Közelebb áll a káposztafélékhez, mint a salátákhoz, mégis inkább salátaként tartják számon a rukkolát, melynek gazdag zöld levelei nyersen és főve is elkészíthetőek. Nagy előnye, hogy szinte egész évben termeszthető, de a tavasz és az ősz az igazi szezonja.
Mivel elég erőteljes ízű és kemény, a rukkola megosztó zöldség. Nagyban függ azonban attól, mennyire karakteresek ezek a jegyek, hogy milyen zsengék a levelek. Az egészen kicsi rukkolalevél még kifejezetten lágy ízű, míg a nagyobb leveleknek határozott, szinte kesernyés vonásai vannak. Főzve azonban sokat enyhül ez a hatás.
Bár elsősorban salátaként vagy pestóként használják, a rukkola főzhető. Ha felmelegítjük, a levelek megpuhulnak, hasonlóan a leveles kelhez. De nemcsak fonnyasztva köretként, hanem tészták feltétjeként is megállja a helyét, vagy éppen húsok töltelékében.
Függetlenül attól azonban, hogy nyersen vagy főzve fogyasztjuk, az egészségünk hálás lesz érte. A rukkola ugyanis rengeteg rostot és antioxidánst tartalmaz, így véd a krónikus betegségek kialakulásától, hozzájárul a bélflóra egészségének fenntartásához, magas a K-vitamin-tartalma, így erősíti a csontjainkat, gyulladáscsökkentő hatású és rengeteg B-vitamint tartalmaz, így a szellemi frissességünk megőrzését is támogatja.
Forrás: Eating Well Fotó: Unsplash