- A lustálkodós szombatok és vasárnapok egyáltalán nem olyan pihentetők a testünknek, mint azt gondoljuk.
- A kor előre haladtával egyre nagyobb kockázatot jelent az egészségünkre, ha tovább alszunk hétvégén.
- 13 százalékkal növeli meg a szívroham kockázatát a következő héten a szombat-vasárnapi tovább alvás.
A lusta szombat-vasárnap reggel hétfőn a szívünk egészségébe kerülhet. Egy friss kutatás eredményei szerint azok, akik szeretnek ráhúzni az alvásban hétvégenként, azoknál sokkal nagyobb a szívroham kialakulásának esélye a következő héten. A kor előrehaladtával a kockázat egyre nagyobb.
A kutatók szerint 13 százalékkal növeli meg a hét első munkanapján a szívroham esélyét, ha hétvégén nem a szokott időben kelünk, hanem tovább maradunk ágyban. „A szervezetünk ilyenkor kiesik a szokott ritmusából, ami kifejezetten káros az egészségünknek” – mutatott rá a tanulmány szerzője, Dr. Matthew Pase, a Monash Egyetem alváskutatója.
Bármilyen fájdalmasan is hangzik, érdemes ugyanúgy 8-kor kelnünk szombaton vagy vasárnap is, a szervezetünk hálás lesz érte. A szív egészségén kívül ráadásul más érv is szól emellett.
1. Megóvhatjuk a szívünket, ha nem alszunk tovább hétvégén sem
Egy 2020-as összegző tanulmány szerint a rendszertelen alvásritmus kétszeresére növeli a szívbetegségek kialakulásának esélyét. Már egy óra csúszás ide vagy oda is számít!
2. Csökkenti a rák kockázatát, ha ugyanakkor kelünk hétvégén is
A már említett kutatásból kiderült, hogy 36 százalékkal növeli meg a rákbetegségben való halálozást hét éven belül az, ha hétvégente lustálkodunk. Ennek oka az lehet, hogy a szervezet belső órája nagy szerepet játszik a sejtmegújító folyamatokban. Ha ez félrecsúszik, akkor alakulnak ki a rákos sejtek.
3. Javítja az agyműködést és az agy egészségét
Ha nem alszunk eleget, mindannyian morcosak vagyunk. Ám ha 8 órát végigaludtunk, és 7 óra körül felébredünk, a szervezetünknek nincs több lustálkodásra szüksége.
4. Megőrizzük az egészséges testsúlyunkat
Az alvás szorosan kapcsolódik a hormonokhoz. Ha hétvégén tovább fennmaradunk és reggel tovább alszunk, a kortizol és inzulin hormon termelése teljesen felborul a testünkben, ami miatt hajlamosak vagyunk még este későn is nassolni.
5. Ha mindig ugyanakkor kelünk, csökkenhetnek a menopauza tünetei
A kiegyensúlyozott alvásrutin különösen a menopauza és klimax idején nagyon fontos a nőknél. Ez hozzájárul, hogy a változókorban is a lehető legstabilabbak maradjanak a hormonjaink. Így csökkenhetnek a hőhullámok, izzadás és a hangulatingadozások.
Forrás: The Telegraph, fotó: Unsplash