Ebből látod, hogy jó zsírszövet rakódott a hasadra

2024. november 07.
Na de mennyi az a hasi zsír, ami még jót is tesz az egészségünknek? És honnan tudhatjuk, hogy a mi hasi zsírunk nem az egészségtelen kategóriába tartozik? A friss amerikai kutatás sok 40 felettit megnyugtat.
Jó hasi zsír
  • 40 felett a hízás gyakran a hasunkra történik, ami akár veszélyes is lehet az egészségünkre.
  • A legfrissebb kutatások szerint megvan a módja annak, hogy a hasi zsírt jó zsírrá alakítsuk.
  • Honnan tudhatjuk, hogy a mi hasunkon lévő úszógumi az egészséges csoportba tartozik?

A legtöbben – bárhogyan is próbáljuk rejtegetni – 40 felett nem menekülhetünk attól, hogy zsírréteg rakódjon a hasunkra. Az is tény, hogy a hasi zsír kifejezetten veszélyes lehet az egészségünkre. 

A hasi zsír 90 százaléka kívül van. Ez az, amit össze tudunk csípni a hasunkon, karunkon. Viszont az a 10 százalék, amit nem érzékelünk, az igazán veszélyes. Ez ugyanis a hasi szervek közé hatol, és megváltoztathatja azok működését. Ez járul hozzá a 2-es típusú diabétesz, szívbetegségek és számos ráktípus kialakulásához. 

Ráadásul az, hogy a súlyunk nem nő, vagy kifejezetten vékonyak vagyunk, nem menthet meg az egészségtelen hasi zsírtól. 40 felett az izomszövet veszteségét a test zsírtöbblettel kompenzálhatja, ami leggyakrabban a hason rakódik le. 

Viszont jó hír, hogy egy új amerikai kutatás szerint egy kis hasi zsír mégis egészséges lehet. Sőt, arra is van esély, hogy a meglévő hasi zsírt átalakítsuk egészségesebbé. De honnan tudhatjuk, hogy a mi hasukon az egészséges vagy egészségtelen zsír van?

Milyen a rossz hasi zsír?

Eléggé sokkoló a tudat, de a legfrissebb kutatások szerint a hasunkon felgyűlő zsír, ami jól megfogható hurkákba rendeződik, nem csak felhalmozódott zsírkészlet. Ez a fajta zsír biológiailag aktív szerv, ami káros hormonokat bocsát ki. 

Nagyon szerteágazó problémákat okozhat a testünkben a hasi zsír:

  • Diabéteszhez vezethet
  • Keringési problémákat okozhat
  • Magas koleszterinszinttel jár együtt
  • A viszcerális zsír által kibocsátott citokinek gyulladásokat gerjeszthetnek a testünkben, ami szívbetegségekhez vezethet.
  • Hatással vannak a vese és máj működésére.

A Harvard tudósai megfigyelték, hogy azoknak a 45 és 79 év közötti nőknek, akiknek szélesebb a dereka (vagy ugyanolyan széles, mint a csípő), kétszer akkora esélyük van a szívbetegségek kialakulására. De a hasi zsír növeli az asztma, demencia, mell- és bélrák kockázatát is.

Mi az a jó hasi zsír?

„Ideje másképp gondolnunk a hasi zsírra – mondta Dr. Jeffrey Horowitz, a kutatás vezetője. – Van olyan hasi zsír, ami egészséges. Megvédi a testet és energiaforrás. 

– Az egészséges zsírszövet csupán 20 százaléka valójában zsírsejt. A többi része kollagén, ami gyulladáscsökkentő hatással bír. Emellett ez a szövet tele van kapilláris erekkel, ami segít megszabadítani a testet a felesleges anyagoktól.”

Ugyanakkor Dr. Horowitz azt is hangsúlyozta, hogy ez csak arra a hasi zsírra igaz, ami a bőr alatt képződik, és nem a belső szervek körül.

Honnan tudhatjuk, nekünk milyen hasi zsírunk van?

„Ha a tükörbe nézünk, nem tudjuk  megmondani, milyen a hasi zsír az esetünkben – mondta Horowitz. – Sőt, még képalkotó eljárással sem könnyű ez a feladat.” (Ezért nem szabad hinni mindenféle interneten felbukkanó biztos módszernek a szakember szerint, ami a hasi zsír azonosítását ígéri gyorsan és hatékonyan.)

A legbiztosabb otthoni módszer a hasi zsír ellenőrzésére, ha a derék körméretünket figyeljük. „Ha úgy érezzük, a farmerunk dereka szűkebb lett, azt jelenti, hogy híztunk a derekunkra” – magyarázta a szakember.

Ennél egy fokkal precízebb, ha megmérjük a derekunk körméretét, közvetlenül a csípőcsont felett, ahol a legszűkebb. Nőknél ha ez 88 centiméter felett van, az már azt jelenti, hogy veszélyben van az egészségünk a hasi zsír miatt. (Férfiaknál ez a bűvös szám 100 centiméter.)

A testmozgás fontossága a hasi zsír csökkentésében

Az aktív életmód segít, hogy a testünkben több egészséges zsírszövet alakuljon ki. A jó hír, hogy bár gyorsabban rakódik ránk a szövetek közti veszélyes zsírszövet, gyorsabban is adjuk le a kutatások szerint. 

A célzott gyakorlatok nem működnek. A felülésektől nem lesz kevesebb a rossz hasi zsír a testünkön. De a zsírleszívás sem segít, mivel az is csak a felszíni zsírtól szabadít meg. 

De akkor mit csináljunk, amitől a jó zsírszövet marad, és a rossz megy a hasunkról?

  • Az állóképességet növelő mozgásformák nagyon hatékonyak, mint a gyaloglás, futás, kerékpározás, evezés.
  • Az izomtömeg növelése segít, hogy több kalóriát égessen általánosságban a testünk.

De a testmozgás önmagában nem elég. Nagyon fontos a táplálkozásunk optimalizálása is a rossz hasi zsír megelőzésében

Forrás: The Telegraph, Fotó: Getty Images, Unsplash