- Sokkal több jótékony hatása van a méznek, mint a cukornak.
- Ha a teában vagy kávéban mézre váltunk cukor helyett, idegvédő növényi hatóanyagokat is beviszünk az italunkkal a szervezetünkbe.
- Nem csak az agyunk, de a májunk is hálás lesz, ha mézet használunk cukor helyett.
Magyarországon az éves cukorfogyasztás a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 12 kilogramm egy főre. Ha belegondolunk, hogy minden évben megeszünk 12 zacskó cukrot, rémisztő mennyiség. Főleg, hogy tudjuk, valójában milyen káros az egészségünkre a fehér cukor.
A tudományos kutatások szerint a nyers méz (az a fajta méz, amit nem szűrtek át, majd melegítettek fel, hogy csökkentsék a nedvességtartalmát), ami egyetlen típusú virágról származik, viszont javíthatja a vércukorszint szabályozását és csökkentheti a koleszterinszintet a szervezetünkben, ha az egészséges étrend részeként fogyasztjuk. Ám más oka is van annak, amiért a szakemberek inkább a mézet ajánlják a cukor helyett.
Mézzel jobban teljesítünk, mint cukorral
A méz cukortartalma 80-85 százalék. Hogy lehet mégis, hogy egészségesebb, mint a fehér cukor? A mézben található cukor ugyanis másképp hasznosul a szervezetünkben, mint a hagyományos cukor. Így javítja a szellemi és fizikai teljesítményt. Sőt, bizonyos vizsgálatok szerint az emlékezőképességünk működésére is serkentőleg hat, segíti a demencia megelőzését és késlelteti a szellemi hanyatlást.
Ennek oka, hogy a méz a cukor mellett tartalmaz aminosavakat, vitaminokat, ásványi anyagokat, vasat, cinket és többféle antioxidánst. Az idegrendszert védő hatását a növényi hatóanyagoknak köszönheti.
A méz megelőzi a diabéteszt
Ha a teában vagy kávéban ugyanannyi mézzel helyettesítjük a cukrot, azzal elősegítjük a 2-es típusú diabétesz kialakulásának megelőzését. Ez a Nevada Egyetem tanulmányából derült ki. A méz ugyanis segít megelőzni a vércukorszint ugrásszerű megemelkedését, ami a cukorfogyasztás után jellemző.
A májunk is szereti a mézet
Összefüggést találtak a mézfogyasztás gyakorisága és a nem alkoholos eredetű zsírmáj kialakulása között. A tudósok azt tanácsolják, lefekvés előtt együnk egy kiskanál mézet, így segíthetjük a máj működését. Ha korán vacsorázunk, nem lesz elég glikogén a szervezetünkben, ami hajtaná az agy működését éjszaka. Ez metabolikus stresszt okoz a szervezetnek, és reggel hiperglikémiával ébredhetünk a szakember szerint.
Természetes energiaital mézzel
Az energiaitalok nem csak a koffeintartalmuk miatt dobják meg lökésszerűen az energiaszintünket, hanem a cukortartalom miatt is. De a méz ebben az esetben is helyettesítheti a cukrot. Egy 2015-ös vizsgálat szerint, ha mézzel kevert italt iszunk sportolás után, az javítja az állóképességünket, szemben azzal, ha csak vizet innánk. A szervezetünkben alacsonyabb lesz az úgynevezett oxidatív stressz, így a DNS-károsodás mértéke is csökken, ami a nagy erőkifejtés hatására kialakulhat a szervezetünkben. A mézben található természetes antioxidánsok segítenek a gyulladást okozó folyamatok megelőzésében.
Milyen mézet válasszunk?
Amire még fontos figyelnünk, ha a cukrot szeretnénk mézzel kiváltani, nem minden méz egyforma. Egy 2021-es tanulmány szerint a méz jótékony hatásai a polifenoloknak köszönhetők. Ezek mennyisége változó a különböző mézekben.
Lehetőleg nyers mézet keressünk, ebben ugyanis több a bioaktív hatóanyag. Érdemes a helyi méhészek között körülnéznünk, ha jó minőségű mézet keresünk, mivel a szupermarketekben kapható mézek gyakran cukorsziruppal hígítottak vagy abból készülnek. Intő jel, ha egy méz túl olcsó. Ebben valószínűleg nem lesz annyi növényi hatóanyag. De a szakemberek szerint még ez a méz is ezerszer jobb lehet, mint a finomított cukor, ami idegvédő helyett idegméreg.
Forrás: The Telegraph, fotó: Unsplash