- A tavasz, és ezzel a pollenszezon, évről évre korábban érkezik és tovább tart.
- Egy friss kutatás szerint 1990 és 2018 között 20 nappal vált hosszabbá az allergiaszezon.
- Sok esetben a pollenek is erőteljesebb hatást váltanak ki az arra érzékenyeknél, így az allergiaszezon nem csak hosszabb, de keményebb is.
A Michigan Egyetem kutatóinak legfrissebb vizsgálatából kirajzolódott, hogy az pollenszezon 40 nappal korábban kezdődik majd és 19 nappal később ér véget 2100-ra a klímaváltozás miatt. A hőmérsékletváltozás és a csapadékviszonyok megváltozása miatt a növények pollenkibocsátása 40 százalékkal nőhet meg addigra a klímatudósok szerint. Az ipar szén-dioxid-kibocsátása miatt 250 százalékkal lesz magasabb a levegő pollenkoncentrációja. Bele sem akarunk gondolni, milyen lesz majd 90 év múlva pollenallergiásnak lenni.
Azonban egyre jobban beleízlelünk a jövő allergiaszezonjába. Évről évre egyre erőteljesebb és hosszabb pollenszezonnal kell megküzdenünk.
Hogyan küzdhetünk meg a hosszabb allergiaszezonnal?
A leggyakoribb pollenallergiás tünet a szénanátha. Orrfolyás, tüsszögés, könnyező, viszkető szemek, köhögés, légszomj, torokkaparás és csalánkiütés mind kísérheti a pollenszezont egy allergiás számára.
Dr. Purvi Parikh, az amerikai Allergia és Asztma Szövetség allergológusa adott számos hasznos tanácsot, hogyan küzdhetünk meg a hosszabb allergiaszezonnal és csökkenthetjük a pollenallergia tüneteit.
1. Figyeljük a pollenkoncentrációt
Érdemes tudatosan követnünk, hogyan alakul a pollenkoncentráció, és a lehető legkevesebb időt töltenünk a szabadban, amikor a pollenszám magas. Ilyen időszak általában a kora reggel.
2. Ne szellőztessünk
Tartsuk zárva otthon is az ablakokat és az autóban is, hogy a lehető legkevesebb pollent engedjük be az életterünkbe az allergiaszezonban.
3. Mindig öltözzünk át
A ruhára ráragadnak a pollenek, ezért célszerű azonnal átöltöznünk, amint hazaérünk. Így nem hordjuk szét az otthonunkban az allergiát okozó polleneket.
4. Zuhanyozzunk és mossunk hajat gyakrabban
Az allergiaszezonban érdemes gyakrabban zuhanyoznunk és hajat mosnunk. Ugyanis a hajunk a legoptimálisabb felület arra, hogy az allergiát okozó pollenek beletapadjanak.
5. Viseljünk maszkot
Bár megutáltuk a maszkokat a covid-járvány idején, az allergiaszezonban még jó szolgálatot tehet egy filteres, FFP-maszk, ami az apró pollenrészecskéket is kiszűri. Így az allergiás tüneteink is jóval enyhébbek lesznek.
6. Ne ódzkodjunk a gyógyszertől
Kérjük allergológus szakember tanácsát, ha az allergiás panaszaink már jelentősen akadályozzák a hétköznapi tevékenységeinket. Érdemes megfontolnunk az antihisztaminok rendszeres használatát is az allergiaszezonban.
Mivel aki allergiás, gyakran többféle pollenre is érzékeny, ezért az allergiaszezonon kívüli időszakban érdemes feltérképezni, mi okozza a panaszainkat. Így a hosszabb allergiaszezonban hatékonyabban tudunk védekezni az adott pollenek ellen.
Forrás: Popsugar, fotó: Unsplash