Gombás fertőzés
„A lábgomba az egyik leggyakoribb oka a hámló lábnak” – mondja Richard H. Graves, okleveles podiáter. A jelenség tünetei közé tartozik a lábukkal közötti viszketés, égő érzés, a repedezett és hámló talp és lábujjak. A megelőzések közé tartozik, hogy minden idegen, leginkább nyirkos, vizes helyen, mint a strand, vagy az edzőterem, papucsot, vagy zoknit használjunk és tartsuk mindig tisztán és lehetőleg szárazon a lábunkat.
Száraz bőr
Igen, nemcsak a lábszárunk, de a talpunk is kiszáradhat. Különösen igaz ez nyáron. „Maga a száraz bőr a bőr megrepedését, pelyhesedését, vagy hámlását okozhatja” – ecsetelte Dr. Graves. Ez gyakoribb, mint a legtöbb ember gondolná. A hidratálás hiánya bőrpírhoz és hámláshoz vezethet.
Leégés
Bár télen ez kevésbé aktuális, de nyáron a talpunk is leéghet, ami a bőr felső rétegének hámlását okozza a gyógyulási folyamat során. Éppen ezért a talpunkat is érdemes bekenni naptejjel.
Ekcéma
Az ekcéma tünete is a száraz, viszkető, fájdalmas bőr, ami a talpon is jelentkezhet. Bizonyos esetekben pedig a lábak hámlásához vezethet.
Pikkelysömör
Pikkelysömör esetében az immunrendszer túlműködésének egyik tünetéről beszélünk, ez pedig azzal jár, hogy a bőrsejtek túl gyorsan szaporodnak. Ezek a bőrfoltok általában a fejbőrön, a könyökökön, vagy a térdeken jelentkeznek, de képződhetnek a test más részein, például a talpon is. A foltok a bőr hámlásához vezethetnek.
Kontakt bőrgyulladás (dermitisz)
Akkor jelentkezhet, ha a bőre irritáló anyaggal érintkezik. Ez lehet egy új mosószer, vagy olyan növény, amire véletlenül ráléptünk. A láb irritációja pedig hámláshoz vezethet.
A szakemberek azt mondják, hogy soha nem szabad lehúzni a bőrt a hámló talpról. A bőr leválása – még ha magától is hámlik – fertőzést okozhat. A hámló láb kezelésében először azt kell megállapítani, hogy mi okozza a problémát.
- Száraz láb esetében egy egyszerű hidratáló krém hatásos lehet, de ezt fürdés után, lefekvés előtt használjuk.
- Lábgomba esetén vény nélkül kapható gombaellenes krémet javasolnak.
- Ha más problémára, például ekcémára, vagy a pikkelysömörre gyanakszunk, akkor érdemes már szakorvost felkeresni.
Forrás: Popsugar, Fotó: Getty Images