- Mint a várandóssággal kapcsolatos bármely más dolognál, a napozásnál is legfontosabb a biztonság.
- Ha a D-vitamin-bevitel miatt aggódunk, jó, ha tudjuk, hogy már heti 15 perc napon töltött idő elegendő nyáron ahhoz, hogy fedezzük a szükségletünket.
- Azt is fontos szem előtt tartanunk, hogy a bőr érzékenyebb, ha kisbabát várunk, nagyobb eséllyel alakulnak ki sötét pigmentfoltok és csíkok a napsugárzástól.
Ha terhesen szeretnénk napozni, az első és legfontosabb lépés, hogy ezt olyan testhelyzetben tegyük, ami nem nyomja a hasunkat. Ahogy nő a baba, egyre kevésbé tudunk hason feküdni. Ez elvileg nem tilos, viszont roppant kényelmetlen. Ahogy éjszakára, úgy a napozáshoz is célszerű megtámasztani a derekunkat, csípőnket, nyakunkat párnákkal, törölközőkkel, plédekkel, hogy a lehető legjobban ellazulhassunk.
Hogyan feküdjünk ki a napra terhesen?
Az első és legfontosabb szempont a barnuláshoz várandósan a biztonság. (Tegyük hozzá, nem csak terhesen fontos a Nap káros sugarai ellen védekezni.) Mutatjuk, a bőrgyógyász szerint mire kell legjobban figyelnünk, ha terhesen napoznánk.
- fedjük el a hasunkat
- használjunk speciálisan erre az időszakra kifejlesztett napozószereket, fényvédőket
- széles spektrumú fényvédőt vegyünk, ami az UVA- és UVB-sugarak ellen is hatásos
- olyan fényvédőt használjunk, ha várandósan napozunk, ami terhes nők számára is biztonságos
- tegyünk a fejünkre széles karimájú kalapot
- ne napozzunk 11 és délután 3 között
- igyunk sok vizet
Olyan testhelyzetben napozzunk, ami a hasunknak is kényelmes. Ne vigyük túlzásba. A D-vitamin-szükségletünket már 10 perc napon töltött idő fedezi.
Mennyire biztonságos napozni terhesség alatt?
Nem igazán készültek kifejezetten a napozás várandósságra és magzatra gyakorolt hatásait vizsgáló tanulmányok egyelőre. Az azonban biztos, hogy terhesség alatt a bőr sokkal érzékenyebb az UV-sugárzásra, és a túl sok napfény sokkal erősebben károsíthatja a bőr egészségét.
Ha túl sokat vagyunk várandósan a napon, bőrallergia alakulhat ki. A szoláriumozás sem megoldás, ha lehet, ez még károsabb a bőrnek, így kifejezetten ellenjavallt a bőrgyógyászok szerint terhesség alatt.
Mennyit napozzunk terhesen?
Ha nagyon szeretnénk, a szakemberek szerint nem kell megvonnunk magunktól a napozás örömét terhesen sem. Ám nem szabad túlzásba vinnünk. 10-30 percnél többet nem javasolt a napon töltenünk.
Ha világos a bőrünk, égtünk már le korábban, még óvatosabbnak kell lennünk. Ha már többször is előfordult napégés korábban, a bőrgyógyász nem javasolja, hogy napozzunk várandósság alatt.
De délelőtt 10 és délután 3 között egyébként sem célszerű direkt napfénynek kitenni magunkat, még fényvédő krémmel sem, ha nem muszáj. Várandósság alatti napozáskor még fontosabb a legalább 30 faktoros fényvédő használata.
Mit érezhet a magzat a hasunkban napozás közben?
A magzat is érzi a napfényt. A méhben nagyjából 15 fokkal van melegebb, mint a szobahőmérséklet. Mivel a has jobban kitett a napsugárzásnak, gyorsabban felmelegszik, ezért sem szabad túl hosszú ideig fedetlen hassal napozni terhesen.
Nagyjából a 6. hónap környékére fejlődik ki a magzatnak az a képessége, hogy látja, amikor a napfény és az ultraibolya sugárzás hatására változik a fény az anyaméhben.
Hogyan napozzunk terhesen?
Használjunk törölközőket, párnát, hogy megtámasszuk a hasunkat, kényelmesen elhelyezkedjünk arra a 10-20 percre, amíg napozunk. Ne vigyük túlzásba, és óvjuk a hasunkat.
Semmiképp ne tartózkodjunk a napon, amikor a legerősebb az UV-sugárzás, és mindig viseljünk a szabadban a fényvédő krémen kívül kalapot, napszemüveget. Ha tudjuk, hogy huzamosabb ideig a szabadban leszünk, húzódjunk árnyékba inkább, és itt is kenjük be magunkat rendszeres időközönként újra magas faktorszámú fényvédő krémmel.
Forrás: The Beauty Marvel, fotó: Unsplash