Az ausztrál Edith Cowan Egyetem és a japán Niigata Egyetem kutatóinak közös vizsgálatába egészséges egyetemi hallgatókat és főiskolásokat vontak be, akiknek négy héten át kellett a tudósok instrukciói alapján edzeni. Az ő eredményeiket a kontrollcsoporttal vetették össze, akik semmilyen testmozgást nem végeztek.
Hetente öt napon kellett háromból egy bicepszerősítő gyakorlatot elvégezniük: tartani a súlyt a talajjal párhuzamosan kinyújtott karral, emelni a súlyt vagy lefelé engedni a súlyt. Bármelyiket is választották, három másodpercig kellett a lehető legnagyobb erőfeszítéssel végezni a feladatot az edzőterem megfelelő gépén. A kutatók közben mérték a résztvevők erejét minden gyakorlatnál, majd összehasonlították a kiindulási és a négy héttel később mért számokat.
Azt figyelték meg, hogy a kutatásban résztvevők átlagosan 10 százalékkal erősebbek lettek attól, hogy összesen 60 másodpercnyi, vagyis 1 percnyi erősítést végeztek az egy hónap alatt. „Az eredmények azt mutatják, hogy az egészen kevés edzés is segíti az izmok erősödését, különösen azoknál, akik kezdőként vágnak bele a tréningbe” – mondta Ken Kazunori Nosaka, a sporttudományok professzora, a tanulmány társszerzője.
Csak a kifogás
„Nincs időm edzeni – ez a leggyakoribb kifogás, miért nem sportol valaki rendszeresen, ám 3 másodperc bárkinek az idejébe belefér – jelentette ki Nosaka, kiemelve, hogy már napi egy, az izmok összehúzódására építő gyakorlat is meglepően hatásos az erősítésre, arról nem is beszélve, ha valaki hatot végez, ahogy az a követéses tanulmányukból is kiderült. – Folytattuk az alanyok követését a tanulmány után is, ez megerősítette, hogy a rendszeresség a legfontosabb.”
Korábbi kutatások már azt is alátámasztották, hogy hasonlóan jól működik a rövid, de teljes erőbedobással végzett tréning akkor is, ha kardiomozgást végzünk, netán változó intenzitású edzést, tabata vagy HIIT-edzést.
Forrás: Insider Fotó: Unsplash