábbis a megszokottnál zöldebben) karácsonyozzunk.
Mindenképp örömteli, hogy egyre többen törekszenek arra, hogy természetes alapanyagokból készült díszeket vegyenek az otthonuk csinosítására, az pedig még ennél is nagyszerűbb, ha magunk készítjük el a karácsonyi dekorációt arra ügyelve, hogy minimalizáljuk a műanyag felhasználását. Ez az ajtódísz mellőz minden plasztikkelléket, mégis csodásan mutat: az igazi fenyőágak fantasztikus illatot árasztanak, így nemcsak a bejárati ajtóra kerülhet, hanem akár a falra is vagy valamelyik szoba ajtajára – így legalább mi is többet gyönyörködhetünk benne, hiszen nem csak akkor látjuk, amikor hazafelé tartunk.
A dekorációs kellékeket árusító boltokban vagy a virágüzletekben, ahol beszerezhetjük például a kopogtató alapját, ma már nem néznek ránk kikerekedett szemekkel, ha azt mondjuk, hogy természetes hozzávalókat szeretnénk a kosarunkba tenni. A megszokott műanyagból készült alap helyett használhatunk vesszőből font koszorút, de a kókuszrostból készült alapokkal is öröm dolgozni.
Műanyagmentes karácsonyi ajtódísz
Amire szükséged lesz:
- Koszorúalap – hogy mekkorát választasz, csakis rajtad múlik: a 20-30 cm átmérőjű is jól mutat, ha nagyobb teret szeretnél vele feldobni, akkor válassz inkább 40 cm-s kopogtatóalapot
- Fenyőág, tujaág, magyalág, fagyöngy vagy bármilyen növényi rész, ami tetszik és könnyen beszerezhető
- Termések, bogyók, szárított virágok
- Karácsonyfadíszek fából, üvegből (elhagyható, ha igazán natúr hatásra törekszel)
- Befőttes gumi
- Drót az ágak rögzítéséhez
- Szaténszalag
- Olló, csípőfogó
Így készül:
- Az, hogy mennyi ágra lesz szükség a műanyagmentes ajtódíszhez, több dologtól is függ: meghatározza egyrészt az, hogy mekkora a koszorú átmérője, másrészt sokat nyom a latban az is, hogy teljesen be akarod-e borítani az alapot, vagy valamennyit szabadon hagynál belőle. Egyáltalán nem tesz neki rosszat, ha maradnak pucér részek a koszorún, sokkal inkább erősíti a natúr hatást!
- Az ágakból kisebb csokrokat készítünk, és a száruknál szorosan összefogjuk azokat 1-2 befőttes gumival.
- A drótokat nagyobb darabokra vágjuk, átbújtatjuk a szárak között, a befőttes gumi mögött, majd a koszorúba szúrjuk, és a két végét szorosan összesodorjuk. Ha ezzel megvagyunk, ügyesen visszahajtjuk úgy, hogy ne látsszon – ha túl nagy rész lógna ki, levágjuk.
- Ha végeztünk a kopogtatóalap befedésével, a drótokkal a terméseket és a karácsonyi díszeket is fixáljuk az ajtódíszen, majd egy szép szaténszalaggal – aminek a színét igazíthatjuk az ajtóhoz, a felhasznált díszek árnyalatához vagy az ágakhoz, termésekhez és bogyókhoz – átkötjük, és az ajtóra akasztjuk.
- A masnik megunhatatlan díszítőelemek, ha kedvesek a szívünknek, akár többet is köthetünk belőlük az ajtódíszre, tényleg csak a kreativitásunk szab határt annak, milyenné varázsoljuk a DIY karácsonyi kopogtatónkat, amit egy régi pulcsival is színesíthetünk!
Fotó: Getty Images