Teljesen természetes, hogy idővel kikopik a szenvedély a párkapcsolatokból, és egyszerűen már nem érezzük azt az elsöprő szerelmet, amit a kapcsolat elején. De ez nem jelenti azt, hogy tudatossággal ne lehetne tenni a helyzet ellen. Stan Tatkin pszichoterapeuta elárult egy egyszerű, mégis rendkívül hatékony pszichológiai gyakorlatot, amely segíthet a pár tagjainak újra kapcsolódni és újra felkorbácsolni szunnyadó szerelmüket.
A közelség ereje
Tatkin úgy fogalmaz, hogy míg a szenvedélyt a távolság élteti, a szerelmet a közelség. A terapeuta ezzel egész egyszerűen arra utal, hogy vannak olyan fejlődési és agyi sajátosságok, amelyek elősegítik, hogy a fizikai közelségben megtaláljuk a kapcsolódás lehetőségét – ezt segíti elő az általa javasolt pszichológiai gyakorlat is.
A hétköznapokban általában kínosan odafigyelünk az udvarias távolság tartására, ha azonban potenciális partnerről van szó, a személyes tér szabályozásának törvényei kicsit átalakulnak. Ilyen helyzetekben közelebb kerülünk a másikhoz, ami lehetőséget ad arra is, hogy közelről megfigyeljük az arcát – különösen a tekintetet és a száj mozgását. A tekintetek összekapcsolódása önmagában is elképesztő erővel bír (nem véletlen, hogy több pszichológiai gyakorlat is a szemkontaktusra épít), segíthet egy sokkal mélyebb, intimebb szinten ráhangolódni a másik emberre. A fizikai közelség ráadásul lehetővé teszi, hogy más érzékszerveinket is bekapcsoljuk: aktiválódhat például a szaglás, hiszen jobban érezzük a másik illatát, de az érintésre is több lehetőségünk lesz.
Tatkin pszichológiai gyakorlatát épp ezért egy kicsit úgy kell elképzelni, mint az első randik hangulatának rekreálását – hiszen a szerelem lángra lobbanása is akkor történt. Kövessük az alábbi egyszerű lépéseket és figyeljük meg, mi történik!
Pszichológiai gyakorlat a szerelem lángra lobbantásáért
Ezt a gyakorlatot nyugodt, privát környezetben kell elvégezni, lehetőleg otthon, úgy, hogy ne legyenek körülöttünk más emberek. Tatkin szerint a legjobb, ha akkor szánunk rá időt, amikor a munkából hazaérve újra találkozunk, de természetesen bármikor elvégezhető.
- Álljatok, vagy üljetek le egymáshoz közel, fél méternél nem nagyobb távolságban. Ez elsőre talán furcsán közelinek tűnhet, mégis nagy jelentősége van. Kérdezd meg a partneredet, hogy milyen napja volt, majd miközben hallgatod őt, nézz a szemébe, figyeld a tekintetét. Ne csak bámulj, próbáld értelmezni, igazán megérteni a tekintetét, „olvass” belőle!
- Néhány perc után sétáljatok távolabb egymástól, itt nyugodtan el lehet távolodni akár több méterre is. Nézz megint a partnered szemébe és figyeld meg, milyen különbséget érzel a közeli szemkontaktushoz képest.
- Végül térjetek vissza a közeli pozícióba és folytassátok a beszélgetést, de ezúttal hunyd be a szemed és csak a többi érzékszerveddel figyelj. Hallgasd a másik szavait, érezd a partnered illatát, akár meg is érintheted őt.
- Ezután végezzétek el úgy a gyakorlatot, hogy cseréltek, és te mesélsz partnerednek.
- Végül beszéljétek meg, hogy éreztétek magatokat a gyakorlat során, milyen különbségeket vettetek észre az egyes helyzetek között!
Ha néhány alkalommal megismétlitek majd ezt a pszichológiai gyakorlatot, jó eséllyel rádöbbentek majd, milyen felemelő élmény évek után „újra találkozni” a másikkal – nemcsak a hétköznapok sodrásában, hanem a valódi értelemben. Ez pedig még az elveszettnek hitt szerelmet is visszahozhatja közös életetekbe.
Forrás: YourTango Fotó: Getty Images