- Szakítani sosem könnyű, főleg olyannal, akivel együtt élsz.
- Néha bizonyos tényezők – gyerek, közös tulajdon, bérleti szerződés stb. – bonyolíthatja a helyzetet.
- Szakértők és átlagemberek meséltek arról, mit lehet tenni ilyen esetben.
Az első kérdés, ami felmerül, ha olyannal szakítasz, akivel együtt élsz, hogy: ki költözzön el? Ha csak az egyik fél birtokolja az ingatlant vagy egyedül bérli, akkor a válasz egyszerű lehet. De amennyiben közös tulajdon vagy mindketten bérlitek az ingatlant, bonyolultabb a helyzet.
Kristin Papa pszichoterapeuta azt mondja a költözéssel kapcsolatban: „A munkahely vagy a gyerekek iskolájának közelsége is szerepet játszhat abban, ha az egyik partner úgy dönt, nem költözik el. Ha gyerekek is érintettek, akkor az ő jólétüknek elsőbbséget kell élveznie annak érdekében, hogy a bizonytalan időkben is megmaradjon számukra a stabilitás.”
Ha te vagy az, aki szakítás után elköltözik, villámcsapásként érhet a felismerés, hogy rengeteg teendőd van. Ez nem mindig csak arról szól, hogy összepakolsz és már mész is, hiszen szükség lehet az elszámolásra, pláne, ha közös kasszán vagytok vagy valamit közösen fizettek, márpedig ezeket rendezni kell.
Hogyan osztozzatok a szakítás után?
Egy ideális világban mindkét partner saját bútorral és lakberendezési tárgyakkal érkezik, és ezekkel a tárgyakkal távozik. De gyakran a párok sok közös tulajdont halmoznak fel, miközben együtt élnek. Szóval mit kellene tenni, ha azon kapod magad, hogy egy fotelen vagy szőnyegen veszekedsz?
Papa azt mondja, hogy a szakítás folyamatában fontos a kommunikáció, a kompromisszum és a tisztelet. „Az egyik stratégia az, hogy részletes listát készítünk az összes megosztott tárgyról, hogy lássuk, mit kell megvitatni. Fontos, hogy ne csak a tárgyak pénzbeli értékét vegyük figyelembe, hanem a szentimentális értékét is, amelyet időnként nehezebb megosztani” – magyarázza a szakértő.
Bizonyos esetekben, ha egy tárgyról nem sikerül dönteni, érdemes az egyik partnernek kivásárolja a másiktól. Vagy ha az, aki költözés mellett döntött, nem tudja magával vinni a közösen vásárolt kanapét, akkor illik az ő részét kifizetni.
Mi a helyzet abban az esetben, ha nem tudtok a szakítás után azonnal szétköltözni?
Közös tulajdon esetén gyakran nem marad más lehetőség, mint kifizetni azt, aki elköltözik vagy eladni az ingatlant és mindenki megy arra, amerre lát, ám ezek időbe telhetnek. Ilyenkor sokan döntenek az együttélés mellett, de új szabályokat hoznak.
Ugyanez a helyzet abban az esetben is, ha egy pár túl sokat veszítene a szakítás miatt a bérleti szerződés felmondásával, esetleg az egyik félnek időre van szüksége, amíg másik lakóhelyet talál. Ilyen esetekben könnyebb elkerülni vagy elviselni egymást, mintsem súlyos pénzeket fizetni.
Kristie Tse pszichoterapeuta szerint „Bölcs dolog, ha jogi szakemberrel konzultálsz, hogy megértsd a jogaidat és kötelezettségeidet, és ha ezeket a döntéseket a konfliktus helyett az együttműködésen alapuló szemlélettel közelítjük meg, az segíthet megelőzni a szükségtelen bonyodalmakat.”
Bölcs szavak azoktól, akik együttélés után szakítottak, majd elköltöztek:
Természetesen azok tudnak a legjobban tanácsot adni, akik már szakítottak olyannal, akivel együtt éltek. Lássuk, mit mondott a három nő, aki megosztotta történetét.
1. Adjatok egymásnak teret
„Fontos, hogy a kiköltözés során a lehető legpragmatikusabbak legyetek. A szakítások nagyon érzelmesek, és a megbántott felek tovább ronthatják a helyzetet, ha úgy döntenek, hogy bosszúállóak lesznek” – mondja Kylie. „A volt barátommal elegendő teret adtunk egymásnak, és egész napra elhagyta a házat, amikor elköltöztem.
„Szerencsés vagyok, hogy a volt barátom nem volt rossz ember, egyszerűen nem ő volt a megfelelő számomra. A szakítás során mindketten úgy döntöttünk, hogy minden lépésnél helyesen cselekszünk. A partneredet nem tudod irányítani, de cselekedeteidet megválaszthatod. Azt javaslom, hogy kerüljétek a kicsinyeskedést, adjatok teret egymásnak, és legyetek anyagilag a lehető legkorrektebbek” – mondja Kylie.
2. Kerüljétek a passzív-agresszív viselkedést
Hall azt mondja: „Mindketten összességében tisztelettel álltunk egymáshoz. Nem engedtük meg magunknak, hogy kicsinyesek legyünk.” Bár érzelmileg heves időszakon mentek keresztül a szakítás után, mégsem hibáztatták egymást, nem voltak önzők egymással és próbáltak szeretetteljes, baráti kapcsolatot fenntartani.
3. Beszéljetek a határokról
„A legfontosabb dolog, amit az első szakításom során megtanultam, hogy világosan kell kommunikálni, mik a határaid” – mondja Ostrout. Azt mondja, ha valamiért nincs lehetőség arra, hogy az egyik fél azonnal elköltözzön, tiszteletben kell tartani egymás határait és igényeit, mert csak úgy lehet kibírni az együttélést.
Forrás: Apartment Therapy, Fotók: Getty Images