- A kvízünkben tíz római számról kell megmondani, hogyan írjuk arab számokkal.
- Mennyi római számot találunk el?
- Töltsük ki a kvízt és kiderül, mennyire ismerjük a római számokat!
Talán tízig még mindenkinek mennek a római számok. Ám a legújabb műveltségi kvízünkben ennél bonyolultabb római számokra is rákérdezünk! Vajon hányat tudunk közülük helyesen leírni arab számokkal is?
Amit nem tudtunk a római számokról
A római számok eredete – nem meglepő módon – az ókori Rómába nyúlik vissza. Ahogy ma ismerjük a római számokat:
- I = 1
- V = 5
- X = 10
- L = 50
- C = 100
- D = 500
- M = 1000
Sokan úgy tartják, a római számok jelölése a kézhasználatból eredhet. I, azaz egy ujjamat mutatom. A tízes jele viszont úgy jött létre, hogy kilenc vonalat rajzoltak egymás mellé, majd egy ferde vonallal áthúzták. Később ennek rövidítése lett az X jel. Ennek fele pedig az öt, tehát a X jel kettévágva.
Az ezret az M jelöli a római számoknál, ami a mille rövidítése (latinul ezer). A C azért a százat jelöli, mert latinul centumnak mondják. Ha ezeket leírva kettévágjuk, megkapjuk a L és D betűket, melyek az ötvenet és ötszázat jelölik a római számok közül.
A 14. században kezdték kiszorítani a ma is használatos arab számok a római számokat. Mára a hónapok jelölésében, óraszámlapokon és a királyi dinasztiák tagjainak jelölésében találkozhatunk római számokkal leggyakrabban. (Ahogy például ebben a történelmi kvízben is!)
Jól tudjuk használni a római számokat? A kvízből kiderül!
Itt az ideje, hogy próbára tegyük magunkat a legújabb műveltségi kvízzel, és kiderüljön, vajon mennyire használjuk helyesen a római számokat. Tíz kérdésre kell válaszolnunk a kvízben. Mindegyik kérdés után három válaszlehetőséget látunk, melyek közül ki kell választanunk azt, amelyik szerintünk a helyes. Hány pontot érünk el a római szám kvízen?
Fotó: Unsplash, Getty Images