- Nem véletlenül emlegetik olyan sokszor a cinket az egészségünkkel kapcsolatban.
- Szerencsére az étrendünkből jelentős mennyiségű cinkhez juthatunk, ha tudatosan választjuk meg, mit eszünk.
- Mutatjuk, a szakember mit javasol, ha a szervezetünknek több cinkre van szüksége!
A cink létfontosságú ásványi anyag az ember számára. Ugyan nincs szükségünk nagy mennyiségre belőle, de az viszont elengedhetetlen a testünk megfelelő működéséhez. Cinkre van szükségünk a sejtek megújulásához, a sebek gyógyulásához, szemünk egészségéhez és az immunrendszerünk támogatására is.
Mivel a szervezetünk nem képes maga előállítani a cinket, így azt kívülről kell bejuttatnunk, elsősorban az elfogyasztott ételeinkkel.
Ezek a legjobb cinkforrások
Egy sor különböző dologtól függ, mennyi cinkre van szükségünk. Ilyen tényezők az életkor, nem és a különböző speciális életszakaszok, mint a terhesség. Egy átlagos felnőttnek napi 8-11 milligramm cinkre van szüksége 2000 kcal étel fogyasztása mellett.
A tápanyagszakértő elmondta, milyen ételekben találhatjuk a legtöbb cinket:
- marhahús
- lencse
- csicseriborsó
- natúr joghurt
- csirkemell
- kesudió
Ha megfelelően táplálkozunk, nincs szükségünk arra, hogy táplálékkiegészítő formájában vigyünk be cinket a szervezetünkbe. Sőt, akár túl is adagolhatjuk. Napi 40 milligramm cink elfogyasztása az a felső határ a szakember szerint, ami után már számolnunk kell idegrendszeri tünetekkel és rézfelszívódási problémákkal.
Honnan tudhatjuk, hogy több cinkre van szükségünk?
Mivel a cink a testünk sokféle folyamatában szerepet játszik, így a cinkhiány tünetei is szerteágazók lehetnek:
- indokolatlan fogyás
- hajhullás, töredezett haj
- töredezett körmök
- száraz, viszkető bőr
- lassan gyógyuló sebek
- koncentrációs nehézségek
- hasmenés
- az ízérzékelés és szaglás csökkenése
Érdemes ilyen tünetek esetén kikérnünk orvosunk tanácsát is, és ha szükséges, nemcsak az étrendünkben növelni a bevitt cink mennyiségét, hanem táplálékkiegészítőt is szedni, míg a tüneteink nem enyhülnek. Mielőtt bármilyen táplálékkiegészítőt szednénk, akár cinket is, fontos, hogy szakemberrel átbeszéljük az esetleges kereszthatásokat más gyógyszereinkkel.
Forrás: Eating Well, fotó: Unsplash, Getty Images