Így teleltesd a leandert, hogy jövőre kétszer annyi virágot hozzon

2024. november 15.
Már elkezdődtek a fagyok, így a leandert mindenképp fontos védett helyre vinnünk. De hogyan teleltessük helyesen, hogy a következő évben minél több virágot hozzon a növényünk? Mutatjuk a legfontosabb teendőinket!
Leander teleltetése
  • A leander teleltetése kulcsfontosságú ahhoz, hogy sok virágot hozzon a következő évben.
  • Milyen teendőink vannak a leander teleltetésével a kertész szerint?
  • Ezeket kell mindenképp tudnunk a leander teleltetéséről!

A leander az egyik legszebb dísze lehet kertünknek egész nyáron, de csak akkor, ha megfelelően teleltetjük. Milyen fontos teendőink vannak ilyenkor a leanderrel? Hogyan érhetjük el, hogy minél több virágot hozzon a leanderünk a következő évben?

Mit kell tudnunk a leanderről?

Mivel a leander mediterrán növény, ezért a teleltetése még így is elengedhetetlen, hogy nincsenek kifejezetten kemény telek az utóbbi években. Már ezt a néhány fokos fagyot sem viseli el a növény. A leander teleltetéséhez néhány nagyon fontos dologgal tisztában kell lennünk növénnyel kapcsolatban:

  • Mivel a leander minden része mérgező, ne vigyük olyan helyre telelni, ahol elérhetik a háziállataink vagy kisgyerekek.
  • A leander a telelés alatt is érzékeny a kártevőkre. Ezek közül a leggyakoribb a pajzstetű, ami a levél fonákán jelenik meg, ahogy erre Megyeri Szabolcs kertész is felhívta a figyelmet. Ez rosszul szellőző, zárt térben jelenik meg leggyakrabban a leanderen.
  • A másik gyakori kártevő a takácsatka. Erre akkor kell gyanakodnunk a telelés alatt, ha hálószerű képződményt fedezünk fel a leander levelein.

Hogyan teleltessük a leandert?

Nem bonyolult a leander teleltetése, és meghálálja gazdag virágözönnel, ha jó helyre visszük télire. Mutatjuk, a kertész szerint melyek a legfontosabb teendőink a leander teleltetésénél:

  1. Zárt, fagytól védett, ám jól szellőző helyen teleltessük a leandert. 
  2. A 4-7 Celsius-fokos, se nem sötét, se nem világos (szűrt fényű) helyiségben a legideálisabb a leander telelése.
  3. Muszáj öntöznünk a leandert a telelés alatt is nagyjából hetente-kéthetente. Legyen az a fő szempont, hogy ha kiszáradt a cserép aljában is a föld, akkor kell megöntöznünk a növényünket a teleltetés idején.

Amikor tavasszal a kinti hőmérséklet már tartósan 10 fok körülre emelkedett és nem kell fagyra számítanunk, akkor kivihetjük a szabadba a leandert. Térjünk vissza a rendszeres öntözésre, és hagyjuk felébredni a növényünket. Ilyenkor tavaszi metszéssel még jobban serkenthetjük a virágzást!

Fotó: Getty Images