- Fontos, hogy tudatosan figyeljünk a levegőminőségre, különösen a hőség idején.
- Payel Gupta, allergiával, asztmával, immunológiával és fül-orr-gégészettel foglalkozó orvos elmagyarázza, mik a rossz levegőminőség tünetei.
- Megmutatjuk, hogyan őrizhetjük meg egészségünket a hőségben rossz levegőminőség mellett.
A legtöbb ember nem töpreng azon, hogy milyen a levegő minősége. De aztán jön egy levegőminőségi riasztás. Ez általában akkor történik, amikor egy mért szennyezőanyag eléri az egészségtelen szintet, más szóval: a belélegzett levegő nem megfelelő. A levegőminőség csökkenése ijesztő lehet, és nehéz lehet értelmezni a figyelmeztetéseket. Ez az útmutató mindent elmagyaráz, amit tudnod kell az AQI-ről, és arról, hogyan maradhatsz biztonságban a levegőminőség különböző szintjein.
Mi az AQI?
Az AQI (Air Quality Index) levegőminőségi indexet kormányzati szervek dolgozták ki, hogy mérjék a levegő szennyezettségét, majd rangsorolják a szintet az AQI segítségével, amely 0-tól 500-ig terjed.
AQI 0 és 50 között: az AQI színe zöld és a besorolása jó. Ez egyszerűen azt jelenti, hogy a levegő minősége kielégítő, és a levegőszennyezés csekély vagy egyáltalán nem jelent kockázatot.
AQI 51 és 100 között: az AQI színe sárga és a besorolása közepes. Csak azoknak kell aggódniuk, akik szokatlanul érzékenyek a légszennyezésre.
AQI 101 és 150 között: az AQI színe narancssárga, és a besorolása egészségtelen az érzékeny személyek számára.
AQI 151 és 200 között: az AQI színe piros, és a besorolása egészségtelen. Ez a besorolás azt jelenti, hogy a lakosság egy része egészségügyi hatásokat tapasztalhat különösen az érzékeny csoportba tartozók.
AQI 201 és 300 között: az AQI színe lila és a besorolása nagyon egészségtelen. Az egészségügyi hatások kockázata mindenki számára megnövekedett.
AQI 301 és magasabb: az AQI színe gesztenyebarna és a besorolása veszélyes. Ez a minősítés azt jelenti, hogy a vészhelyzetekre vonatkozó egészségügyi figyelmeztetés lépett életbe: nagy valószínűleg itt már mindenki érintett.
Kik tartoznak az érzékeny csoportba?
Az érzékeny csoportba tartoznak a szív- vagy tüdőbetegségben szenvedők, az idősek, a gyermekek és a cukorbetegek. Továbbá idetartoznak a várandósak is.
Ugyanakkor egy esetleges futótűz füstje mindenkit érint, még azokat is, akik nem tartoznak az érzékeny csoportba. „A tüzek füstje irritálhatja a légzőrendszert, és olyan tünetekhez vezethet, mint köhögés, zihálás, légszomj, mellkasi szorító érzés és torokirritáció” – mondja Payel Gupta allergológus, immunológus és fül-orr-gégész.
A rossz levegőminőség tünetei
„A rossz levegőminőségnek kitett emberek olyan tüneteket tapasztalhatnak, mint a köhögés, tüsszögés, viszkető vagy könnyező szem, orrfolyás, torokfájás, fejfájás, fáradtság és légzési nehézség” – mondja Dr. Gupta. Ugyanakkor a szívbetegségben szenvedőknek figyelniük kell az olyan tünetekre, mint a szívdobogás, légszomj vagy szokatlan fáradtság. Ha ezek közül bármelyik fennáll, mielőbb orvoshoz kell fordulni!
Hogyan óvjuk meg egészségünket, mikor rossz a levegőminőség?
A szabadtéri tevékenységek korlátozásától a maszk viseléséig az alábbiakban bemutatjuk, hogyan óvjuk meg egészségünket, mikor rossz a levegőminőség:
1. Korlátozzuk a szabadtéri tevékenységeket, különösen a testmozgást
Amint az AQI besorolása sárga, a szokatlanul érzékeny embereknek meg kell fontolniuk a szabadtéri tevékenységek lerövidítését és kevésbé intenzívvé tételét.
Amikor az AQI meghaladja a 151-et, az érzékenyeknek teljesen kerülnie kell a hosszú vagy intenzív szabadtéri tevékenységeket. De mindenkinek meg kell próbálnia kerülni a hosszú vagy intenzív kinti tevékenységeket.
Miután az AQI meghaladja a 201-et, az érzékenyeknek otthon kellene maradniuk, és amint az AQI eléri a veszélyes 301-es szintet, mindenkinek ajánlott bezárkóznia az egészségük megóvása érdekében.
2. Maszk viselése a szabadban
Dr. Gupta szerint: „Fontos az olyan maszk használata, amelyet kifejezetten a finom részecskék kiszűrésére terveztek, mint például az N95, a KN95 légzőmaszk vagy egy hasonló szűrőképességű. A házi szövetmaszkok vagy arcvédők és a szokásos sebészeti maszkok nem minden esetben megfelelőek.
3. Használjunk légtisztítót és kapcsoljuk be a légkondicionálót
Amikor az AQI magas, az ablakokat és az ajtókat zárva kell tartani. Célszerű ilyen helyzetben bekapcsolni a légkondicionálót, hogy keringesse a levegőt, és akinek van légtisztítója, azt is kapcsolja be-
4. Vigyázzunk a túlzott hőségre
Ha nincs klímánk, viszont hőség van szabadban, a beltéri hő elérheti a nem biztonságos szintet. Hogy elkerüljük a hőgutát és a rossz levegő kialakulását, ajánlott ilyenkor gondoskodni az otthonunk lehűtéséről.
Forrás: Popsugar, Fotók: Getty Images