Innen tudhatod, ha téged is a téli depresszió gyötör – elmondjuk, mit tegyél ellene

2024. november 24.
A téli depresszió fáradtabbá és motiválatlanabbá tehet minket a hűvösebb hónapokban, de szerencsére van néhány bevált stratégia, amivel hatékonyan felléphetünk ellene. Mutatjuk a szezonális affektív zavar igazolt ellenszereit!
A depresszió nem szégyen, és igenis fontos segítséget kérni

A napok egyre rövidebbek és szürkébbek, lassan hűvösebbre fordul körülöttünk a levegő, te pedig azt érzed, hogy hirtelen fáradttá és motiválatlanná váltál? Könnyen lehet, hogy szezonális affektív zavarban (SAD) szenvedsz, amit a köznyelv csak „téli depresszióként” szokott emlegetni.

Amerikai kutatások szerint a lakosság 5 százalékát érinti ez az évszakhoz kötődő hangulatzavar, amit sokan nem is igazán vesznek észre, míg mások regisztrálják a tüneteket, de nem tudják értelmezni (és így kezelni sem) őket. Az elméletek szerint a téli depressziót kifejezetten a sötétebb és hűvösebb időszak váltja ki, amikor felborul a hipotalamusz működése, melynek következtében csökken a boldogsághormonnak is nevezett szerotonin szintje, miközben emelkedik az alvást is segítő melatonin hormon termelődése. Érdekes adalék, hogy a szezonális affektív zavar gyakrabban érinti a nőket, mint a férfiakat, ezért nőként fokozottan érdemes lehet odafigyelni a tünetekre és azok kezelésére.

Az alábbiakban mutatunk néhány jól bevált módszert, amellyel felléphetünk a hűvösebb napokat megkeserítő téli depresszió ellen. 

5 bevált módszer téli depresszió ellen

Figyelj az étrendedre

Talán nyilvánvalónak tűnhet, hogy az egészséges, kiegyensúlyozott étrend a mentális egészségünk szempontjából is kulcsfontosságú, mégis a leggyakrabban akkor csúszunk bele az egészségtelen étkezésbe, amikor valamiért nyomott a hangulatunk. A téli depresszióban szenvedők is leginkább egyszerű szénhidrátokat és cukrot kívánnak, ezért az a feladat, hogy szembeforduljunk ezekkel a késztetésekkel és megpróbáljunk egészséges, teljes értékű ételeket fogyasztani. Michelle Darian dietetikus hangsúlyozza, hogy a nem megfelelő anyagcsere az energiaháztartásunkat és az immunrendszerünket is befolyásolhatja, így a hangulatzavarok kialakulásához vagy tüneteik felerősödéséhez is hozzájárulhat. Ha valami komfortételre vágynánk, válasszunk olyasmit, amiben komplex szénhidrát van, és lehetőleg nyúljunk rostban és tápanyagokban gazdag finomságok után.

Ne feledkezz meg a D-vitaminról

A kisbabáknak általában lelkiismeretesen adagoljuk a megfelelő mennyiségű D-vitamint, felnőttként azonban gyakran megfeledkezünk erről a kulcsfontosságú vitaminról. Pedig a D-vitamin az év minden napján elengedhetetlen: az ajánlások szerint felnőttként 1500-2000 nemzetközi egységet kell bevenni. A D-vitamin hiánya nemcsak a csontokat gyengítheti, de a hangulatunkra is kedvezőtlen hatással lehet, így a szezonális affektív zavar kialakulásához is hozzájárulhat.

Irány a természet!

Banálisnak hangzik, de a természetben tett hosszú séta tényleg képes feltölteni a testünket és a lelkünket. Ma már számos kutatás bizonyítja, hogy a természetben töltött idő elképesztően jót tesz a mentális egészségünknek: képes csökkenteni a stresszt és a szorongást, de még a magas vérnyomáson is segíthet. Ha úgy érezzük, úrrá lett rajtunk a téli depresszió, próbáljuk rávenni magunkat, hogy a tévé előtti tespedés helyett elkiránduljunk egy közeli erdőbe vagy csak tegyünk a sétát a parkban és élvezzük a friss levegőt és a természetes napfényt. Hidd el, nem fogod megbánni!

barlang-kirandulas-gyerekek

Jeges vízzel a téli depresszió ellen

Azt már tudjuk, hogy a szezonális affektív zavarnak jó ellenszere lehet a testmozgás, de kipróbálhatunk egy másik módszert is, ha szeretnénk felpezsdíteni a testünket és ápolni lelkünket. A jeges vízben való mártózás fokozza az endorfin hormon termelődését és így hozzájárul kedélyünk javulásához. Ha a jeges vizet túlzásnak érzed, próbáld ki a hideg vízzel való zuhanyzást: meg fogsz lepődni, mennyire élénkítő hatása van és még a téli depresszió ellen is hatékony lehet.

Próbáld ki az aromaterápiát!

Ha eddig még nem kísérleteztél a különböző illóolajokkal, épp itt van az ideje! Az aromaterápia segíthet ellazulni és jobb hangulatba kerülni, ráadásul nagyszerűen beépíthető egy jógagyakorlásba, meditációba vagy csak sima relaxációba is. Fontos hozzátenni, hogy bár a fenti gyakorlatok valóban segíthetnek a szezonális affektív zavaron, ha a problémáink túlmutatnak egy „kis téli depresszión” és úgy érezzük, hangulatzavarunk tartósan fennáll és akadályozza mindennapi életvitelünket, mindenképpen kérjük szakember segítségét.

Forrás: GlamourUS Fotó: Getty Images