Ez a fájdalmas valóság azzal kapcsolatban, hogy mit tesz veled 6 óra vagy annál is kevesebb alvás

2024. november 26.
Egyesek szerint belefér egy kis alvásmegvonás, ha több pénzre vagy időre tehetnek szert. Viszont kevesen vannak tisztában az alváshiány következményeivel, amik tönkre is tehetik az egészségüket.
Alváshiány következményei: ez teszi veled 6 óra alvás
  • A National Sleep Foundation jelenlegi irányelvei ezt javasolják, hogy a felnőtteknek 7-9 órát kellene aludniuk éjszakánként.
  • Tanulmányok kimutatták, hogy összefüggésbe hozható a túl kevés alvás a szívbetegséggel, cukorbetegséggel és számos mentális-egészségügyi nehézséggel.
  • Sophie Bostock alvásszakértő és viselkedéspszichológus kifejtette az alváshiány következményeit.

A szakértők szerint a felnőtteknek 7-9 órát kellene aludniuk. De mi van akkor, ha valamilyen okból kifolyólag valaki nem tud annyit aludni vagy esetleg nem szeretne? Sophie Bostock az alábbiakban részletesen kifejti, mik az alváshiány következményei, ugyanakkor fontosnak tartja kiemelni, hogy ezek a hosszú távú alváshiánynál fordulnak elő. Ha csak egyszer-egyszer alszik kevesebbet 6 óránál az ember, még nem kell pánikba esnie.

Mi a probléma az alváshiánnyal?

Ha állandóan 6 óránál kevesebbet alszol, akkor nagy eséllyel ki vagy téve a különböző egészségügyi problémáknak. „Rosszkedvű, frusztrált és ingerült lesz az ember” – mondja Maryanne Taylor alvástanácsadó és hozzáteszi: „Az alváshiány növeli a stressz és a szorongás kockázatát.”

1. Rossz hangulatot okoz

Sophie Bostock azt mondja: „Tudjuk, hogy a rossz alvás és a mentális egészség elválaszthatatlanul összefügg.” Elárulta, hogy azok, akik alváshiányt tapasztalnak, kétszer nagyobb valószínűséggel küzdenek szorongással és depresszióval.

2. Impulzívvá, érzelmessé válunk

„Agyunk úgy fejlődött, hogy az alvászavart figyelmeztető jelnek tekintse” – mondja Bostock. A szakértő elmagyarázza, hogy régen az őseinket sokszor a ragadozóktól való félelem tartotta ébren. Manapság az alváshiány még mindig jelzésértékű lehet az agynak, és érzékenyebbé, impulzívabbá válhatunk, mert mindenben fenyegetést látunk.

3. Koncentrációs problémák adódhatnak

„Elegendő alvás nélkül hosszabb távon nehezen tudunk összpontosítani, tanulni és észszerű döntéseket hozni” – mondja Bostock, rávilágítva az alváshiány következményére.

Az alváshiány következményei közé tartoznak a koncentrációs problémák

Az alváshiány következményei közé tartoznak a koncentrációs problémák

Az alváshiány hosszú távú következményei

Sokféle állapot kapcsolódik az alváshiányhoz az elhízástól kezdve a 2-es típusig cukorbetegségig. Egy 2019-es kutatás szerint, ami az Experimental Psychology folyóiratban jelent meg, azoknál, akik hét óránál kevesebbet alszanak éjjel, jelentősen megemelkedett a mikroRNS-eknek nevezett molekulák szintje, amelyek elnyomják a sejtek fehérjetartalmát, és korábban összefüggésbe hozták őket a gyulladással és a rossz érrendszerrel.

Elhízottság

Az Obesity folyóiratban tárgyalt 36 tanulmány elemzése szerint az alváshiány elhízottsághoz vezethet. Kimutatták, hogy a rossz alvás megzavarja a ghrelin és a leptin hormonok termelődését – ezek az éhséget szabályozó hormonok. Így az alváshiányban szenvedők zsírra vágynak, cukros ételekre, és így napi több száz kalóriát fogyaszthatnak finomított szénhidrátok formájában.

2-es típusú cukorbetegség

A krónikus alváshiányban szenvedőknél jelentősen megnőhet a 2-es típusú cukorbetegség a Diabetes Care folyóiratban megjelent jelentés szerint. Azok a betegek, akik rosszul aludtak (éjszaka 5 óránál kevesebbet) háromszor nagyobb volt a kockázata annak, hogy kialakul náluk a 2-es típusú cukorbetegség, mint akik 6 órát vagy többet aludtak.

Akárcsak az elhízás esetében, a kiváltó ok az alváshiány, ami megzavarja a szervezet normális hormonális szabályozását.

Meggyengült immunrendszer

Köztudott, hogy az alvás szükséges az egészséges immunrendszerhez. Egy tanulmány kimutatta, hogy azok az alanyok, akik 7 óránál kevesebbet aludtak egy nap, háromszor akkora volt náluk a megfázás esélye, mint azoknál, akik 8 órát vagy többet aludtak.

Demencia/Alzheimer-kór

Számos modern kutatás azt mutatja, hogy az alváshiány növeli az Alzheimer-kór kockázatát. A Harvard Medical School jelentése feltárta, hogy az alváshiánnyal küzdőknél 1,7-szer nagyobb valószínűséggel alakultak ki kognitív károsodások, mint azoknál, akik eleget aludtak éjszaka.

Vesebetegség

A Tennessee Egyetem kutatói megállapították, hogy az alváshiány 1,5-ször, de akár 2,4-szeresen is növelheti a veseelégtelenség kockázatát.

Szív problémák

Egy átfogó 2019-es amerikai kutatás, amely összekapcsolja az alváshiányt a magas koleszterinszinttel, fényt derített arra, hogy akik nem alszanak eleget, azoknál megemelkedik a stresszhormon szintje. Kevesebb, mint 4 óra éjszakai alvás a nők esetén megduplázhatja a szívbetegség okozta halált.

Forrás: The Telegraph, Fotók: Getty Images