- Amikor mást sem kívánunk, hogy legyen már vége a bolt közepén kitört hisztinek, könnyen belecsúszhatunk abba, hogy igent mondunk a gyerekünknek, csak fejezze be.
- Néha könnyebb beleegyezni valamibe, csak legyünk túl rajta.
- Mikor muszáj mégis nemet mondani a gyerekünknek, ha jót akarunk neki?
Rengeteg olyan helyzet van, amikor igent mondunk a gyerekünknek, pedig a lelkünk mélyén tudjuk, hogy hosszú távon egyáltalán nem javítunk a helyzeten. Sőt, rontunk rajta. Vannak azok az esetek a gyerekpszichológus szerint, amikor egy szülőnek egyszerűen muszáj nemet mondania a gyerekének, bármilyen fájdalmas is kitartani.
Melyik az az 5 eset, amikor egy szülő sose mondjon igent a gyerekének?
1. Nem figyelünk oda, elfoglaltak vagyunk vagy feldúltak
Az agyunk ezerfelé jár folyamatosan. Amikor a gyerekünk kér valamit, hogy tegyük meg, a figyelmünk sokszor megoszlik más dolgok között is. Ha tudjuk, hogy most fejben nem ott járunk, és tudjuk, hogy kicsit többet kellene tudnunk ahhoz a részletekről, hogy megfontoltan döntsünk, ne mondjunk igent, bármit is szeretne a gyerekünk.
2. A gyerekünk kiabál, ordít, sír, hisztizik
Nem akarunk mást szülőként, csak azt, hogy vége legyen. Lehetőleg azonnal. Plusz nyomást jelent, ha a hiszti nyilvános helyen tört ki. Nem szabad engednünk azonban a stressznek, ilyen esetben a lehető legrosszabb az, ha igent mondunk a gyerekünknek.
3. Bűntudatból mondunk igent
Ha bűntudatunk van szülőként, sokszor olyan dolgokra is igent mondunk a gyerekünknek, ami további problémákat szül csak. Nem segítünk neki megoldani nehéz élethelyzeteket azzal, ha drága ajándékokra, tárgyakra bólintunk rá ilyenkor.
4. Nem vagyunk biztosak a szülői képességeinkben
Más szülőkhöz hasonlítjuk magunkat és úgy érezzük, nem vagyunk elég jók? Lehet, hogy úgy látjuk, mások gyerekei tökéletesen jól neveltek? Irigyek vagyunk azokra a szülőkre, akik a legjobb barátai a gyerekeiknek? A határhúzás sokkal erősebb kötődés lehet, nem ajándékokkal nyerjük meg a gyerekünk szeretetét, hanem kiszámíthatósággal.
5. Nem tisztáztuk megfelelően a határokat és értékeket
Sokkal egyszerűbb engedni mindig, hiszen mi lehetünk a jó fej szülők. De akármennyire elcsépelten hangzik, a gyerekeknek nem az kell, hogy mindenre igent mondjunk, hanem tudják, hogy meddig mehetnek és hol a határ.
Forrás: Your Tango, fotó: Unsplash