- A lábon megjelenő szemölcsöknek több fajtája is van. Szakember tudja megállapítani, melyikről van szó és milyen kezelés lehet hatásos.
- Akkor alakul ki szemölcs, ha a bőrfelszín sérülése miatt HPV vírus jut a bőrön keresztül a szervezetbe.
- Leggyakrabban a szalicilsavat javasolják a bőrgyógyászok a szemölcs elpusztításra.
A szemölcs alapvetően nem fájdalmas, viszont nagyon idegesítő probléma lehet, különösen a talpon. Szemölcsnek nevezzük azokat a kis, bőrszínű képleteket a bőr felszínén, melyek tapintása rücskös, kemény lehet. Vírusfertőzés okozza, amit bárki elkaphat, ha mezítláb sétál uszodában, strandon vagy az edzőteremben például.
Általában könnyű megszabadulni a szemölcsöktől, ha az otthoni kezelések nem működnek, a bőrgyógyász egy gyors beavatkozással megszüntetheti a problémát. A szakember elmondta, milyen gyógymódok működhetnek a különböző típusú szemölcsöknél és hogyan szabadulhatunk meg tőlük.
Milyen fajta szemölcs van a lábamon?
„A lábon megjelenő szemölcsnek több különböző formája van, mindegyiknek megvannak a sajátos tünetei” – mondta Dr. Michele Green bőrgyógyász.
- A közönséges szemölcs (verruca vulgaris) egy bőrszínű pukli, aminek a felületén apró, fekete pontok lehetnek.
- A talpi szemölcs a sarkakon, lábujjakon vagy a talpon jelenik meg. Előbb érezhetjük, minthogy láthatóvá válna. „A kezdeti stádiumban fájdalmat vagy érzékenységet okozhatnak, ha nyomás éri a szemölccsel érintett területet” – mondta Green.
- Az uszodaszemölcs a kéz- és lábujjakon jelenik meg leggyakrabban, de a test bármely pontját érintheti. Apró lézióként jelentkezik, ami sugárirányban növekedhet, míg nagyobb, karfiolra emlékeztető puklivá nem fejlődik.
Mi okozza a szemölcsöt a lábon?
A humán papillomavírus (HPV) különböző típusai okozzák a szemölcsöt. „Ha van egy kis hámsérülés a bőrön, kiszáradt, sérült a bőr barrierje, a vírus könnyedén bejut a testünkbe és ott fertőzést okoz” – magyarázta a bőrgyógyász.
A HPV olyan vírus, ami a szervezetet arra készteti, hogy plusz keratint termeljen. Ez egy kemény fehérje, amiből a bőr felső rétege is áll. „Emiatt apró kinövések alakulnak ki, amiknek a felszíne érdes lehet” – mondta Green.
Ideális a HPV számára a meleg, nedves környezet, ezért terjed olyan könnyen a vírus például uszodában. „Ha mezítláb sétálunk, a vírust nagyon könnyen elkaphatjuk más emberektől” – mondta Dr. Debra Jaliman bőrgyógyász, aki elmondta azt is, hol fertőződhetünk meg a szemölcsöt okozó vírussal legnagyobb eséllyel:
- mezítláb sétálunk beltéri uszodában, edzőteremben, öltözőben
- közös cipőt vagy zoknit használunk másokkal
- bőrkontaktusba kerülünk valakivel, akinek HPV-je van vagy szemölcs a lábán
- olyan helyen végeztetünk pedikűrt vagy manikűrt, ahol nem sterilizálják megfelelően az eszközöket
„Ha valakinek izzadós a lába vagy valamiért legyengült az immunrendszere, sokkal nagyobb eséllyel szerzi be a szemölcsvírust” – mutatott rá Green.
Hogyan kezeljük a szemölcsöt a lábon?
A szemölcs akár két évig is velünk maradhat, ha nem kezeljük. Szerencsére alapvetően ártalmatlan jelenség, és a kezelés sem túlságosan durva, amivel elűzhetjük. Ha pedig az otthoni gyógymódok nem működnek, az orvos gyorsan eltávolíthatja.
- Szalicilsav A leggyakoribb hatóanyag, amivel kezelik a szemölcsöt. Ez tulajdonképpen lemarja a bőrünkről a kis kinövést.
- Szigetelő szalag vagy ragtapasz Házi praktika, amivel megpróbálkozhatunk a bőr felső rétegéből eltávolítani a szemölcsöt. Ragasszuk rá a szemölcsre, hagyjuk rajta három napig, majd húzzuk le. Többször is ismételhetjük, ha szükséges.
Ha az otthoni kezelések nem működnek, a bőrgyógyász többféle módon is segíthet a szemölcs megszüntetésében.
- Fagyasztás A leggyakrabban folyékony nitrogénnel lefagyasztják a szemölcsöt.
- Egy speciális kanállal kivájják a bőrünkből a szemölcsöt.
- Lézerrel a szemölcsöt tápláló ereket célozzák, így nem lesz, ami táplálja a szemölcsöt és leszárad.
- Receptre felírható gyógyszerek azoknak segíthetnek, akiknek valamiért legyengült az immunrendszere. Ezek a szerek stimulálják a szervezet védekező rendszerét, így az elpusztítja a szemölcsöt.
Hogyan előzhetjük meg a szemölcs kialakulását?
Az első és legfontosabb dolog, hogy ne kerüljünk érintkezésbe a vírussal, akkor megúszhatjuk a szemölcsöt. Ezen túl is van pár fontos dolog, amivel sokat tehetünk a megelőzésért:
- Viseljünk papucsot olyan helyeken, mint az öltözők vagy uszoda.
- Ha izzadós a lábunk, cseréljünk gyakran zoknit és szellőztessük a cipőket.
- Csak olyan szalonba menjünk, ahol megbízható a higiénia.
A szemölcs a lábon nagyon gyakori, szerencsére általában otthon is kezelhető szalicilsav-tartalmú szerekkel, tapaszokkal. Általában nem okoz súlyos problémát, ám ha fájdalmas, vérzik, vagy több szemölcs is megjelenik a bőrünkön, célszerű orvoshoz fordulnunk.
Forrás: Insider, fotó: Unsplash