- A lábon kialakuló rák általában a lágy szövetekből indul ki, a csonton kialakuló csomók csak 15-25 százaléka csontrák.
- Érezhetjük egyáltalán a csontrákos csomókat a lábon?
- Milyen tünetei vannak a csontráknak?
A rák az emberi test bármilyen szövetében kialakulhat, így a csontokban is. Valóban lehetséges, hogy a lábunkon felfedezett csomó csontrák legyen, de szerencsére ennek a valószínűsége kisebb, mint hogy más okból alakult ki a pukli.
A statisztikák szerint csupán az esetek 15-25 százalékában rákos elváltozás a lábon felfedezett csomó. De milyen az, amikor aggódnunk kell a lábon lévő duzzanat miatt?
Érezhetjük a csontrák miatt kialakult csomókat?
A csontrák a lábon sokkal gyakoribb gyerekeknél, mint felnőtteknél. Legtöbbször a sarkon jelenik meg. Ilyenkor puha vagy kemény tapintású csomót fedeznek fel. De nem minden csontrák egyforma. Az onkológus elmondta, milyen típusai lehetnek attól függően, milyen sejtekben alakul ki a csontrák:
- Oszteoszarkóma: a csontszövet sejtjeiben alakul ki és a leggyakoribb csontráktípus gyerekeknél. Az esetek csupán 1 százalékában jelentkezik a lábon.
- Ewing-szarkóma: a csont- és lágy szövetben is kialakulhat. Egy 2022-es vizsgálat adatai szerint a lábon vagy bokán kezelt csontrákos esetek 71 százaléka ebbe a típusba tartozott.
- Kondroszarkóma: a porcsejtekben jelentkező ráktípus. Ez 40 év felettieknél gyakoribb, és legtöbbször a boka vagy láb porcaiban alakul ki.
- Áttétes rák: leggyakrabban a tüdőrák képez csontáttétet. Először a kezekben és a lábakban alakul ki áttét a statisztikák szerint.
Hol alakul ki a lábban leggyakrabban csontrák?
Egy 2017-es kutatásban vizsgálták meg, hogy a láb különböző részei közül mely területeket érint leggyakrabban a csontrák.
- Lábujjak: a vizsgálatban résztvevők negyedénél a lábujjakban alakult ki csontrák, ezek nagy része kondroszarkóma volt.
- Lábfej: itt alakult ki a legtöbb esetben csontrák az embereknél, a csontrák minden típusa előfordult.
- A boka körüli részen: a lábban kialakuló csontrákos esetek 20 százaléka ezen a területen alakult ki, többségében más típusú rák áttétjeként.
- Sarok: 30 százaléka a lábon kialakuló csontrákos eseteknek a saroknál jelent meg, leggyakoribb a Ewing-szarkóma és a kondroszarkóma volt.
A csontráknak nem a leggyakoribb megjelenési helye a lábfej. A lábban megjelenő csomók negyede bizonyul ráknak, és a csontrákos esetek csupán 6 százaléka az, ami a lábban jelentkezik.
Mik a tünetei a csontráknak a lábban?
A legtöbben, akiknél a lábban diagnosztizálnak csontrákot, azért fordulnak orvoshoz, mert kényelmetlen cipőt hordanak. Sántítanak úgy, hogy nincs térd- vagy csípőproblémájuk, fájdalmas a járás vagy duzzadt a lábfejük. Ez a duzzanat azonban csak a csontrák előrehaladott fázisában jelentkezik.
A Ewing-szarkóma jelentkezhet fertőzésszerű tünetekkel is, lázzal és emelkedett gyulladásos értékekkel a vérképben. De a szakember szerint a csontrák jelei általában az alábbiak:
- Folyamatos csonteredetű fájdalom, ami egyre rosszabb, és különösen éjszaka zavaró
- Pirosság vagy elszíneződés a csonton, esetleg duzzanat
- Látható csomó
- A normálisnál törékenyebb csontok
Ha a tünetek tartósak, nem javulnak, romlanak, csomót találunk, ami nem múlik, mindenképp forduljunk orvoshoz, hogy kiderítsük, valójában miről van szó. Ez különösen akkor fontos, ha fájdalmat is érzünk a csontban.
Mi okzohat még csomót a lábon, ami nem csontrák?
Rengeteg oka lehet annak, hogy kialakul egy csomó a lábunkon. A leggyakoribbak, amelyek sokkal kevésbé veszélyesek, mint a csontrák:
- Bütyök
- Ganglion ciszta
- Sérülés miatti duzzanat
- Csontosodás egy korábbi sérülés vagy törés miatt
- Nem rákos kötőszöveti daganat
- Nem rákos csonttumor
- Lipóma (zsírcsomó)
- nyáktömlő-gyulladás
Ezek némelyike roppant kellemetlen tünetekkel jár, tehát akkor is érdemes konzultálnunk az orvosunkkal a panaszok megszüntetése miatt, ha szerencsére kiderül, hogy nem csontrákkal állunk szemben.
Forrás: Healthline, fotó: Getty Images