- A nyál nem egyszerűen egy testnedv, fontos szerepe van az emésztésben és a fogak egészségének megőrzésében.
- Alapvetően vízszínű és kicsit sűrűbb állagú a nyál, de bizonyos betegségek hatására ez megváltozhat.
- Ha kevés a nyálunk, az is egészségügyi problémára utal.
Ahogy a legtöbb testi funkciónkkal, úgy a nyálunkkal sem igen foglalkozunk alapvetően. Egészen addig, míg rendben mennek a dolgok. A nyál nagyobbrészt vízből áll, így átlátszó és kicsit sűrűbb állagú. Ám ez bizonyos betegségek hatására megváltozhat. Mutatjuk, melyik változás milyen egészségügyi problémára utalhat.
1. Ha kevés a nyálunk
A szájszárazság vagy xerosztómia nagyon gyakori jelenség. Általában a túl kevés folyadék fogyasztása okozza, de bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet. A leggyakrabban az alábbi gyógyszerek miatt csökkenhet a nyál mennyisége:
- vérnyomáscsökkentő
- vízhajtó
- antidepresszáns
- allergia elleni gyógyszerek
- fájdalomcsillapító
- szorongásoldó gyógyszerek
Ha nem folyadékhiány vagy gyógyszerek állnak a szájszárazság hátterében, és a probléma huzamos ideig fennáll, mindenképp forduljunk orvoshoz, mert a Sjogren-szindróma nevű autoimmun betegség egyik tünete is lehet a lecsökkent nyáltermelés.
A diabétesz esetén is gyakori jelenség a szájszárazság, mivel a magas vércukorszint felborítja a nyáltermelés egyensúlyát, illetve maga a diabétesz miatt is csökken a nyálmirigyek működése.
2. Túl nagy mennyiségű nyál termelődik
A nyáltermelés növekedése mögött leggyakrabban a reflux áll. Hirtelen nagy mennyiségű nyál öntheti el a szánkat, amikor a gyomorsav a nyelőcsövön visszaáramlik a szájba.
Várandósság alatt is jelentkezhet a nagy mennyiségű nyál termelődése. Ennek okát még a tudósok sem értik, de úgy vélik, a hormonális változások és a méhlepény által termelt hCG hormon okozhatja a megnövekedett ösztrogénszint mellett. A másik elmélet szerint a folyamatos émelygés válthatja ki a várandósság alatti túlzott nyáltermelődést.
Ugyanakkor sokszor azért érezhetjük úgy, hogy túl sok nyál van a szánkban, mert nem nyelünk. Ez bizonyos idegrendszeri problémáknál jelentkezhet. Ha huzamos ideig tapasztaljuk, mindenképp forduljunk orvoshoz.
3. Vér van a nyálban
Általában a fogíny vagy a száj belsejének sérülése miatt kerül vér a nyálba. Ez sokszor a túl erős szálú fogkefével történő fogmosás eredménye. De a fogínygyulladás is gyakori oka a vérzésnek, ami miatt vért tapasztalhatunk a nyálunkban.
A száj belsejében kialakuló fekélyek, afták is vérezhetnek. Ha sokszor tapasztaljuk és nem irritáló étel váltotta ki a megjelenését a fájdalmas sebeknek, forduljunk orvoshoz. Crohn-betegség, B12-vitamin, folsav-, vas- vagy cinkhiány is állhat a háttérben.
4. Fémes vagy savanyú ízű a nyálunk
Ha úgy érezzük, a nyálunk fémes vagy savanyú ízűvé vált, refluxra kell gyanakodnunk. A gyomorsav a nyállal keveredve ugyanis kesernyés, savanykás ízt okozhat. De terhesség alatt is előfordulhat a nyál ízének megváltozása, köszönhetően a hormonális változásoknak és a hányásnak, hányingernek. Jó hír, hogy az első trimeszter után általában visszaáll az íz a normálisra a kutatások szerint.
A szénanátha is okozhatja, hogy úgy érezzük, a nyálunknak fura, kellemetlen íze van. A bedugult orr miatt ugyanis az ízérzékelésünk megváltozik.
A B12-vitamin hiány nem csak a száj belsejében okozhat fekélyeket, de a nyál fémes ízűvé is válhat, mivel a központi idegrendszer működésében is szerepet játszik ez a fontos tápanyag.
Komoly betegségek közül a vese- és májproblémák okozhatják a nyál ízének fémesre változását, mivel a szervezetben felhalmozódott salakanyagok és részecskék megjelennek a nyálban is.
5. Édeskés íze lesz a nyálnak
A kezeletlen diabétesz miatt érezhetjük úgy, hogy édeskés ízűvé változott a nyálunk. Ugyanis a vérben megemelkedett cukorszint miatt a nyálban is megjelenik a glükóz.
A bakteriális vagy vírusos légúti fertőzések is hatással lehetnek a nyál ízére. Édeskésnek érezhetjük a szánk belsejét. A betegségek miatt ugyanis több cukor kerülhet a normálisnál a nyálba. Ez elmúlik, ahogy meggyógyulunk.
A Covid-19 járvány alatt is sokan tapasztalták, hogy édeskés íze van a szájuknak. Ez az idegrendszerre gyakorolt hatása miatt alakulhatott ki.
6. A nyál fehér és ragacsos
Ha azt tapasztaljuk, hogy a nyálunk fehér bevonatot képez a nyelven, az a szájszárazsággal és a folyadékhiánnyal lehet összefüggésben. A hám, baktériumok és elhalt sejtek beletapadnak a kevés nyál miatt a nyelv felületén található egyenetlenségekbe. Ez fehér bevonat formájában mutatkozik meg.
A szájpenész néven ismert gombás fertőzés is okozhatja, ha fehéres színűnek látjuk a nyálunkat. Mivel a diabéteszben szenvedők hajlamosabbak a betegségre, érdemes utánajárni, mi áll a háttérben.
7. Sűrű és nyúlós a nyál
Sűrűvé és nyúlóssá válhat a nyál, ha a vízháztartásunk felborul. De gyanakodhatunk arra is, hogy nyitott szájjal lélegzünk, például ha náthásak vagyunk vagy alvási apnoéban szenvedünk. Utóbbi miatt főként reggel tapasztalhatjuk a nyál állagának megváltozását.
Forrás: The Huffington Post, fotó: Unsplash, Getty Images